Ugrás a tartalomra

Évszázados hagyomány a nádvágás a Ludasi-tavon

2024.01.13
12:45
2024.01.13
18:50
Forrás
Pannon RTV
Évről évre azonban egyre nehezebb a nád kitisztítása, mert nincsenek elég kemény mínuszok, így a tó nem fagy be rendesen. Ilyenkor csak a tóparthoz legközelebbi részen vágják a nádat a ludasiak.

Így volt ez ma is, a helybeli önkéntesek a nádvágás mellett a mólókat is felújították, megjavították.

Csömöre József a ludasi iskolánál a mólóról próbálta meg vágni a nádat, a jégréteg annyira vékony, hogy nem mert rámerészkedni.

Csömöre József: „Úgy lapáttal és a mólóról. Másképp nem. Lehet, majd megpróbálom, mert hoztam deszkát is, később, hogy távolabb elvágjam, ha nem, akkor eddig lesz csak elvágva, még nem lesznek nagyobb fagyok. Mert az van, hogy ugye letört a régi nád, és alatt fölzárul, fűt, ugye tudjuk, hogy a nád szigetelőanyag és akkor lezárja. És ami jön a vízből ki melegség, azért nem fagy be a nád közt. Mert itt ha megnézed, az már be van fagyva. Itt meg még alatta lötyög, víz.”

Egy másik helyszínen géppel vágták a nádat a Ludasi-tavon. Az első osztályú levágott nádat kévébe kötötték és a későbbiekben majd értékesítik.

Varga Csaba: „Legnagyobb részét azt nádtetőbe építik be, a többiből, ami talán minőségesebb, ilyen stukatúrt. Van rá kereslet, mivel az építőiparban is egyre több természetes anyagot használnak, úgyhogy a nád is ugye abba a kategóriába tartozik.”

Környezetvédelmi szempontból is óriási jelentősége van a nádvágásnak, hiszen a kivágott, avas nád helyébe a tavasz folyamán friss, zöld nád nő majd ki, amelybe szívesebben fészkelnek a madarak. Ráadásul az avas nád, ha nem vágják ki, akkor belerothad a tóba, és ezzel nő az iszap mennyisége is.

Ma már gépesítve van a nádvágás, ám valamikor úgynevezett nádvágó gyalázkát használtak. A nosztalgia kedvéért a nádvágók meg is mutatták, hogyan kell azt használni.

Juhász József: „Gyalázkával azzal nehéz. Most ez az új, modern gépekkel könnyebb csak csinálni. De valamikor csak a gyalázka volt, meg volt toló, tolóval csináltuk, nem volt ez a modern gép.”

A harmadik helyszínen a móló elhasználódott deszkáit szedték fel és cserélték ki a ludasi önkéntesek.

Kovács Gábor, alelnök, Ludas Közösségfejlesztő Egyesület: „Az utóbbi időben ugye rendes telünk nem volt, tehát nem volt megfelelő jégtakaró. Így az úgynevezett partszakaszon, ahol úgymond sekély a víz, illetve valamennyire rá lehet járni úgymond a tó felületére, ott tudjuk csak a nádat kitakarítani. Jelenleg viszont, ahol állunk, ennek a közmólónak a felújításán ügyködünk.”

A Ludasi-tó jegére menni most valóban veszélyes, ugyanis pénteken a Palics Ludas Közvállalat öt munkatársa beesett a Ludasi-tó fagyos vízébe. A rendőrség közleménye szerint a munkások egy kétéltű járműben tartózkodtak, amely felborult. Őket a tűzoltók mentették ki a vízből. Mivel a munkások hosszabb ideig voltak a jéghideg vízben, ezért a mentők mindegyiküket azonnal megvizsgálták.

nádvágás
Ludas

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.