Ugrás a tartalomra

A botanikai kutatásokat bemutató tárlat látható Újvidéken

2018.09.12
09:24
2024.03.19
08:42
Forrás
Pannon RTV
Az elmúlt két évszázad kutatásainak eredményét, valamint ismert magyar botanikuskutatók munkáinak vázlatát állították ki a Természetvédelmi Intézetben.

Péntekig tart Újvidéken a Balkáni Botanikusok 7. Kongresszusa, amelyen a félsziget növényvilágát kutató szakmabeliek tapasztalatot és információt cserélnek az eddig felfedezett újdonságokról. A résztvevők sok közös kiránduláson, gyűjtésen vesznek részt. A Magyar Természettudományi Múzeum tárlattal ismertette a botanikai kutatásokat.

Az elmúlt két évszázad kutatásainak eredményét, valamint ismert magyar botanikuskutatók munkáinak vázlatát állították ki a Természetvédelmi Intézetben. Az anyaországi tudósok még ma is végeznek kutatásokat vidékünkön. Molnár Zsolt, tudományos tanácsadó, Magyar Tudományos Akadémia: „A Balkán egy nagyon különleges hely, nagyon sokféle itt a növényzet, és a használati módja, ahogyan használják a helyi emberek, az is nagyon sokféle. Nagyon sok olyan típus fennmaradt itt, ezekben az országokban, amik Közép–Európában már eltűntek, pedig nemrég, 50-100 éve még jellemzőek voltak.”

A tárlatot a Magyar Természettudományi Múzeum készítette. A cél a balkáni országok gazdag növényvilágának minél szélesebb körben való megismertetése – mondta Szurdoki Erzsébet, a Magyar Természettudományi Múzeum növénytárának igazgatója: „Amire mi igazán rá szerettünk volna mutatni ezzel a kiállítással, hogy már milyen régóta van komoly kapcsolat a Balkán botanikusai és a magyar botanikusok között és mindenféle közös munkák alakultak ki már a múltban is, és mi reméljük, hogy nem csak az elmúlt 200 évben voltak közös kirándulások, gyűjtőutak, kutatások, hanem az elkövetkező 200 évben is számos ilyen kutatás fog napvilágot látni.”

A tárlatot a Balkáni Botanikusok 7. Kongresszusának keretében rendezték meg, ismeretterjesztés céljából – emelte ki Biljana Panjković, az Intézet igazgatója: „Elsősorban történelmi szempontból fontos, mert a botanika történelmével foglalkozó fiatal kollégáknak egyfajta útmutató és adatközlő mindarról, amit a magyar botanikusok összegyűjtöttek a Balkán-félszigeten. Továbbá a magyarországi és a szerbiai egyetemek és karok közötti együttműködést is erősíti, valamint a kutatók közös munkáját segíti.”

A tárlat péntekig tekinthető meg a Tartományi Természetvédelmi Intézetben.

Újvidék
botanika

Most

20:56

Palicson is hódított a Semmelweis

Meghódította a mozikat Magyarországon a Semmelweis című film, erről tanúskodnak a magyar Nemzeti Filmintézet által még idén február közepén nyilvánosságra hozott adatok.
19:17, Frissítve: 19:24

Arany János-érmet kapott Takács Márta

A Magyar Tudományos Akadémia 197. közgyűlésén, Budapesten a külhoni magyar kutatók munkáját elismerő Arany János-érmet vehetett át dr. Takács Márta, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar rendes egyetemi tanára.
16:43, Frissítve: 18:02

Amikor a bánáti szívósság sző nagy terveket

A majdányi régészeti lelőhelyet, a Dr. Batthyány-Strattmann László Művelődési Egyesület székházát, a törökkanizsai könyvtár épületét és az 1858-ban épült Szent György-plébániatemplomot tekintették meg a VMSZ politikusai.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.