Ugrás a tartalomra

Tiszakálmánfalvára is kerülnek facsemeték

2020.12.06
10:27
2020.12.06
15:27
Forrás
Pannon RTV
Átfogó környezetvédelmi és zöldítési akció zajlik Újvidék Város helyi közösségeiben.

A tervek szerint mintegy 209 hektáron, illetve 387 kilométer hosszan telepítenek szélvédő sávokat, ami a mezőgazdasági termelés és a biodiverzitás megőrzését is elősegíti.

Szinte ameddig a szem állát, egyetlen egy fasor sem tűnik fel a tiszakálmánfalvi határban. Pedig már 200 évvel ezelőtt, még Mária-Terézia ideje alatt rájöttek, hogy az utak és a parcellák melletti ültetvényeknek nagy jelentőségük van, mind a környezetvédelem, mind a gazdálkodás szempontjából. Milinszki Pál gazda azt szeretné, ha a mostani telepítést nem tennék tönkre, és szolgálná a feladatát. „Nagy befolyással lesz még a mikroklímára is, nedvesebb levegő lesz a környéken, ami gyakoribb csapadékokat is tud hozni, amellett, hogy véd az eróziótól, széltől, stb.”

Újvidék Város támogatásával a falu határában most több mint 14 ezer facsemetét ültetnek el a Városi Kertészti Közvállalat alkalmazottai. Jelena Budimčić, idegenforgalommal megbízott igazgatóhelyettes, Városi Kertészeti Közvállalat, Újvidék: „Az egyik legfontosabb feladata a szélvédelem lesz, ma is látjuk, hogy milyen erősen fúj a szél az úgynevezett lekopaszított mezőgazdasági területeken, emellett természetesen a mikroklímára is nagy hatással lesz, valamint a határban dolgozók munkakörülményei is javulnak ezáltal.”

Becslések szerint európai viszonylatban Vajdaságban található a legkevesebb erdőterület. Az utóbbi hónapokban egyre több szervezet és intézmény dolgozik azon, hogy növelje a fásított területek arányát, így hozzájárulva a környezetvédelemhez. Az Alföldi Erdészeti és Környezetvédelmi Intézetben elmondták, hogy minden kezdeményezés a biodiverzitást is elősegíti. Saša Orlović, igazgató: „A szélvédő sávokkal mi a mezőgazdaságba visszahozzuk a természetet, óvjuk a haszonnövényeinket az erős szelektől, a termőföldet is óvjuk, mert azzal, hogy a felső réteget elviszi a szél, romlik a talaj, könnyebben kiszárad. Tudni való, hogy a sávok növelik a talaj nedvességtartalmát, így a hozamok is növekednek, és a tenyészidőszak hosszabb lesz, a hőmérséklet is csökken.”

Tiszakálmánfalva határában elsősorban őshonos és mézelő fákat telepítenek a szélvédő sávokba, egyebek mellett akácot, nyárfát, vadalmát, valamint cserjéket és bokrokat.

fásítás
facsemeték
Tiszakálmánfalva
Újvidék
akció
szélvédő sáv

Kapcsolódó tartalmak

Most

14:52, Frissítve: 16:53

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.