Ugrás a tartalomra

60 éve hunyt el Édith Piaf

2023.10.10
16:41
Forrás
Pannon RTV
Édith Giovanna Gassion 1915-ben, az első világháború kitörése után egy esztendővel, Párizsban látta meg a napvilágot. A világégés kezdete egyben a Belle Époque, avagy a szép kor végét jelentette.

A városi legenda szerint a kis Giovanna, akit az utca gyermekeként ismertek a helybéliek, a lakásuk előtti téren született, de mint a korabeli újságcikkekből is kiderül a család beért a kórházba. Ám a valóság olykor olyan unalmas.

Párizsi szívdobbanás

A kis Édith az apjával kéregetett forgalmas kerületekben, majd miután betöltötte tizenötödik életévét, alkalmi munkákból tartotta el magát, illetve aprópénzért mulattatta a járókelőket. A szegénynegyedbéli barátnői vele ellentétben mind a testüket árulták mindenféle züllött alaknak, csakhogy összegyűjtsenek pár frankot ennivalóra. A félénk lányka, azonban egy alkalommal átmerészkedett a város másik felébe, ahol a jómódú francia polgárok éltek. Itt a macskaköveken andalogva és dalolva várta, hogy rámosolyogjon a szerencse. Egy hírhedt impresszárió Louis Leplée  fedezte fel magának, aki elegáns éttermében előadóként alkalmazta. Itt a kabarévilág legkedveltebb csillagaival léphetett fel, valamint olyan ismert művészekkel is, mint a szeretett színész, Maurice Chevalier. Giovanna kisasszony nem kapott saját öltözőt, és Leplée még fellépő ruhákat sem akart vásárolni a számára, mert azt szerette volna, ha mindenkinek egy őzikeszemű, esetlen tünemény képe rajzolódna ki, valahányszor meghallják pártfogoltja hangját.

Csoda született

A Giovanna név sem volt megfelelő egy előadó számára, ezért termetéből adódaón kismadárként, majd verébként (piaf) kezdték szólítani. Ekkor született meg a hölgy, aki később Édith Piaf néven hódította meg a világot. Jótevője, és ügynöke, Louis gyilkosság áldozata lett. Piafot is kihallgatták, majd bizonyítékok hiányában elengedték. Mindeközben karrierje töretlenül ívelt felfelé. Lemezajánlatokat kapott, 1940-ben, pedig Jean Cocteau nagysikerű színdarabjában is szerepelt. A legnagyobb áttörést számára mégis az 1944-es esztendő hozta, ugyanis ekkor romantikus viszonyba bonyolódott Yves Montand énekessel. Az ötvenes évek közepén az Amerikai Egyesült Államok zenekedvelőinek szívébe is oly mértékben belopta magát, hogy még maga Ed Sullivan, a The Ed Sullivan Show házigazdája is vendégül látta műsorában, egy rövidke vendégszereplés erejéig. 1956 és 1957 között pedig nyolc alkalommal kápráztatta el a Carnegie Hall közönségét. Egy apró termetű primadonna, akinek orgánuma számtalanszor rengette meg a párizsi Olympia nagytermének deszkáit. A publikumot sosem érdekelte, hogy tudatmódosító szerektől bódultan, vagy betegen áll a színpadra, egyszerűen csak látni szerették volna, mert 1960-ban már köztudott volt, hogy bármikor életét veszítheti. Ugyanebben az esztendőben bővítette repertoárját a „Non, je ne regrette rien" avagy a „Nem bántam meg semmit" című szerzeménnyel, amely máig az egyik legismertebb sanzonja.

A sanzon királynője

„Nem bántam meg semmit" énekelte a kicsi „veréb", akinek a hangja olyan volt, mint a napfény dörzspapíron. Átérezte a melódiák minden sorát, és pantomimszerű kézmozdulataival még a kőszíveket is megdobogtatta. Ő volt, és máig ő maradt a francia dal, avagy a sanzon királynője, aki 1963-ban eltávozott. Édith Piaf hangja még most is ott visszhangzik Párizs utcáinak házfalai között. A Champs-Élysées sugárút aszfaltját taposva, ma is úgy érezhetjük mintha a művésznő lábnyomait követve járnánk. Hatvan esztendő telt el azóta, hogy ágyban, párnák között hunyt el, de azok a melódiák, amelyeket hátrahagyott, az idők végezetéig éltetni fogják. „La Vie en rose" avagy „Rózsaszínű világ", „Himnusz a szerelemhez", „Milord", „A harmonikás", a „Padam ... Padam …" és még sok más. Franciaország nemzeti kincse, aki nem sütkérezhetett eleget sikereinek fényében.

Édith Piaf
Párizs
Belle Époque

Most

09:15, Frissítve: 09:25

A Leverkusen tovább menetel

A Bayer Leverkusen magabiztosan nyerte az AS Róma elleni Európa Liga elődöntő első mérkőzését. A Marseille és az Atalanta döntetlen.
07:23

Ortodox nagypéntek van

A hívek ma Jézus kereszthalálára emlékeznek, ez a legszomorúbb nap az egyházi évben. Szigorú böjti nap azok számára, akik a Julianus-naptárt követik.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.