Ugrás a tartalomra

Jön a szilveszter és utána sokaknál a macskajaj – Mit tehetünk ellene?

2023.12.30
20:27
Forrás
greendex.hu
Bárki, aki ivott már életében a kelleténél több alkoholt, jó eséllyel megtapasztalta a másnaposságot, a macskajajt. A családi és baráti összejöveteleknek, vidám estéknek sokszor megvan a böjtje.

A pokoli tünetekért több tényező is felelős. A máj alkohol-dehidrogenáz nevű enzimje az alkoholt toxikus vegyületté, acetaldehiddé alakítja át, ami a májat és az agyat is károsítja. Pusztító hatását akkor érezzük, amikor már az alkohol lebomlott a szervezetünkben. Az alkohol vízhajtó hatásának köszönhető dehidratáltság – pláne akkor, ha hasmenéssel, hányással is párosul – fejfájást okoz, és felborítja a szervezet elektrolit-háztartását is. A szervezet bioritmusa is felborul, felszínes és rövidebb lesz alvás, a kialvatlanság miatt pedig még nyomorúságosabb lehet az állapot. Az alkohol közvetlenül irritálja a gyomrot és a beleket, egyfajta gyulladást hozva létre bennük. Fokozza a gyomor-, az epe- és a hasnyálmirigy-szekréciót, ami hányingert, hányást okozhat.

A másnaposság tulajdonképpen egyfajta elvonási tünet, ami a szimpatikus idegrendszer túlműködését okozza. Ezért tapasztalható remegés, heves szívverés, verejtékezés és nyugtalanság.

A sötét színű alkoholok – a whiskey, a rum, a brandy, a vörösbor – erősebb másnaposságot okozhatnak, ami a bennük található enyhén mérgező „congerer” molekuláknak köszönhető. Ez a molekula megtalálható a tequilában és a pálinkában is.

Mit tegyünk, hogy megússzuk? Persze a nyilvánvaló megoldás, ha alkoholt csak mértékkel fogyasztunk. Soha ne igyunk üres gyomorra, fogyasszunk világos színű italokat, soha ne keverjük a különböző italfajtákat, két pohár között hagyjunk elegendő időt szervezetünknek az alkohol lebontására, valamint mindenképpen igyunk közben elegendő vizet is! 

Ha mégis megtörtént a baj, kínjainkon néhány bevett praktikával valamelyest enyhíthetünk, végső és tökéletes gyógyulást azonban csak az idő hoz majd.

Vannak, akik az aszpirin–kávé–„gyógysör” mesterhármas egyikére (vagy kombójára) esküsznek, ám az igazság az, hogy az aszpirin – bár jó lehet a fejfájás ellen – az amúgy is irritált gyomrot csak tovább bánthatja, hasonlóképpen a kávéhoz, amely ráadásul fokozza a dehidratáltságot is. A „kutyaharapást szőrével” pedig akár fordítva is elsülhet, és sokkal jobban megnyújthatja a szenvedéseinket.

A legjobb, ha valamilyen izotóniás folyadékkal enyhítjük a vízhiányunkat, ezzel helyreállítva a szervezet elektrolit-háztartását is. Fogyaszthatunk teát is mézzel, ugyanis a mézben található fruktóz segíti az alkohol feldolgozását, ha pedig mentát vagy gyömbért is tartalmaz a teánk, a gyomrunkkal is jót tehetünk.

Mindenképpen együnk valami könnyű fogást, legjobbak a káliumtartalmú ételek (pl. a banán, a zöldséges húsleves), amelyek segítenek visszaállítani az alkohol okozta káliumveszteséget. Ezenkívül jót tehet még egy laza séta a friss levegőn, egy kellemes tusolás, illetve természetesen a pihenés is. 

alkohol

Most

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.