Ugrás a tartalomra

A filterek csodát tesznek - A közösségi média hamis szépségideáljai

2023.04.04
17:43
2023.11.02
08:52
Forrás
Pannon RTV
Néhány hete jelent meg az ún. Bold Glamour nevű filter az egyre népszerűbbé váló TikTokon. A filter elsősorban nőknek készült, és arra jó, hogy pillanatok alatt gyönyörűvé retusálja az arcukat.

A közösségi médiában gyakran látni megszépített képeket, de ez a filter annyira élethű, hogy a pszichológusok óva intik tőle a felhasználókat. Vajon miért akarnak a nők mindig tökéletesnek tűnni, és miért nem hiszik el, hogy úgy szépek, ahogy vannak? Mit hoz a jövő, átültethetővé válik-e a virtuális szépség a valóságba? Ennek járunk utána.

Mióta világ a világ, a nők szeretnek szépek lenni, nem csak a valóságban, hanem a róluk készült fotókon videókon is.

Régen az uralkodó és a leggazdagabb réteg kiváltsága volt a portrék készíttetése. A művészek pedig, tartva a fővesztéstől vagy a tömlöcbe zárástól, igyekeztek a lehető legszebben ábrázolni az alanyt, akár annak árán is, hogy az nem felelt meg teljes egészében a valóságnak. Persze akkor még más volt a szép, így néhány pluszkilóért és egy kis tokáért még véletlenül sem neheztelt a megrendelő.

Áttörést a XX. század második fele hozott, amikor először a képek technikai hibáit javították ki, majd a fekete-fehér képek utólagos színezése jött divatba. Később a modellek és sztárok képeit javítgatták előszeretettel: karcsú derekat, telt kebleket, formás lábakat varázsoltak nekik, orrukat kisebbítették, szemüket nagyobbították, hajukat dúsították. A címlapokon és óriásplakátokon egytől egyig hibátlan nők jelentek meg, akik a férfiaknak utolérhetetlenek, a nőknek utánozhatatlanok.

A technika fejlődésével a képek retusálása egyre elterjedtebbé vált, és a hétköznapi emberek is használni kezdték a lehetőségeket. Persze nem minden képükhöz, de egy tablókép, esküvői vagy más alkalmi fotó esetében már rendszerint profi fényképészt kérnek fel, aki igény szerinti mértékben javít a képek minőségén, színein, és persze az alanyok kinézetén is. Egy pattanás vagy egy szem alatti karika eltüntetése ma már rutinmunkának számít.

És hogy hol tartunk 2023-ban? A nők ajka telt, a fogsoruk hófehér, a szempilláik az égig érnek, a bőrük makulátlan, a sminkjük mindig tökéletes. Legalábbis a TikTokon. A különbség csak annyi, hogy nincs már szükség se udvari festőre, se profi fotósra, elég egy mobil, az ingyenesen letölthető TikTok, és annak a szintén ingyenes Bold Glamour filtere.

A TikTok a világ egyik legnagyobb és legfelkapottabb közösségi platformja. Több mint egymilliárd napi aktív felhasználója van. A TikTokra rövid videókat lehet feltölteni, bármilyen témában. Lehet itt főzni, lakberendezni, vásárolni, barkácsolni, nyelvet tanítani és tanulni, cuki állatokat, vicces bakikat, gyönyörű tájakat nézni, utazós, spórolós, kertészkedős tippeket megosztani vagy akár lelket kiönteni. A Nielsen felmérése szerint a tiktokozók 64%-a úgy érzi, hogy ténylegesen önmaga lehet ezen a platformon, 56%-a szerint olyan videókat is feltölthet, amiket máshová nem, 53% pedig bízik benne, hogy mások is önmagukat adják a TikTokon, vagyis amit látnak az igaz és hiteles. A TikTok elsősorban a kamaszok és a fiatal felnőttek platformja.

