Ugrás a tartalomra

Gyomorszűkítés - Szerbiában is van rá lehetőség

2024.02.08
21:08
Forrás
Pannon RTV
Amikor már semmilyen fogyókúra nem segít, sebészi segítséget is lehet kérni. Államilag finanszírozott gyomorszűkítő műtétre Szerbiában is van lehetőség, és annak a feltételei is enyhültek a közelmúltban.

Európában a felnőtt lakosság 59 százaléka túlsúlyos vagy elhízott az Egészségügyi Világszervezet kimutatása szerint. Országos szinten is számos helyen szerveznek fogyást ösztönző kampányokat, de sokan maguktól is rájönnek, hogy a legjobb lenne lefogyni, legfőképpen az egészségük miatt, de sokak számára a jobb megjelenés is motivációt jelent.

Járványos méreteket öltött a túlsúly Európában – fogalmazott az Egészségügyi Világszervezet, amikor közölte adatait, amelyek szerint az európai férfiaknak a 63 százaléka, az európai nőknek pedig az 54 százaléka elhízott vagy túlsúlyos. És egyre több a túlsúlyos gyerek is, a fiúk 29, a lányok 27 százaléka nyom többet, mint „kellene”.

Megvan ennek természetesen az oka, ezt is magyarázták már orvosok és szociológusok, sőt filozófusok is. A megváltozott életvitel nagyon sokat számít, hiszen az átlagos ősember még a kardfogú tigris elől menekült, de még akár száz évvel ezelőtti ősünk is főleg fizikai munkát folytatott, míg manapság a lakosság legnagyobb része az életét a számítógép vagy a televízió előtt tölti.

Az ősemberes hasonlatnál maradva: több ezer évvel ezelőtt még főként bogyókat fogyasztottunk, és néha került csak hal vagy hús a pattintottkő-tányérunkra, manapság viszont, ha nem figyelünk, egyre gyakrabban figyel be egy-egy gyorsétel: pizza, hamburger, vagy a jó, tartósítószeres, mikrós készétel. Nem kell már a kardfogú tigris elől szöknünk, és nem kell már egyszerre sokat ennünk, mert félünk, hogy holnap nem lesz, a testünk mégsem tud leszokni a tárolásról, és a futópadon sem hiszi el, hogy üldöz minket egy vérszomjas vadállat. Mit jelent mindez, ha kicsomagoljuk. Azt jelenti, hogy ülő életmódot folytatunk és sokat eszünk, a napi kalóriaszükségletünknél jóval többet. Ez pedig oda vezetett, hogy egyre több az elhízott ember. Az egyre több elhízott ember pedig egyre több olyan emberhez vezet, aki le akar fogyni. Ez pedig különböző fogyókúrák és valódi vagy ál-életmódváltások sokaságát eredményezi. Van viszont az a szint, amikor már kevés az akaraterő, nem bizonyul hatásosnak a fogyókúra, és az utolsó csodaszerbe vetetett hitünk is elveszett, az egészségünk viszont veszélyben van. Ekkor lehet megoldás valamilyen gyomorszűkítő vagy gyomorkisebbítő műtét, amikor korlátozzák a táplálék felvételét, illetve felszívódását. Ilyen műtétre magánúton is van lehetőség, de az egészségbiztosító is állja a költségeket, ha a beteg eleget tesz a szükséges feltételeknek.

De ki számít egyáltalán túlsúlyosnak? A WHO a testtömeg és magasság alapján számított testtömegindex szerint osztályoz: 25 BMI felett túlsúlyosságról, 30 felett elhízásról beszélnek a szakértők. A 40-es BMI pedig már kóros elhízásnak számít, amikor sürgős közbelépésre van szükség.

A gyomorszűkítő műtét ilyen megoldás lehet. Viszont nemcsak egy sebészeti beavatkozásról van szó. A belgrádi Klinikai Központban a pácienseket egy egész orvoscsapat fogadja, amelynek a tagja a sebészen kívül egy endokrinológus, egy szívspecialista, egy tüdőspecialista, egy táplálkozásszakértő és egy pszichiáter. A műtétre pedig nem lehet csak úgy „beesni”, ezek az orvosok előbb mindannyian alaposan átvizsgálják a pácienst. És hogy meddig tart a felkészülési időszak?

