Ugrás a tartalomra

Most hozzá kell szoknunk a nyári időszámításhoz

2019.03.31
07:25
2024.03.19
08:45
Forrás
Pannon RTV
Átállítottuk az órákat, megkezdődött a nyári időszámítás. A legtöbben ásítoznak, másokat idegesít, de olyanok is akadnak, akik örülnek, hogy tovább kint lehetnek például a kertben.

Aki hajnalban nem állította át az óráját, az bizony késve indulhatott el otthonról. Ennek ellenére sokan örülnek a nyári időszámításnak. A nappal dolgozók számára hasznos lehet, hogy a természetes fény időtartama nagyjából egybeesik az életritmussal - állítja Szkenderovity Zoltán: „Én már alig vártam. Nekem ez nem okozott soha problémát. Nagyon jó, amikor még délután hazaérünk a munkából és még világos van. Ez nagyon jó. Én nagyon szeretem.”       
 

Az egészségre és a közérzetre rövid távon kedvezőtlenül hat az óraátállítás - mondják a szakemberek. Levertek lehetünk, csökkenhet a munkabírásunk is. Pintér Molnár Edit: „Számomra nem jelent semmiféle problémát, hogy előbb kelek fel vagy később fekszem le. Egyedüli dolog, hogy most megrövidítette az ünnepségemet, ugyanis ma van a születésnapom és egy órával előbb leszek öregebb.”

Az óraátállítás hatása elsősorban azokat sújtja, akik rendszeres életet élnek, tehát a fiatal és középkorosztályt - mondta el dr. Pajor Margit. A háziorvos szerint, mivel a belső óra a szervezet teljes működésére hatással van, így nem szabad bagatellizálni az egyórás csúszást. Az óraátállítás elsősorban alvási problémákat, fáradékonyságot, ingerlékenységet, vérnyomás-ingadozást okoz, de csökkenhet a munkavégzés hatékonysága, illetve nőhet a balesetek száma is.

Dr. Pajor Margit, háziorvos: „A szervezet hozzászokása 4-14 napig tart. Ennyi kell az átálláshoz. Úgy a legjobb, hogy ha már előre tudatosan felkészülünk erre az időszakra, és napi 10 percenként megszoktatjuk a szervezetünket az utolsó héten, hogy 10 perccel előbb fekszünk és előbb kelünk. Ezzel észrevétlenné válik ez az egy órás csúszás.”

Az Európai Parlament nemrégiben szavazta meg, hogy szűnjön meg az évenkénti kétszeri óraátállítás. A jelenlegi információk szerint várhatóan 2021-ben törlik majd el véglegesen. Az Európai Unió tagállamainak dönteniük kell majd, hogy a nyári vagy a téli időszámítást szeretnék alkalmazni. Szerbia már korábban jelezte, ha az EU arról dönt, hogy eltörli az átállítást, alkalmazkodik a döntéshez, függetlenül attól, hogy nem tagja az Uniónak. A javaslat támogatói szerint egyébként az óraátállítás káros hatással van az egészségre, az elérhető energiamegtakarítás ezzel szemben pedig elenyésző. 

óráátállítás
időszámítás

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.