Ugrás a tartalomra

Mit mutat a vérképünk, és milyen gyakran kell vérvételre járni?

2024.04.05
21:19
2024.04.06
07:11
Forrás
Pannon RTV
Mennyire tudatosult bennünk, hogy a rendszeres vérvizsgálattal idejében fel lehet fedezni a betegségeket? Miért változnak gyakran az értékek, és mire kell odafigyelni? Ennek járt utána a Közügyek stábja.

Ha az ember egészséges, és ritkán jár orvoshoz, előfordulhat, hogy hosszabb idő is eltelik, mire elmegy vérvizsgálatra. Bizonyos időszakonként viszont úgy érezzük, hogy orvosi ajánlás nélkül is ellenőriznünk kellene, minden rendben van-e.

Nada Tatić: „Évente egyszer ellenőriztetem, ha szükség lenne rá, akkor gyakrabban is. Viszont eddig az eredményeim jók voltak, így elegendő volt az évi egy alkalom.”

Nagy Kanász György: „Általában évente azt az egyszeri lehetőséget kihasználom, amit ingyenesen kérhetek. Ezenfelül pedig orvosi, illetve szakorvosi utasításra.”

A szakemberek szerint is elegendő évente egyszer ellenőrizni a vérképet, amennyiben jól érezzük magunkat. Viszont nem szabad figyelmen kívül hagyni a szervezetünk jelzéseit - nyilatkozta a szerbiai köztévének dr. Andrija Bogdanović, a Szerbiai Klinikai Központ belgyógyász-hematológusa.

Ha a nőknek a ciklusuk alatt panaszaik vannak, fáradtnak érzik magukat, akkor szükség van a vérkép ellenőrzésére, mert bizonyos fokú vérszegénység lehetséges. Tehát a normál szűrővizsgálat 40 és 50 év közöttiek számára elegendő évente egyszer: biokémiai ellenőrzés és vérvizsgálat. Amennyiben azonban valakinek fájdalmai, problémái vannak, illetve nem érzi jól magát, fáradt, vagy más tünete van, akkor ismételt laboratóriumi vizsgálatra van szüksége.

A kórházak többségében, amikor a páciens laboratóriumi eredményekkel jelentkezik, ismét elvégzik az elemzéseket, és csak a saját eredményeit ismeri el. Hogy ez miért van így? A szakorvos azzal magyarázta, hogy az ismételt vérvizsgálatnak több oka is van. Az egyik az, hogy mindenkinek megvan a maga diagnosztikai hozzáállása. Emellett a laboratóriumi eredmények között vannak olyan értékek, amelyek csak egy-két napig érvényesek. Ha pedig valaki súlyos beteg, az értékei napról napra változhatnak. A súlyos hematológiai betegeknél a vérkép csak egy napig érvényes, azoknál, akik kemoterápiában részesülnek és kórházban vannak. A járóbetegek esetében a vérkép akár tíznapos is lehet.

A hematológus elmondta, hogy egyes európai országokban, mint például Ausztriában és Németországban az egészségbiztosítás magában foglal évi egy szisztematikus kivizsgálást is. Az orvos megnézi az eredményeket, bejegyzi, hogy elvégezték az ellenőrzést, és a biztosítási kötvényt meghosszabbítják a következő évre. Burány Diana jelenleg Ausztriában él, ahol évente egyszer lehetősége van ingyenes részletes vérvizsgálatra.

A 45 év felettieknél ajánlatos az évi egyszeri alkalomnál gyakrabban ellenőrizni a vérképet. Különösen a nőgyógyászati ellenőrzésekhez, továbbá a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése, vagy a lipidszint ellenőrzése céljából. A vér megjelenése a székletben kórállapotot jelent. Ilyenkor szintén ajánlott a vérvizsgálat - mondja a szakorvos.

„Három alapértéket nagyon fontos ellenőrizni: a hemoglobint, amely a vérszegénység paramétereit mutatja, a leukocitákat, amelyek kimutatják a gyulladást és még sok mást, a hematológiai betegségeket is, valamint meg kell nézni a trombociták, azaz a vérlemezkék paramétereit. Ezzel kezdjük, és nagyon fontos, hogy a leukocita képlet megközelítőleg normális legyen. Abban az esetben az viszonylag normális vérkép, és nincs hozzáfűznivaló. Az 5-10 százaléknál nagyobb eltérések az értékeknél nem véletlenek. Tehát minden nagyobb eltérésnél ki kell vizsgálni, hogy miért van. Sok oka lehet annak, miért változók a normális paraméterek. Tulajdonképpen nincsenek is szigorúan meghatározva. A leukociták száma ugyanazon személynél megváltozhat a nap folyamán, akár 15 perc alatt is.”

Az értékek az egészséges embernél is változnak a nap folyamán a tevékenységektől függően. A leukociták száma 4-től 10 ezerig normális. Mivel az eredmények eltérőek lehetnek, nagyon fontos a nyugalmi vérvétel, vagyis, hogy vérvétel előtt néhány percre leüljünk, megpihenjünk – hangsúlyozta a szakember. Az elfogyasztott étel nem befolyásolja a vérképet, csak a biokémiai paramétereket. A vércukorszint-vizsgálatot viszont kizárólag éhgyomorra végzik.

vérkép
Közügyek

Most

09:15, Frissítve: 09:25

A Leverkusen tovább menetel

A Bayer Leverkusen magabiztosan nyerte az AS Róma elleni Európa Liga elődöntő első mérkőzését. A Marseille és az Atalanta döntetlen.
07:23

Ortodox nagypéntek van

A hívek ma Jézus kereszthalálára emlékeznek, ez a legszomorúbb nap az egyházi évben. Szigorú böjti nap azok számára, akik a Julianus-naptárt követik.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.