Ugrás a tartalomra

Szilveszteri szokások a világ különböző tájairól

2017.12.31
19:32
2024.03.19
08:52
Forrás
MTI
A világ számos kultúrájában hisznek abban, hogy bizonyos szilveszteri, újévi szokások meghatározzák a következő év szerencséjét.

Németországban az újévi szokások zöme az evéssel kapcsolatos, Ausztriában a keringőzenétől hangos az újév, a bécsi Városháza előtti téren valódi bállal köszöntik az új esztendőt. A szomszédos Romániában a gyerekek járják végig a szomszédokat csokorba kötött gyümölcsfaágakkal újév napján, ezzel boldogságot, gazdagságot, egészséget és szapora gyermekáldást kívánva. Skóciában az ünnepi menüt természetesen skót whiskyvel öblítik le, nem divat ugyanis az újévi pezsgő. A görögök Vazul-kenyeret sütnek újévre, néhányba pénzérmét rejtenek, aki megtalálja az érmék egyikét, és nem nyeli le, vagy törik bele a foga, arra jólét és bőség vár az új esztendőben. Az olaszok újévkor a hagyomány szerint makarónit, spagettit vagy más hosszú tésztából készült ételt esznek, a hosszú és egészséges élet reményében.

Az Egyesült Államokban, csakúgy, mint más angolszász országokban családi és baráti látogatásokkal kezdődik az újév. Az amerikaiak általában babból készült fogásokkal köszöntik a boldog új esztendőt. A dél-amerikai Puerto Ricóban éjfélkor nem lustálkodnak az ünneplők! Ahogy az óra éjfélt üt, a Puerto Ricó-iak egy-egy vödör vízzel öntik le az ablakokat, hogy a leselkedő rossz szellemeket elijesszék. A bahamaiak különleges, színes és tarka Junkanoo-ruhákban köszöntik az új esztendőt. Bolíviában szalma- és fabábukat akasztanak a házakra, hogy boldogságot és szerencsét hozzanak a lakóknak. Ecuadorban régi ruhába öltöztetett papírbábuk égetésével búcsúztatják az óévet és mindent, ami régi. Argentínában december 31-én kidobnak minden feleslegeset és ócskát. Brazíliában szilveszterkor fehér ruhába öltöznek az emberek, hogy szerencsések és boldogok legyenek, és békében éljenek.     

Spanyolországban szilveszterkor is kötelező a fieszta! A spanyolok éjfélkor minden óraütésnél egy-egy szem szőlőt kapnak be, az esztendő hónapjait szimbolizálva, hogy az új év mind a tizenkét hónapja gazdag és szerencsés legyen a számukra. A zsidó újév a hagyományok szerint szeptemberre esik, de január 1-jén is ünnepelnek Izraelben. Mézbe mártott édes almát és mézeskalácsot esznek, hogy az esztendő is mézédes legyen. Japánban, a felkelő nap országában 108 harangütéssel kezdődnek az újévi ünnepségek és egészen január 7-ig tartanak. Kínában, Vietnamban és Koreában az újév csak az első telihold napján, január 21-én kezdődik, és az ünnep három hétig tart.    

szilveszterezés
szokások

Kapcsolódó tartalmak

Most

11:52, Frissítve: 12:41

Holnap lesz az iskolai mészárlás évfordulója

Egy éve, hogy a belgrádi Vladislav Ribnikar Általános Iskolában az oktatási intézmény egyik diákja megölte kilenc társát és egy biztonsági őrt. Másnap az akkor 21 éves Uroš B. kilenc embert lelőtt Dubona és Malo Orašje falvakban.
09:06, Frissítve: 09:14

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.