Ugrás a tartalomra

Tűzveszélyes lehet a kémény

2018.11.05
15:05
2024.03.19
08:43
Forrás
Pannon RTV
Több tűzeset is történt az elmúlt hetekben Vajdaság-szerte, amelyekben családi házak váltak a lángok martalékává. A legutóbbi, zentai tragikus eset emberéletet is követelt.

A fűtési idényben ugyancsak gyakran előforduló szénmonoxid-mérgezések is végzetesek lehetnek. Vajon elkerülhetők-e ezek az esetek, hogyan lehet őket megelőzni illetve mire kell odafigyelni?

Általában ősszel, illetve a hűvösebb idő beálltával szaporodnak meg a tűzesetek, amelyek kiváltó okai lehetnek például a nem megfelelően megtisztított kémények vagy az, hogy avart égetünk az udvarunkban, a ház közvetlen közelében. Vagy például elalszunk cigarettacsikkel a kezünkben. De a tűzeseteket okozhatják elektromos meghibásodások, rövidzárlat, illetve, mondjuk egy kályhából kipattanó szikra is.

Marina Stojadinović szabadkai házához éppen megérkezett a kéményseprő. Az asszony fontosnak tartja a kéménytisztítást, nehogy a tűz martalékává váljon az otthona.

Marina Stojadinović, Szabadka:
„- Természetes, hogy félek. Erre az embernek oda kell figyelnie. Ezért minden évben gondot viselünk arról, hogy a kémény ki legyen tisztítva.
- Ezenkívül, ha például rágyújt egy cigire, mire figyel oda?
- Először is, benn a házban nem gyújtunk rá. Mindannyian kint cigarettázunk, ez így van, és akkor nincs veszély.”

A kéményeket a fűtési idény előtt feltétlenül meg kell tisztítani, és ezt kizárólag hivatásos kéményseprő végezheti el. A piszkos kémény ugyanis tűzveszélyes. A lerakódott szurok meggyulladhat - figyelmeztet Mikulka József, a szabadkai Kéményseprő Kommunális Közvállalat munkatársa: „Igen, amelyik szurkos kémények, azok okozhatnak tüzet, és azért kell megnézetni, hogy ne legyenek szurkosak, és akkor nincsen probléma.”

Nemcsak a tűz, de a szénmonoxid-mérgezés is a fűtési idény egyik nagy veszélye. Színtelen, szagtalan, nem lehet felismerni - figyelmeztet Dr. Katarina Badawi, általános orvos: „Legkönnyebb felismerni, ha több személy ugyanabban a helyiségben fejfájást, szédülést, émelygést, gyengeséget érez. Ezek a széndioxid-mérgezés tünetei. Ilyenkor sürgősen ki kell nyitni az ablakokat, ki kell menni a szabadba, a friss levegőre, azoknak pedig, akik az érintett személyek segítségére sietnek, vissza kell tartaniuk a lélegzetüket.”

A háztüzek egyik leggyakoribb okozója az elektromos vezetékek szabálytalan bekötése, villámcsapás, valamint a hamu és pörnye szabálytalan tárolása - mondta Nagy Simon, a bácskossuthfalvi Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke. Tűz esetén azonnal értesíteni kell a tűzoltókat a 193-as telefonszámon, ez az első lépés. Utána pedig: „Először is meneküljenek, győződjenek meg, hogy a családtagok, szomszédok, tehát ahol történt a tűz, nem maradt-e senki a házban. A második, amit meg tudnak tenni, a villanyáram kikapcsolása és ha van vezetékes gáz, annak is az elzárása, amit meg tudnak tenni. Nagyon sokszor elkezdik oltani maguk, de hát, ha már akkora a tűz intenzitása, a vödrökkel és gumicsővel való oltásnak már nem sok értelme van.”

Ne használjunk kétes eredetű hosszabbítókat, főleg a nagyobb áramot húzó melegítőket ne kapcsoljuk ilyenekre. A legutóbbi zentai tűzeset kapcsán a szakember arra figyelmeztet, hogy gyertyát olyan helyen gyújtsunk, ahol nincs a közelében terítő, függöny, szőnyeg, vagy bármi egyéb, ami lángra lobbanhat.

tűz
tűzoltó
kéményseprő

Most

19:37, Frissítve: 19:54

Nem hadászati nukleáris gyakorlatot tart Oroszország

Arra utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni - közölte az orosz védelmi minisztérium.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.