Ugrás a tartalomra

Magyar filmek Cannes-ban

2021.07.06
14:34
2021.07.06
14:43
Forrás
filmarchiv.hu, port.hu
Kezdődik a Cannes-i Filmfesztivál. A világ egyik legismertebb és legrangosabb filmes szemléje tavaly a járvány miatt elmaradt, és az idei pontos dátuma is sokáig kérdéses volt. A versenyprogramban 24 film vesz részt, és további 37 művet mutatnak be.

A fesztivál a szervezők korábbi bejelentése szerint az újjászületésről szól, arról, hogy a mozi a vírust is túléli. A legnagyobb vihart várhatóan Paul Verhoeven Bendetta című alkotása fogja kavarni, amely egy 17. századi leszbikus apáca igaz történetét mutatja be. A vörös szőnyegre olyan világsztárokat várnak, mint Sean Penn, Ashgar Fahradi vagy a Golden Globe-díjas rendező Wes Anderson.

A hivatalos válogatásban négy magyar film szerepel:

Enyedi Ildikó: A feleségem története

Magyar-német-olasz romantikus filmdráma, Füst Milán-regényadaptációja. A film az Arany Pálmáért versenyez.
Störr Jakab, a holland hajóskapitány, rögvest megkéri Lizzy, az elragadó francia hölgy kezét, amint meglátja. Boldognak induló házasságuk azonban a meghitt pillanatok mellett gyötrelmes órákban is bővelkedik. A kapitány érzelmi hullámverései a féltékenység tűpontos természetrajzát és a férfi-nő kapcsolat feloldhatatlan ellentmondásait tárják elénk. Enyedi Ildikó új filmje Füst Milán több mint 20 nyelvre lefordított, irodalmi Nobel-díjra felterjesztett, azonos című regénye alapján készült. A feleségem történetében Störr kapitányt a holland Gijs Naber, feleségét, Lizzyt a James Bond-, Mission: Impossible-filmekből és a cannes-i Arany Pálmás Adéle életéből ismert világsztár, Léa Seydoux alakítja.

Mundruczó Kornél: Evolúció

A filmdráma az újonnan alapított Cannes-i premierek szekcióban mutatkozik be, a versenyprogramon kívül. Az Evolúció Mundruczó nyolcadik nagyjátékfilmje, melynek forgatókönyvét Wéber Kata írta, és egyfajta széljegyzet az előző, mindössze tavaly bemutatott és Oscar-díjra jelölt Pieces of a Womanhez: örökül kapott traumákról és azok feldolgozásának lehetőségeiről szól három nemzedék kapcsolatain. A film főszerepeiben Monori Lili, Láng Annamária, Goya Rego és Padmé Hamdemir látható.

Rudolf Olivér: Fonica M-120

A diplomafilm Cannes-ban a Cinéfondation szekció 15 alkotása között szerepel. A 24 perces Fonica M-120 című alkotás Rudolf Olivér 2020-ban készült diplomafilmje. Főhőse Áron, egy 10 éves, magányos kisfiú, aki az anyjával él egy ócska szálló egyik szobájában. A felnőttek között téblábolva egy különös világot épít fel magának, aminek főbb szereplői az apja, egy dal és egy zenegép. Egy nap új vendég érkezik a szállóba és teljesen felforgatja Áron életét. A fiúnak döntenie kell, hová tartozik. Rudolf Péter fia, Rudolf Olivér a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatójaként végzett 2019-ben. A vizsga- és diplomafilmeket bemutató rangos Cinéfondation programban, mely a cannes-i fesztivál úgynevezett „hivatalos válogatásának” a része, az elmúlt években többek közt Mundruczó Kornél, Kocsis Ágnes, Szimler Bálint, Kárpáti György Mór, Andrasev Nadja korai alkotásai szerepeltek.

Mészáros Márta: Napló gyermekeimnek

Az 1984-es cannes-i filmfesztiválon nagydíjat nyert alkotásának digitalizált változatát láthatja a közönség a Cannes-i Klasszikusok elnevezésű szekcióban. A tartalomból: 1947-ben járunk, amikor szülei halálát követően a kamasz Juli (Czinkóczi Zsuzsa) hazatér a szovjet emigrációból. Nevelőanyja, Magda (Anna Polony) az új rendszer kegyeltje, az egykori újságíró börtönparancsnokként dolgozik, és fogadott lánya útját is szeretetteljes szigorral próbálja egyengetni. Juli fojtogatónak érzi új otthona légkörét, nehezen tudja feldolgozni szülei elvesztését, iskola helyett inkább a mozikat látogatja, és csak Magda rokonát, a szabadabb szellemű Jánost (Jan Nowicki) hajlandó tisztelni és szeretni. Közli nevelőanyjával, hogy nem kér többet a gondoskodásából, inkább intézetbe menne. A Napló gyermekeimnek a rendező életművének fontos darabja, hősnője az egyik legemlékezetesebb Mészáros-karakter: öntörvényű, a saját útját, otthonát és identitását makacsul kereső figura. A film méltán nyerte el a Magyar Játékfilmszemle nagydíját, és a zsűri nagydíját Cannes-ban (ami a második legrangosabb díj az Arany Pálma után).

Cannes
Cannes-i Filmfesztivál

Most

17:58, Frissítve: 18:11

Hszi Csin-ping megérkezett Franciaországba

A kínai elnök Emmanuel Macron francia államfő meghívására érkezett Párizsba, ugyanis a két ország 60 éve lépett diplomáciai kapcsolatba. Hszi Csin-ping franciaországi látogatása után Szerbiába és Magyarországra is ellátogat.
16:01, Frissítve: 16:11

Verstappené a pole pozíció

A címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb a Forma-1-es Miami Nagydíj szombati időmérő edzésén, így a vasárnapi futamot ő kezdheti majd az élről.
15:24, Frissítve: 17:44

Kinek a tojása a legkeményebb?

34. alkalommal tartották meg a tojástörő világbajnokságot Mokrinban. A rendezvényt minden évben az ortodox húsvét napján tartják, ahova nem csak Szerbiából, hanem a világ több pontjáról is érkeznek résztvevők.
11:27, Frissítve: 16:09

Húsvéti liturgia Belgrádban

Az ünnepi liturgiát Porfirije szerb pátriárka felkérésére Aleksej püspöki méltóság szolgáltatta a belgrádi Szent Száva-templomban.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.