Ugrás a tartalomra

Van-e élet a Földön kívül?

2024.01.25
13:03
2024.01.25
16:45
Forrás
Pannon RTV
Fermi-paradoxonról, illetve a Földön kívüli élet kutatásáról tartott előadást tegnap este a nagybecskereki színházban Kiss L. László, csillagász, akadémikus.

A magyar kultúra napja alkalmából a rendezvényt a helyi Petőfi Magyar Művelődési Egyesület és a Szathmáry Karolina leánykollégium szervezte.

Az immár hagyományosan közös szervezésű rendezvény témája ezúttal a tudomány volt.

Koncz Julianna nevelőtanár, Szathmáry Karolina Leánykollégium: „Minden évben igyekszünk megünnepelni a magyar kultúra napját. Nagyon fontosnak tartjuk a lányok nevelésében. És ha már  készülünk erre, akkor úgy gondoljuk, hogy ezeket a programjainkat a nagyközönségnek is meg kell ismernie. Az elmúlt években a művészet, képzőművészet egyes témáit jártuk körbe, az idén pedig a tudomány felé fordultunk. Ennek egyik örvendetes apropója volt, hogy két magyar honfitársunk is az ősszel megkapta a Nobel-díjat. És tudjuk, hogy Nagybecskereken is azért jelentős természettudományos élet volt.”

Az est egyúttal alkalom volt arra, hogy megemlékezzenek a magyar csillagászat egy helyi úttörőjéről is.

Jenovay Lajos, elnök, Petőfi Magyar Művelődési Egyesület, Nagybecskerek: „Németh Ferenc kutatásának köszönve, hogy Nagybecskerek a magyar csillagászati tudomány térképén nem egy fekete folt, tekintettel, hogy Szathmáry Ákos a XIX. század nyolcvanas, kilencvenes éveiben a nagybecskereki Piarista Gimnázium tanára volt és ő volt a magyar csillagászat egyik úttörője, és az egyik, csillagászati témakörben megjelent könyvnek a szerzője.”

Kiss L. László vajdasági születésű, Széchényi- és Prima Primissima-díjas csillagász, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja előadásában a Földön kívüli élet lehetőségeit járta körül a tudomány szemszögéből.

„Ez egy nagyon izgalmas téma a science fiction, a tudományos fantasztikum határterületén van, a tudomány felé eső oldalon most már. Húsz évvel ezelőtt még abszolút tudománytól elfelé eső oldalra mondtam volna ezt a történetet. De a csillagászat élvonalába tartozó kutatások az elmúlt 15-20 évben ténylegesen olyan közelségbe hozták, legalábbis azt gondoljuk számunkra a földönkívüli élet valódi, értelmes kutatásának esélyeit, hogy én azt mondanám, hogy szerintem a mi életünkbe, ami mondjuk azt, hogy a következő 15-20 évbe már lesznek olyan állítások, ahol csillagászok arról fognak beszélni, hogy szerintünk itt van valamiféle, akármilyen egyszerű, de mégis csak tőlünk független életforma.”

A kollégisták és az Emmanuel kamarakórus tagjai szavalatokkal, dalokkal tették színesebbé az estet, amely interaktív játékkal ért véget. Az eseményen jelen volt Rigó Pál Zsófia, a Magyar Nemzeti Tanács alelnöke is.

Kiss L. László
Jenovay Lajos
Koncz Julianna
földönkívüli
Petőfi Magyar Művelődési Egyesület

Most

12:58, Frissítve: 13:04

Az egész ország az áldozatokra emlékezik

Egy évvel a belgrádi iskolai lövöldözés után az egész ország megemlékezett az áldozatokról. A televízió és rádióműsorok reggel 8:41 perckor megszakították a sugárzást, és egy perces néha csenddel tisztelegtek a lövöldözésben elhunytak emléke előtt.
09:15, Frissítve: 09:25

A Leverkusen tovább menetel

A Bayer Leverkusen magabiztosan nyerte az AS Róma elleni Európa Liga elődöntő első mérkőzését. A Marseille és az Atalanta döntetlen.
07:48, Frissítve: 11:31

Egy éve történt a belgrádi iskolai mészárlás

Egy évvel ezelőtt, 2023. május 3-án gyászba borult Szerbia. Ezen a napon történt ugyanis az az iskolai lövöldözés a belgrádi Vladislav Ribnikar Általános Iskolában, amelyben 9 gyermek és egy felnőtt vesztette életét.
07:23

Ortodox nagypéntek van

A hívek ma Jézus kereszthalálára emlékeznek, ez a legszomorúbb nap az egyházi évben. Szigorú böjti nap azok számára, akik a Julianus-naptárt követik.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.