Ugrás a tartalomra

Veszélyes mérgek pusztítják az állatokat

2018.11.12
19:01
Forrás
Pannon RTV
70 állat, többségében madár pusztult el Versec közelében mérgezés miatt. Fiatal parlagi sas is elpusztult Szilágyinál, az ok mérgezés.

Többször lehetett híreket hallani madármérgezésekkel kapcsolatban az elmúlt időszakban. Pedig a ragadozómadarak nagyon hasznosak a mezőgazdaság szempontjából is.

Egy pár bagolynak, hogy felneveljen öt fiókát, évente 10 ezer rágcsálót kell levadásznia. Ezek a rágcsálók mintegy 20 tonna állati takarmányt fogyasztanának el. Ez a mennyiség két tejelő tehén ellátására lenne elég, amelyek mintegy 10 ezer liter tejet adhatnak egy év alatt. A szakemberek szerint tehát a baglyok több mint 700 euró hasznot hajtanak a gazdáknak havonta. Hozzáteszik, ahelyett, hogy mérgekre költenének a termelők, jobb lenne a ragadozómadarakra figyelni, elég az, ha nem veszélyeztetjük őket vegyszerekkel és nem vadásszuk őket. Jó szolgálatot tehet a termőföldre kihelyezett T-fa, amelyről a madarak zsákmány után lesve a területet kémlelhetik.

Szerbiában egyébként a baglyok szinte teljesen elveszítették természetes fészkelőhelyeiket. A madárvédők ezért mesterséges odúkat helyeznek ki. Az országban eddig 354 madárfajt regisztráltak, közülük 240 fészkel még Szerbiában, ez kétharmadot jelent.

Szerbiában a madármérgezés évtizedek óta tart. A II. világháborút követően állami akció indult, hogy mérgekkel csökkenték a farkasok számát, ezzel segítve az állattenyésztés fejlődését. Ennek sok ragadozómadár is áldozatául esett. 2010 óta több mint 90 rétisas pusztult el mérgezés miatt. A betiltott vegyszerek akár több ezer állat halálát is okozhatták - mondta Milan Ružić, a Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület tagja.

Milan Ružić, Szerbiai Madártani és Madárvédelmi Egyesület: „Mindenekelőtt gond a betiltott anyagok, vagyis a betiltott vegyszerek használata a mezőgazdaságban. Ilyen a karbofurán, vagyis a furadán, amelyet Szerbiában hivatalosan 2014 májusa óta nem használnak. Sajnos nagy mennyiségben van még a mezőgazdasági termelőknél és azoknál az embereknél, akik ezzel a veszélyes anyaggal ügyeskednek. Szeretném emlékeztetni a nyilvánosságot, hogy a karbofuránt, vagyis a furadánt az idegrendszerre ható harci gázként hozták létre az első világháborúban, hogy embereket öljenek.”

Komolyan kell venni, és meg kell oldani a madármérgezés problémáját - jelentette ki korábban Goran Trivan szerb környezetvédelmi miniszter.

Goran Trivan, környezetvédelmi miniszter, Szerbia: „Meg kell védenünk a madarakat a mérgezéstől, különösen a védetteket, de valójában, hogy védett vagy sem, az mindegy. Ez gond, amelyet valóban meg kell oldanunk.”

A mérgezés mellett más gondok is jelentkeznek. Gyakori eset a fecskék fészkeinek elpusztítása is. Pedig egy fecskepár és a fiókáik akár 100 ezer szúnyogot is megehetnek.

Szerbia területének hat százaléka védett természetvédelmi szempontból. Az Európai Unióban ez átlagban 20 százalék körül mozog. Szlovéniában a védett területek aránya 36, Bulgáriában 35, Horvátországban pedig 30 százalék az állam területéhez viszonyítva.

madár
mérgezés
Goran Trivan
bagoly
fecske
parlagi sas

Most

21:59, Frissítve: 22:34

Megérkezett Belgrádba a kínai elnök

A kínai elnök gépét szerbiai felségjelzésű MiG-29-es vadászgépek kísérték a Nikola Tesla repülőtérig, ahol a szerb hadsereg gárdája sorakozott fel a tiszteletére.
17:17, Frissítve: 19:39

Ma kiderül, kik vihetik haza az ajándékokat!

A Közügyek kérdésére csaknem ötszáz válasz érkezett Vajdaság szinte minden részéből. Mai műsorunkban kiderül, hogy ki csobbanhat a családjával Mórahalmon. Nézzék a 18 óra 10 perckor kezdődő műsorunkat.
16:02, Frissítve: 16:33

Fiáker szemlét tartottak Cserépalján

Huszonnyolcadik alkalommal szervezték meg a Cserépaljai Fiáker Szemlét. A Parádés Kocsik és Lovak Nemzetközi Szemléjére a dél-bánáti Cserépaljára egész Szerbia területéről érkeztek a lovas sport kedvelői.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.