Ugrás a tartalomra

Milliomosok vaskoporsóban - vélhetően elfogyott a Titan oxigénkészlete

2023.06.22
13:18
2023.11.02
08:51
Forrás
Euronews, BBC, Index
Minden bizonnyal nincs már esély arra, hogy életben hozzák a felszínre a Titan nevű tengeralattjáró utasait. A számítások szerint elfogyott a rendelkezésükre álló oxigén. A kutatást azonban egyelőre folytatják.

Életveszély milliomosoknak

A Titan nevű búvárkapszula öt utasával vasárnap indult el az 1912-ben elsüllyedt Titanic roncsához Kanada partjainál, de hirtelen elvesztette a kapcsolatot az ellátóhajóval. A túrát az OceanGate nevű cég szervezte. Nem ez az első ilyen útjuk: az extrém pénzköltés szerelmesei 100 ezer euróért (más források szerint ennél is jóval többért) ülhettek be a fémkoporsónak is nevezett járműbe, melyről már korábban is kiderült, semmilyen hitelesítésen sem kellett átesnie, mivel nemzetközi vizeken vetették be.

David Lochridge, az OceanGate tengeri műveletekért felelős igazgatója 2018-ban írt jelentést arról, hogy az akkor még fejlesztés alatt álló járműnek sokkal több tesztelésen kellene átesnie, mert amint extrém mélységbe ér, az utasai veszélybe kerülhetnek. Az OceanGate az ügyet azzal oldotta meg, hogy beperelte Lochridge-et azzal vádolva, hogy megszegte a titoktartási megállapodást.

Hideg, sötét és iszapos óceánfenék

A kutatás még zajlik, de szakértők szerint az oxigénkészlet már elfogyott a tengeralattjárón. Ráadásul nem elég megtalálni a Titant, fel is kell hozni a felszínre, ami ha esetleg sikerülhet is, akkor is órákat vagy akár napokat vehet igénybe. A jármű ugyanis minden bizonnyal az Atlanti-óceán fenekén fekszik, ami mintegy négy kilométeres mélységet jelent. „Koromsötét van odalent, jéghideg a víz, a tengerfenék iszapos, még a saját kezedet sem látod, akkor sem, ha az arcod elé teszed" – mondta Tim Maltin, a Titanic elsüllyedésének és roncsainak szakértője. Jamie Pringle, a brit Keele Egyetem geológusa pedig úgy fogalmazott: „Többet tudunk a Hold felszínéről, mint az óceánfenékről, mert egyszerűen nem térképeztük fel". Szakértők szerint akkor sem lenne jobb a helyzet, ha a tengeralattjáró a felszínen lebegne. Mérete ugyanis nagyjából akkora, mint egy furgoné, vagyis egy tűt jelent a szénakazalban.

1973-ban 480 méterről sikerült felhozni egy tengeralattjárót. Ez a rekord. A Titan viszont 3800 méter mélyen lehet. Ráadásul a világon mindössze három olyan szerkezet van, amely alkalmas a mentésre ilyen mélységben.

Nem hagynak fel a kutatással

Az amerikai és kanadai hatóságok folytatják a keresést szonárbójákkal, felderítő repülőkkel és egy mélytengeri robottal. A partiőrség koordinátora szerint egy ilyen mentés során mindig optimistának kell maradni. Jamie Frederick kapitány elmondta: éppen a mentési munkálatok közepén vannak és még nem akarnak belegondolni abba, hogy mikor fejezzék be. A szonárok kedden és szerdán dörömbölő hangokat észleltek, a zajok forrását azonban nem tudták beazonosítani. A szakértők arra figyelmeztettek, hogy a hangok nem biztos, hogy az eltűnt hajóról származnak. A zajok elemzése „nem volt meggyőző” – mondta Jamie Frederick. A dörömbölés származhat a Titanic roncsáról is, melynek egyes elemeit még mindig mozgatják az áramlatok.

Nyithatatlan vaskoporsó

A Titán 10 és fél tonnás, fala, hogy ellenálljon a mélységben uralkodó hatalmas víznyomásnak, 12,7 centiméter vastagságú. A hajótest szénszálas anyagból készült, amelyet két, titánból készült, ívelt zárófejjel erősítettek meg. A fedélzeti ajtót nem lehet belülről kinyitni, tizenhét csavarral van lezárva. Az utastér levegője az ott tartózkodó öt személynek 96 órára elég. Ha azonban bepánikolnak vagy sokat mozognak, akkor előbb is elfogy az oxigén.

Az utaslista

A hajón öten utaznak. Köztük van az angol milliárdos és világutazó, az 58 éves Hamish Harding, aki a közösségi médiában írt arról, hogy ő is lemerül.

Harding szerint idén ez az első, és a rossz időjárási körülmények miatt valószínűleg egyben az utolsó merülés a Titanichoz. Harding mostohafia a Facebookon kért mindenkit, hogy imádkozzon mostohaapjáért. Harding egyébként korábban az űrben és a Déli-sarkon is járt.

A fedélzeten tartózkodik még két pakisztáni férfi, a 48 éves üzletember, Shahzada Dawood és fia, a 19 éves Suleman is. Shahzadék Pakisztán egyik leggazdagabb családjának tagjai.

Szintén a Titanon rekedt a 77 éves Paul-Henry Nargeolet, a francia haditengerészet egykori búvára, aki állítólag több időt töltött a Titanic roncsánál, mint bármely más felfedező, és része volt az első expedíciónak, amely 1987-ben merült alá.

Az ötödik utas Stockton Rush, a Titanic-utakat üzemeltető OceanGate cég 61 éves vezérigazgatója.

Titan
titanic
tengeralattjáró

Kapcsolódó tartalmak

Most

20:09, Frissítve: 20:32

A kormányprogramról vitázik a parlament

Miloš Vučević kormányalakító több mint három órán keresztül ismertette expozéját. Ezt követően megkezdődött a vita a köztársasági képviselőházban a kormányprogramról.
13:43, Frissítve: 16:32

Ezreket vonz a palicsi majális

Verőfényes napsütés és viharos erejű szél várta a 39. palicsi majális látogatóit. Már a délelőtti órákban benépesült a tópart, a kora délutáni órákban pedig már több ezren voltak a sétányon.
13:17, Frissítve: 15:45

Ma megalakul az új szerb kormány

A geopolitikai stabilitás megőrzése, infrastrukturális fejlesztések, az életszínvonal növelése, az EU-tagság felé vezető út és a katonai semlegesség - egyebek mellett ezeken dolgoznak majd az új szerb kormány tagjai a jövőben.

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.