Ugrás a tartalomra

Éneklés, ritmus- és dallamgyakorlatok - ilyen volt a felvételi a Szabadkai Zeneiskolába

2022.08.30
18:30
2022.08.30
20:00
Forrás
Pannon RTV
A kicsik és nagyok számára is adódott lehetőség felvételizni a Szabadkai Zeneiskolába. A zenekedvelő gyerekek egyebek mellett fuvolára, hegedűre, gitárra, trombitára, harsonára, csellóra, zongorára, valamint népi- és szóló énekre is jelentkezhettek.

Ehhez mindössze egy gyermekdalra és néhány ritmusgyakorlatra volt szükség.

Kolompár Emese idén fejezte a középiskolát a Szabadkai Zeneiskolában, ahol fuvola szakra járt. Időközben viszont kiderült, hogy az éneklés terén is tehetséges, ezért az egyetem mellett ismét beül a zeneiskola padjaiba, ahol a szólóéneklés fortélyait fogja elsajátítani.

„Azért jöttem vissza, hogy fejlesszem a hangomat, mivel kaptam egy ilyen lehetőséget, hogy Pécsett járjak egyházi zenére és ott fedezték fel a hangom. Úgy gondoltam, hogy nem hagyom ezt annyiban, hanem itt beiratkozok 1-2 évre.”

Hogy a legkisebbek is sikeresen felvételt nyerjenek a zeneiskola általános osztályába, csupán egy gyerekdalt, valamint néhány ritmus- és dallamgyakorlatot kellett bemutatniuk a tanárok előtt.

Kurina Viktória, hegedűtanár: „Elénekelnek egy dalocskát, illetve kapnak pár ritmusgyakorlatot tapsolással, amit le kell, hogy utánozzanak. Le kell, hogy utánozzanak 1-2 énekhangot és így megtudjuk, hogy mennyire fejlett a hallásuk, mennyire van tehetségük a zenéhez, vagy ha nincs, akkor mennyire nagy a koncentrációs képességük és ezáltal döntjük el, hogy melyik hangszer illene neki, illetve a hangszer, amit választana, hogy fel tudjuk-e venni.”

Egyes szakok életkorhoz kötöttek. A 9 év alattiak jelentkezhetnek hegedűre, gitárra, tamburára, zongorára, harmonikára és fuvolára is. 11 éves kortól már szélesednek a választási lehetőségek: oboa, klarinét, fagott, kürt, harsona és az orgona szakok is választhatók. Népi- és szóló énekre a lányok 13 éves, a fiúk pedig 16 éves kortól jelentkezhetnek.

Herodek Éva, énektanár: „A szólóének-tanítás négyéves, tehát az alsó fokú zeneiskola négy éves. Miután ezt befejezték középiskolába iratkozhatnak, ami szintén négyévest jelent. Ezután el lehet menni különböző zenei intézményekbe, konzervatóriumokba, egyetemekre és utána bármelyik színházban állást lehet kapni.”

A legnépszerűbb szak általában a zongora és a gitár, viszont a tanárok biztatják a diákokat, hogy a kevésbé közismert hangszerekben is próbálják ki magukat, mint például a fuvola, klarinét, trombita, harsona, cselló, harmonika, orgona, népi- és szóló ének szakok.

Szabadkai Zeneiskola
Szabadka
felvételi

Most

14:39, Frissítve: 16:36

Kollégium vagy lakás?

Az egyetemi hallgatóknak továbbtanulásuk során számos költséggel kell számolniuk, az egyik ilyen a lakhatási kiadás. Legtöbben a kollégiumot választják annak kedvező ára miatt, de túljelentkezés esetén marad a lakás bérlésének a lehetősége.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.