Ugrás a tartalomra

A kötelező sorkatonaság előnyei és hátrányai

2024.01.23
21:22
2024.01.23
21:27
Forrás
Pannon RTV
Tapasztalataikról beszéltek azok, akik már leszolgálták a katonaságot, valamint lakosokat kérdeztünk, mi a véleményük a szolgálat visszaállításáról.

Szerbiában időről időre felvetődik, hogy visszaállítsák a kötelező sorkatonai szolgálatot. Ez alkalommal már ott tartunk, hogy a vezérkar utasította a védelmi minisztériumot, hogy tegyen javaslatot a köztársasági elnöknek mint alkotmány szerinti főparancsnoknak arra, hogy ismét sorozzák be a fiatalokat. Az illetékes minisztérium szerint szükség van a hadsereg védelmi erejének növelésére, az aktív és a tartalékos állomány utánpótlására és fiatalítására, ezt pedig a kötelező sorkatonai szolgálat újbóli bevezetésével lehetne leghatékonyabban elérni. A javaslat szerint négy hónapos lenne a szolgálat, ami alatt a fiatalok kiképzésben részesülnének.

Szerbiában 2011. január 1-én szüntették meg a kötelező sorkatonai szolgálatot. Azóta a szerb katonaság állománya egyre nagyobb hiányba került. Erre hívta fel a figyelmet Miloš Vučević védelmi miniszter, amikor 2024. január 4-én bejelentette, hogy kezdeményezték a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítását.

„13 év után Szerbia ismét arról fog dönteni, hogy újra kell-e aktiválni a kötelező sorkatonai szolgálatot. Természetesen jelentősen rövidebb ideig tartana, mint ahogy ez korábban volt. Nem beszélhetünk 12, 9 sőt 6 hónapról sem, ameddig jelenleg tart a katonai szolgálat azok számára akik erre önként jelentkeznek. Mi az előttünk álló napokban, hetekben és hónapokban megkapjuk a választ, ha lesz politikai támogatás és döntés az újraindításhoz, a szerbiai katonaság és a védelmi minisztérium készen áll a végrehajtásra. Kell majd nekünk valamennyi idő, hogy elindítsuk az infrastruktúrát, hogy előkészítsük a kaszárnyákat, hogy a sorozóközpontok tudjanak dolgozni azon a szinten.”

A kezdeményezés szerint a kötelező sorkatonai szolgálat kiképzése alkalmazkodna a modern időkhöz és szükség lenne a fejlett technológiák elsajátítása is

„A modern fegyverzet és a katonai felszerelés, a fejlettebb, modernebb kiképzési módszerek hozzájárulnak, hogy a regrutákat rövidebb idő alatt kiképezzék, hogy el tudják látni a katonai feladataikat. Az felmérésünk szerint sokkal rövidebb idő alatt, mint 10-15 évvel ezelőtt történt, kiképzett katonákat tudunk kapni. Az a javaslatunk, hogy azok, akik megkapták ezt a kiképzést, részesüljenek egy időszakonkénti kondíciós gyakorlatban mint a tartalékos állomány tagjai, hogy megtartsuk a kiképzési szintjüket és megismerkedjenek az új fegyverzettel és katonai felszereléssel. Rengeteg új fegyverünk és felszerelésünk van a szerb hadseregben, amikkel nem is találkoztak a korábbi generációk.”

A miniszter szerint a négy hónapos szolgálatot leghamarabb jövőre, esetleg 2026-ban vezetnék be ismét. Nem háborúra készül az ország, de az erős védelemre szükség van, hogy a stabilitást fent lehessen tartani. A védelmi minisztérium kezdeményezésről a kormány javaslatára a parlament dönt majd.

Egy korábbi számítás szerint a katonai kiképzést szolgáló létesítmények fenntartására, valamint az étkeztetésre évente mintegy 8 milliárd dinárt kellene fordítani a jövedelmek szavatolása pedig további 1,2–1,8 milliárd dinárt emésztene fel évente Szerbia költségvetéséből.

Közügyek
sorkatonai szolgálat
Miloš Vučević
katonaság

Kapcsolódó tartalmak

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.