Ugrás a tartalomra

Sok rajz érkezett az Arcus rajzpályázatára

2019.04.23
12:40
2019.04.23
16:45
Forrás
Pannon RTV
Nagy sikerrel zajlott le a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület Nemzetközi Természetismereti Rajzpályázata, melyet a Föld Napja alkalmából hirdettek meg

Idén a vadon élő méhek és azok jelentősége volt a pályázat témája. A díjakat hétfő este ünnepélyes keretek között adták át. A legügyesebb diákok oklevelet és könyvjutalmat kaptak. Az alkotásokból összeállított kiállítás május másodikáig tekinthető meg a topolyai Művelődési Ház kiállítótermében.

Földi poszméhet, lucerna bányászméhet és egyéb, a köztudatban eddig kevésbé ismert vadméhfajt is papírra vetettek a gyerekek a topolyai Arcus Környezetvédő Egyesület Nemzetközi Természetismereti rajzpályázatán.

A gyerekek számos képzőművészeti technikát alkalmaztak.
Szalai Violetta, Hajdújárás: „Először olajpasztellel, aztán pedig tussal lefestettük a papírt. Ezt később kapartuk, így készült a poszméh.”

A pályázatra 258 pályamű érkezett, egész Szerbiából és Magyarországról 30 település általános iskolásaitól. Három kategóriában értékelt a zsűri. Okleveleket és könyvjutalmakat osztottak ki.

Sihelnik Ágnes, zsűrielnök, Arcus Környezetvédő Egyesület, Topolya: „Figyelembe vettük az alkalmazott technikákat illetve, azt, hogy milyen valósághűen ábrázolták a méheket. Ezek a szempontok alapján döntöttünk.”

A kiállításmegnyitón azt is megtudhattuk, hogy a világon huszonkétezer méhfaj él, ebből 750 található meg Közép-Európában. A vadméheknek különösen fontos szerepük van a természetben, a leghatékonyabb beporzók.

Az egyesület több év kihagyás után második éve élesztette újjá rajzpályázatát, hogy ezzel is felhívja a figyelmet az egyes fajokra.

Harkai Ákos, elnök, Arcus Környezetvédő Egyesület, Topolya: „Ezért írtuk ki ebben a témában rajzpályázatunkat, hogy a gyerekek kicsit olvassanak utána, vagy interneten nézzenek utána hogy is néznek ki a méhek, milyen fajok vannak egyáltalán, mert ha méhekről van szó, akkor mindenkinek a háziméh jut eszébe, illetve a méz, a kaptárak. A vadon élő méhfajok jelentősége óriási, csak erről sajnos keveset beszélnek az emberek.”

Az alkotásokból összeállított kiállítás május másodikáig tekinthető meg a topolyai Művelődési Ház kiállítótermében.

Arcus Környezetvédő Egyesület

Most

18:36

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.
17:58, Frissítve: 18:12

Hszi Csin-ping megérkezett Franciaországba

A kínai elnök Emmanuel Macron francia államfő meghívására érkezett Párizsba, ugyanis a két ország 60 éve lépett diplomáciai kapcsolatba. Hszi Csin-ping franciaországi látogatása után Szerbiába és Magyarországra is ellátogat.
16:01, Frissítve: 16:11

Verstappené a pole pozíció

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Miami Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamot ő kezdheti majd az élről.
15:24, Frissítve: 17:44

Kinek a tojása a legkeményebb?

34. alkalommal tartották meg a tojástörő világbajnokságot Mokrinban. A rendezvényt minden évben az ortodox húsvét napján tartják, ahova nem csak Szerbiából, hanem a világ több pontjáról is érkeznek résztvevők.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.