Ugrás a tartalomra

A lejárt gyógyszert ne a kukába dobja!

2017.09.06
15:40
2017.10.04
12:33
Szabadkán a Szabadkai Gyógyszertárak hálózata átveszi a lejárt szavatosságú gyógyszereket, ingyen.

Annak ellenére, hogy a hulladékkezelésről szóló törvény szerint a gyógyszertáraknak kötelességük lenne összegyűjteni a lejárt szavatosságú gyógyszereket, a legtöbb nem teszi ezt meg. Szabadkán a Szabadkai Gyógyszertárak hálózata átveszi a lejárt szavatosságú gyógyszereket, ingyen. Bármikor bevihetők bármelyik fiókintézetükbe Szabadka területén. A legtöbb gyógyszer azonban így is a kukába kerül, ezért az intézmény mellett a helyi Nyugdíjas Egyesület is gyűjti az érvényességüket vesztett gyógyszereket.           

A törvény szerint a lejárt szavatosságú gyógyszereket minden állami- és magángyógyszertárnak át kellene vennie. Nagy részük azonban nem tesz eleget az előírásnak. Ostojić Anđa, nyugdíjas: „Azt mondták, hogy nem veszik át, mert nincs megfelelő hulladéktároló helyük, konténerük, vagy nem tudom, és nincs, aki elszállítsa. Valószínűleg nincs személyzetük erre a munkára és nincs hova elhelyezni a hulladékot. Én fogtam és a konténerbe dobtam őket. Mi mást tehetek?”

Máshol azonban, és ne csak gyógyszertárakban, átveszik azokat, például a szabadkai Nyugdíjas Egyesületben. Bárki elviheti hozzájuk a már érvényüket vesztett gyógyszereket. Emellett az egyesület a már feleslegessé vált, de még érvényben lévő gyógyszereket is gyűjti, orvos felügyeletével veszik át ezeket és minden hónap első szerdáján ingyen kiosztják a kérelmezők között. Berkes Béla, alelnök, Nyugdíjas Egyesület, Szabadka: „Akinek szüksége van, eljön, ingyen megkaphatja. Nem kell érte semmit sem fizetni. Bármelyik gyógyszert, amely a raktárunkon van. Az olyan gyógyszert, amelynek lejárt a szavatossága, összegyűjtjük és elvisszük a gyógyszertárba, amit ott megsemmisítenek.”

A lejárt gyógyszereket a patikák közül Szabadka területén kizárólag a Szabadkai Gyógyszertárak veszi át. Az év eleje óta júniussal bezárólag 120 kg érvényét vesztett gyógyszert gyűjtöttek össze. A vegyi összetételű-, mint a láz- és hőmérők, valamint a fertőző egészségügyi hulladékokat azonban nem áll módjukban átvenni. Jasmina Vukša, vezető, 5-ös fiókintézet, Szabadkai Gyógyszertárak: „A gyógyszerész vagy a technikus a helyszínen átnézi, hogy nem folyt-e ki, szóródott-e szét, hogy mind az eredeti csomagolásukban vannak-e, van-e olyan köztük, amelyet nem veszünk át. Ezután ezeket a lejárt szavatosságú gyógyszereket elhelyezzük az erre kijelölt konténerbe. A Szabadkai Gyógyszertárak minden fiókintézetének van egy speciális, erre a célra kihelyezett piros konténere, piros zsákkal, szabályszerű jelöléssel. Ebbe a konténerbe kerül a gyógyszeripari hulladék.”

A gyógyszereket elszállításuk után az illetékes szervek elégetik. Szabadkán a gyógyszeripari hulladék kezelésének költségeit részben az önkormányzat támogatja. Több helyen azonban nem kapnak támogatást, ezért nem tudják átvenni a gyógyszereket. A gyógyszeripari hulladék kezeléséről szóló szabályzatot az illetékesek szerint az év végéig fogadhatják el. Az illetékesek addig is felhívják mindenki figyelmét, hogy semmi esetre se dobják a kukákba, konténerekbe a gyógyszereket, mert bárki felhasználja azokat öncélra, vagy eladásra. És nem utolsó sorban környezetvédelmi szempontból sem ajánlatos kukába dobni azokat.    

gyógyszer
szemetes
Szabadkai Gyógyszertárak

Most

09:55, Frissítve: 13:24

Nagyszombat van

Ma van az ortodox nagyszombat, a keresztény gyász második napja a nagypéntek után. Jézus Krisztus keresztre feszítésének napjára emlékeznek a hívek, akik imában és csendben ünneplik a nagyszombatot.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.