Ugrás a tartalomra

Hadik András hadvezérre emlékeztek Futakon és Újvidéken

2024.03.10
16:18
2024.03.10
21:59
Forrás
Pannon RTV
Mária Terézia leghűségesebb huszárjára, Hadik Andrásra emlékeztek Futakon és Újvidéken. A hadvezér halálának évfordulóján szentmisével, koszorúzással és alkalmi műsorral tisztelegtek az egybegyűltek.

Hadik András az egyik legkiemelkedőbb magyar hadvezér volt a 18. században. Hírnevét főként a Habsburg Birodalom hadseregében elért sikerei alapozták meg. 1771-ben, grófi rangja után, Mária Terézia császárnőtől ajándékba kapta a futaki kamarai uradalmat, amely többek között Futakot, Petrőcöt és Pirost is magában foglalta. Futakon ő építette fel az első római katolikus templomot, amelynek helyén áll ma a Jézus Szíve római katolikus templom.

A szentmisét követően a síremlék előtt elhelyezték a kegyelet virágait.

Ezt követően az újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban egy ismeretterjesztő prezentációt követhetett végig a közönség, Hadik András leszármazottjairól.

Lázár Balázs, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Kutató Osztályának igazgatója, Magyarország: „Nagyon magasra ívelő katonai karriert magáénak tudó leszármazottairól lesz szó, tehát ifjabb Hadik Andrásról, Hadik Károlyról az ő bátyjáról és az unokájáról Hadik Gusztávról. Az előbbi kettő a császári királyi hadseregben értek el magas rangot, Hadik Gusztáv pedig a honvéd seregben lett ezredes, illetve majdnem tábornok.”

Hadik András életének fontos időszakát Bács-Bodrog vármegyében töltötte, ahol főispánként tevékenykedett. Emellett kiemelkedő szerepet vállalt a szlovák, a szerb, a ruszin és a magyar lakosság fő földesuraként és patronálójaként is.

Hugyik Richárd, kultúrával megbízott tag, Végrehajtó Bizottság, MNT: „Hadik András személyiségét még jobban meg kell ismernünk, nemcsak a politikai életben, hanem a közigazgatásban, a katonai területen és a kulturális, valamint a vallási területen is komoly eredményeket és munkát fejtett ki, tehát a legjobb reményeink szerint a következő években az újvidéki magyar művelődési központ és az újvidéki futaki magyarság magáénak fogja érezni, és ezt a hagyományt élővé fogja tenni és ápolni fogja.”

A megemlékezés a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával valósult meg.

Fremond Árpád, elnök, Magyar Nemzeti Tanács: „Igazából ő az egyik legnagyobb magyar katona volt, és Futak és környéke szempontjából az idetelepítések, a betelepítések szempontjából is nagy jelentőséggel bírt az ő személye, hiszen miután Berlint bevette, akkor Futakot és környékét kapta meg a császárnőtől ajándékba, és dolgozott azon, hogy ezt a vidéket a török hódoltság után benépesítse és felvirágoztassa.”

A képvetítéssel egybekötött ismeretterjesztő előadás mellett alkalmi műsort is láthattak az egybegyűltek.

Mária Terézia
Hadik András
Futak
Újvidék
hadvezér
Lázár Balázs
Hugyik Richárd
Fremond Árpád
Magyar Nemzeti Tanács
MNT

Kapcsolódó tartalmak

Most

11:52, Frissítve: 12:41

Holnap lesz az iskolai mészárlás évfordulója

Egy éve, hogy a belgrádi Vladislav Ribnikar Általános Iskolában az oktatási intézmény egyik diákja megölte kilenc társát és egy biztonsági őrt. Másnap az akkor 21 éves Uroš B. kilenc embert lelőtt Dubona és Malo Orašje falvakban.
09:06, Frissítve: 09:14

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.