De hogyan is működik a legnépszerűbb szépítő filter, a Bold Glamour? A régebbi szűrők általában a kamera 2D-s képét használták, ezt képezték le egy hozzávetőleges 3D-s modellre. Ezek a filterek azonban könnyen eltorzulhatnak, ha valami akadályozza őket, például, ha elmozdítjuk az arcunkat, vagy odakapunk a kezünkkel. Ezzel szemben a Bold Glamour végig természetesnek, sőt észrevehetetlennek tűnik, együtt mozog viselőjével. Pont ebben rejlik a veszélye is: hogy azt hisszük, a valóságot mutatja.

De mit gondol a témáról a szakember? Fodor Alexandra, pszichológus maga is kipróbálta a népszerű Bold Glamour filtert.

„Elmondom nektek, hogy pszichológusként mi a problémám ezzel a most nagyon, hirtelen felkapott filterrel, és egyébként az összes többivel, ami ilyen nagy mértékben változtat az arcunkon. Felteszel egy ilyen filtert, és hatalmas a kontraszt aközött, amikor rajtad van, és amikor nincs. Félre ne értsétek, senkinek semmi probléma nincsen a természetes külsejével, sőt. Azzal viszont van probléma, hogy főleg olyan ingerek és üzenetek vesznek minket körük a közösségi médiában, hogy gyakorlatilag akkor vagy elfogadható és értékes, hogyha az utolsó hajszáladig tökéletesíted magad. Ennek hosszú távon hihetetlenül romboló hatása van az önértékelésünkre és az énképünkre. Másrészt pedig gyakran kapunk több pozitív megerősítést akkor, hogyha ezeket a filtereket használjuk, amik ilyen ideálisnak mondott irányba változtatják meg a külsőnket. Harmadrészt pedig nagyon sokszor használják ezeket a filtereket olyan emberek, akiknek hatalmas a követőbázisuk, és ezáltal példaként szerepelnek rengeteg ember előtt. Teljesen természetes és automatikus dolog, hogy összehasonlítjuk magunkat másokkal. És amíg te, hogyha használsz egy ilyen filtert látod a valóságot, látod azt, hogy egyébként az arcod nem úgy néz ki, ezt más felhasználóknál ez a valóság-check nincs meg. És itt a problémát az okozhatja, hogy a saját természetes vonásainkat, vagy azokat a tulajdonságainkat, amik hibának vannak beállítva, vagy kerülendőnek vannak beállítva, azokat hasonlítjuk össze azzal az áltökéletességgel, amit ezek a filterek létrehoznak."

Mostanra olyan elfogadott lett a filterek használata a közösségi médiában, hogy gyakran már észre sem lehet venni, hogy valakinek a természetes vagy a szűrővel feljavított arcát látjuk. Spencer Burnham, több népszerű TikTok- és Instagram-szűrő készítője már maga is ijesztőnek találja a helyzetet: Lassan ott tartunk, hogy nemcsak kiterjesztjük a valóságot, hanem abszolút lecseréljük azt – nyilatkozta a téma kapcsán.

És nem is áll messze a valóságtól: az Egyesült Államokban például már bejegyzett testképzavarként tartják számon a Snapchat-diszmorfiát. A testképzavar a Snapchat nevű közösségi platform szépítő filtereihez kapcsolódik. Az elnevezése onnan ered, hogy egyre több plasztikai sebész számolt be arról, hogy pácienseik filterezett szelfiket visznek referenciafotóként, hogy megmutassák, milyenné szeretnék átszabatni arcukat a valóságban is.

közösségi média
TikTok
filter
szépség
Fodor Alexandra
fotó

Most

14:39, Frissítve: 16:36

Kollégium vagy lakás?

Az egyetemi hallgatóknak továbbtanulásuk során számos költséggel kell számolniuk, az egyik ilyen a lakhatási kiadás. Legtöbben a kollégiumot választják annak kedvező ára miatt, de túljelentkezés esetén marad a lakás bérlésének a lehetősége.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.