Ugrás a tartalomra

Mit tehetünk a Föld védelmében?

2024.04.24
15:42
2024.04.24
19:45
Forrás
Pannon RTV
A műanyagszennyezés 1980 óta a tízszeresére nőtt, a Föld lakossága jelenleg több mint 8 milliárd, a tudósok szerint pedig 2100-ra eléri majd a közel 11 milliárdot.

Ez pedig már a bolygónk eltartóképességének határa - egyebek mellett ezekre hívta fel a figyelmet Szili Katalin. A magyar miniszterelnöki főtanácsadó, a magyar Országgyűlés egykori elnöke, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács alapító és tiszteletbeli elnöke Szabadkán, az Ivan Goran Kovačić Általános Iskolában tartott előadást a fenntarthatóságról a magyarországi Fenntarthatóság Témahete keretében. 

Milyen világban élünk ma? Miben különbözik a környezetvédelem és a fenntarthatóság? Mit tehetünk a Föld védelmében? Egyebek mellett ezekről volt szó a szabadkai Ivan Goran Kovačić Általános Iskolában. A vajdasági intézmény is részt vesz a magyarországi Fenntarthatóság Témahét programjában. A program iskolai koordinátora kiemelte, minden témakörbe be lehet emelni a fenntarthatóságot. A cél az, hogy a gyerekek hétköznapjaiba is becsempésszék a fenntartható életmódot.  

Besnyi Izabella, tanár, Ivan Goran Kovačić Általános Iskola, Szabadka: „Erről mi rendszeresen, nemcsak a témahét alatt, hanem rendszeresen beszélünk, folyamatosan, a témahéten pedig jobban kihangsúlyozzuk, és több aktivitásban is részt veszünk évek óta, amióta megindult, hogy a Kárpát-medencére kiterjesztették a Fenntarthatósági Témahetet. Kezdetektől fogva részt veszünk benne, versenyeken is részt veszünk, pályázatokon részt veszünk, ZöldOkos Kupán is részt veszünk, holnap van a regionális döntő, ahol az iskola csapata vesz részt a döntőben Délvidékről.”

A szárazföldi környezet háromnegyedét és a tengeri környezet mintegy 66 százalékát jelentősen megváltoztatták az emberi tevékenységek - erről is beszélt Szili Katalin. Kiemelte azt is, hogy egy évben annyi energiaforrást vesz a világ lakossága globálisan igénybe, mintha 1,7 bolygót használna. Ez pedig lényegében azt jelenti, hogy feléljük a jövőt, a következő generációtól vesszük el az erőforrást - mondta.  

Szili Katalin, alapító és tiszteletbeli elnök, Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács, Magyarország: „Ha csak olyan adatokat veszünk figyelembe, hogy milyen a fajok kihalásának a gyorsasága, vagy a tempója, vagy milyen például az a hulladékmennyiség, ami körülvesz bennünket, azokkal mit tudunk csinálni, hiszen ma az óceánjainkat 27 magyarországnyi különböző műanyaghulladék-sziget jellemzi, és ezekkel is valamit tennünk kellene, és ezt nem fokozhatjuk tovább, ezért nagyon fontosnak tartom azt, hogy a lehető legkisebb korban már kezdjük el ezt a gondolkodásmódot.”

Szili Katalin a Fenntarthatóság Témahét keretében három határon túli iskolában tartott elnöki tanórát, hogy felhívja a figyelmet a Földet fenyegető veszélyekre és a fenntarthatóság fontosságára.

Szili Katalin
Ivan Goran Kovačić Általános Iskola
Besnyi Izabella
fenntartható fejlődés
fenntarthatóság

Most

18:36

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.
17:58, Frissítve: 18:12

Hszi Csin-ping megérkezett Franciaországba

A kínai elnök Emmanuel Macron francia államfő meghívására érkezett Párizsba, ugyanis a két ország 60 éve lépett diplomáciai kapcsolatba. Hszi Csin-ping franciaországi látogatása után Szerbiába és Magyarországra is ellátogat.
16:01, Frissítve: 16:11

Verstappené a pole pozíció

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Miami Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamot ő kezdheti majd az élről.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.