Doc. dr. Ognjan Skrobić, sebész: „Ez mind attól függ, mennyire összetett esetről van szó. Mekkora a súlyfelesleg, milyen járulékos betegségei vannak, amelyek a legtöbb páciensnél jelen vannak, a legtöbbször ez cukorbetegség, magas vérnyomás és hasonlók. Tehát egy megfelelő előkészület kell, hogy a páciens elkezdjen lefogyni, tehát a táplálkozási szakértővel megkezd egy diétát. A lényeg az, hogy megmutassa készen áll erre, hogy már elkezdett fogyni, fontos, hogy mindent, ami veszélyeztetheti a műtétet szív- vagy tüdőgyógyászati szempontból, kizárjunk, és jól felkészítsük a pácienst. És csak ezt követi maga a műtét.”

Az elhízásra sokan inkább esztétikai problémaként tekintenek, holott Európában ez a legfőbb halálokok egyike. Az elhízás egyebek között 13 különböző rákos megbetegedéssel hozható összefüggésbe, sőt egyes országokban az elkövetkező években leválthatja a dohányzást, mint a rákos megbetegedések fő rizikófaktorát. Az említetteken túl a túlsúly krónikus légúti betegségeket, asztmát, agyvérzést és más szív- és érrendszeri problémákat, máj- és vesepanaszokat, de mentális problémákat és hátfájdalmat is okozhat. A túlsúly és az elhízás a várható élettartamot akár 3-10 évvel is csökkentheti az állapot súlyosságától függően. A gyomorszűkítő műtét viszont javítja az életminőséget, és maga a beavatkozás csupán 1-2 órát vesz igénybe.

„A felépülés gyors. A páciens két napon belül már készen áll arra, hogy hazamenjen. Természetesen csak akkor, ha minden rendben van.

- Utazhat-e a műtét után?

- Nem javasoljuk, hogy a műtét után két-három nappal utazzon. Még akkor sem, ha biztosak vagyunk abban, hogy minden rendben van. A műtét során vannak hegek, lehetnek kései komplikációk, amelyek a harmadiktól az ötödik napig vagy azt követően alakulhatnak ki. Tehát az a fontos, hogy a páciens a műtét után, ha jól is érzi magát, hazamehet, de fontos, hogy közel legyen, szem előtt legyen, hogy reagálni lehessen, ha valami gyanús. Mert ha időben lépünk, akkor mindent meg lehet oldani, és nem lesz belőle haláleset.”

A gyomorszűkítés nemcsak a fogyásban, hanem a cukorbetegség kezelésében is hatékonynak bizonyult, hiszen még az inzulint használó beteg is képesek volták elhagyni azt, és a magas vérnyomással küzdők állapota is jelentősen javul. Szerbiában a közelmúltban változtak meg annak feltételei, hogy ki igényelheti az egészségbiztosító költségén a gyomorszűkítő műtétet.

„A feltételeket 2022-ben változtatták meg, mégpedig éppen azért, mert a gyomorszűkítő műtét a különböző kísérletek során hatékony módszernek bizonyult az elhízás kezelésében. A nagy járványügyi kísérletek során bizonyosságot nyert, hogy meghosszabbította a betegek élettartamát. Ezekkel az eredményekkel összhangban a 35 feletti testtömegindex már önmagában a műtét egyik alapja lehet, illetve a 30 feletti BMI, ha különböző járulékos betegségek állnak fenn, mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, vagy más sok-sok betegség, amely a túlsúllyal együtt jár.”

A gyomorszűkítő műtét előtt vagy helyett egy új eljárás is alkalmazható már: ez a gyomorballon-terápia. Ennek a nem műtéti beavatkozásnak a során egy ballont juttatnak a páciens gyomrába, amelyet 400-700 milliliter sóoldattal töltenek fel. Ennek célja, hogy csökkentse a gyomor kapacitását, ezáltal pedig a bevihető élelmiszer mennyiségét. Az eljárás megfelelő táplálkozás mellett tud hatásos lenni, de ezt alkalmazzák akkor is, ha a gyomorszűkítő műtét előtt valakinek előbb valamennyit le kell fogynia, hogy operálható lehessen.

túlsúlyos
elhízott
Gyomorszűkítés

Kapcsolódó tartalmak

Most

08:18

Nyerjen lakást!

Mostanáig több mint 24,6 millió számla QR-kódját küldték be a szerbiai lakosok a Vedd el a számlát, és nyerj! elnevezésű állami nyereményjátékra.
20:30

Európa melegszik a leggyorsabban a kontinensek közül

Európa hőmérséklete a globális átlag nagyjából kétszeresével emelkedik – jelentette az AP hírügynökség az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) és az Európai Unió klímaváltozási szolgálata, a Copernicus legfrissebb jelentéseire hivatkozva.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.