Ugrás a tartalomra

Vádat emeltek az Egyesült Államokban a Volkswagen volt vezetője ellen

2018.05.04
17:39
2018.05.04
17:45
Forrás
Pannon RTV
A német autógyár környezetvédelmi csalása Amerikából indult, de szinte az egész világra kiterjedt, Európára is. De mi is ez az ügy? Mi az úgynevezett dízelbotrány? És milyen hatásai vannak?

Összegyűjtöttük az elmúlt időszak legfontosabb történéseit.

2015 – Mint kiderült, a német Volkswagen autógyár bizonyos dízeles modelljei csak akkor felelnek meg a környezetvédelmi előírásoknak, ha éppen tesztelik őket. Vagyis valós használat közben más számokat produkálnak, jobban szennyezik a környezetet. Ezt egy ügyes szoftverrel oldotta meg a cég, ami érzékelte, ha éppen hivatalosan mérik a károsanyag-kibocsátást. Nem kis különbségről beszélhetünk: a megengedettnél 40-szer szennyezőbb az autó a valóságban.

A trükköt a 2009 és 2015 között az amerikai piacra gyártott Jetta, Beetle, Golf, Audi A3 és a 2014-15-ös Passat modelleknél játszották el, összesen 482 ezer autónál. Ezekbe az autókba került be a már önmagában is félrevezető "clean diesel", vagyis tiszta dízel nevű motor.

A csalásra egy független szervezet jött rá, ami kíváncsiságból a mindennapi használatban is tesztelte a kocsikat. A Volkswagen nagyot bukott a csalással: vissza kellett vonnia az érintett modelljeit, több milliárd dolláros büntetést kapott, a vezetőség ellen pedig eljárás indult. Ennek folyománya a mostani vádemelés is Martin Winterkorn volt cégvezető ellen. A Volkswagen hírnevén komoly csorba esett. A cég azóta is igyekszik visszanyerni a vásárlók bizalmát:

Ulrich Eichhorn, a Volkswagen műszaki vezérigazgatója: „A mi feladatunk, hogy felelősségteljesen kezeljük a helyzetet, és garantáljuk, hogy ilyen többé ne fordulhasson elő. Elhatároztuk, hogy a cégcsoporton belül a kibocsátással kapcsolatos teszteket a jövőben külső ellenőrzés alá vonjuk.”

De térjünk vissza Martin Winterkornhoz, a volt vezérigazgatóhoz. Ő nem sokkal a botrány kipattanása után lemondott. Tavaly januárban azt vallotta, hogy sokáig nem tudott a csalásról, és ha tudott volna, akkor leállíttatta volna. Ezzel szemben az amerikai igazságügy-miniszter a mostani vádemeléskor kiadott közleményében azt írta: a csaló szoftverről Winterkornt már 2014-ben tájékoztatták. A volt elnök-vezérigazgatót akár 25 évi börtönre és 275 ezer dollár pénzbüntetésre is ítélhetik. A VW dízelbotrányában a német igazságszolgáltatás is nyomoz.

Az ügy nem állt meg az Egyesült Államokban. Csakhamar kiderült: világszerte a gyár mintegy 11 millió gépjárműve érintett, ezek közül 8,5 milliót az Európai Unióban adtak el, egy részük Magyarországon, a győri Audi-gyárban készült. Az Uniót megdöbbentette az eset.


Gerben-Jan Gerbrandy, EP-képviselő (Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért): „Több mint 8 millió európai fogyasztó vásárolt ezekből az autókból. Kiderült, hogy nem csak a Volkswagenről van szó, hanem sok másról is. Ez részben csalás, részben a fogyasztók szándékos megtévesztése, és nekünk tennünk kell ez ellen.”

Idén áprilisban az Európai Parlament új szabályozást hagyott jóvá, hogy az autók biztonságosabbak legyenek, működésük kevesebb károsanyag-kibocsátással járjon.

Jens Gieseke, EP-képviselő (Európai Néppárt): „Tisztább levegőt szeretnénk annak tudatában, hogy a kibocsátási határok valós forgalmi körülmények között is betartásra kerülnek. Úgy gondolom, hogy az első lépés az RDE (valós vezetési körülmények között mért kibocsátás) tesztek bevezetése.”

Az új vizsgálati rendszer biztosíthatja, hogy az autók mindvégig a kibocsátási határértékeken belül maradjanak. A csaláson kapott gyártókat autónként akár 30 ezer euróval is büntethetik. A jogszabály 2020 szeptemberétől érvényes.

Szerbia még nem tagja az Európai Uniónak, de itt is adtak el az érintett autókból. A sajtó szerint összesen 7885 ilyen gépkocsi érkezett az országba. Ezekben is kicserélik a problémás alkatrészeket. Természetesen díjmentesen, és ha a tulaj úgy szeretné.

A dízelmotorok előnye a benzinmotorokhoz képest egyébként a takarékosságuk. Ugyanannyi üzemanyaggal 30 százalékkal messzebbre jutunk, ha dízelautóban ülünk, cserébe viszont van velük egy kis probléma: a dízel elégetésekor súlyosan tüdőkárosító nitrogén-oxidokat pöfögünk a levegőbe. A Volkswagen clean diesel motorja elméletileg éppen ennek az új generációs, egyszerre zöldnek és erősnek mondott technológia képviselője lett volna − ha nem derül ki róla, hogy csak átverés.

Amerikai Egyesült Államok
Volkswagen

Most

14:39, Frissítve: 16:36

Kollégium vagy lakás?

Az egyetemi hallgatóknak továbbtanulásuk során számos költséggel kell számolniuk, az egyik ilyen a lakhatási kiadás. Legtöbben a kollégiumot választják annak kedvező ára miatt, de túljelentkezés esetén marad a lakás bérlésének a lehetősége.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.