Ugrás a tartalomra

Méhecskehotelt helyeztek ki a topolyai Művésztelep udvarán

2024.02.24
19:03
2024.02.24
19:19
Forrás
Pannon RTV
A község Művelődési Háza és az Arcus Környezetvédő Egyesület közös akciója a magányosan élő méhfajok és darazsak védelmét, szaporodását serkenti, így segítve a beporzást, de óvóhelyül szolgál több rovarfajnak is.

Fakéreg, szalma, lyukacsos tégla, nádszálak, furatos farönkök - ilyen alapanyagokból készült a méhecskehotel, ami lényegében egy mesterséges bölcső a rovarok számára. A topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület aktivistái és a Művelődési Ház munkatársai a topolyai Művésztelep udvarán helyeztek el az általuk készített méhecskehoteleket.

Sihelnik József, ornitológus, Arcus Környezetvédő Egyesület, Topolya: „Hatos, nyolcas, 10 milliméteres furatokat készítünk ilyen méretű fúróéllel, különböző mélységűeket, és az benne a lényeg, hogy mindegyik vadméh a méretének megfelelő furatot fogja majd elfoglalni, és ha hosszabb, mondjuk 40 cm hosszú, 20 cm széles rönköt vágunk le, akkor például eresz alá el tudjuk helyezni párhuzammal a fallal, és akkor mindkét oldalt tudják használni, de ugyanezt meg tudjuk oldani nádszálakból is.”

A rovarhotelt február második felében vagy március elején érdemes kihelyezni, ugyanis a magányos méhfajok számos képviselője már a tél végi, kora tavaszi első napsütéses napokon elkezdhet tevékenykedni.

Suturović Edita, biológus, Arcus Környezetvédő Egyesület, Topolya: „Sajnos egyre kevesebb a természetes hely, ahol ők tudják az életciklusukat elvégezni, ezért a rovarhoteleket arra használják, hogy tavasszal a fali méhek kb. március közepétől kezdenek aktívak lenni és kb. pár héten keresztül aktívak, ez idő alatt lezajlik a párzási időszak, a nőstények lerakják a petéket, és ezek a furatok vagy ahogy itt látjuk a méhecskehotelben, hogy különböző anyagokból készült, a nőstények lerakják a petéket és befalazzák.”

Szerbiában mintegy ezer vadméhfaj van jelen. Ezek a néhány milliméterestől a poszméh méretig előforduló, szelíd rovarok nélkülözhetetlenek a vadon élő és a termesztett növények beporzásában is.

Csípe Tímea, igazgató, Művelődési Ház, Topolya: „Községünkben tudomásunk szerint nincs kihelyezve másik méhecskehotel, Vajdaságban úgy tudom vannak már, Magyarországon ez nagyobb divat. Egyrészt környezetvédelmi szempontból hatalmas jelentőségű, a másik pedig, nekünk a levendulaültetvényünk népszerűsítéséhez, rengetegen érkeznek ide, azoknak is egy plusz, ezen kívül oktató jelleggel is bír.”

A méhecskehotelek márciustól június közepéig a legforgalmasabbak. Ekkor akár egész közelről is megfigyelhetjük az itt megszálló ,,vendégeket".

Művésztelep
Topolya
méhecskehotel
Művelődési Ház
Arcus Környezetvédő Egyesület
rovar
Sihelnik József
Suturović Edita
Csípe Tímea
vadméh
furat
rovarhotel
poszméh

Kapcsolódó tartalmak

Most

14:52, Frissítve: 14:58

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.
11:52, Frissítve: 12:41

Holnap lesz az iskolai mészárlás évfordulója

Egy éve, hogy a belgrádi Vladislav Ribnikar Általános Iskolában az oktatási intézmény egyik diákja megölte kilenc társát és egy biztonsági őrt. Másnap az akkor 21 éves Uroš B. kilenc embert lelőtt Dubona és Malo Orašje falvakban.
09:06, Frissítve: 09:14

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.