Ugrás a tartalomra

Vagyon-visszaszármaztatás: Vajdasági kastélyok sorsáról döntöttek

2021.01.05
14:22
2021.01.06
07:42
Forrás
Pannon RTV
A szerbiai Vagyon-visszaszármaztatási Ügynökség döntést hozott két vajdasági kastély sorsáról: a horgosi Kárász- és a törökkanizsai Schulpe-kastélyok a tizennyolcadik században épültek, és nagy kulturális jelentőséggel bírnak.

A horgosi Kárász-kastély volt kaszárnya, lakóépület, irodaház és iskola. Kárász Imrétől tulajdonította el az állam 1945-ben. Lányának, Margitnak és leszármazottainak ítélték vissza a kastélyt. A második világháború utáni Jugoszláviában az agrárreform által többnyire földeket államosítottak, de számos birtokot és üzlethelyiséget is elkoboztak.

Jasna Selaković, igazgató, Vagyon-visszaszármaztatási Ügynökség, Újvidéki Területi Egység: „Az agrárreform a földbirtoknak csak egy lehetséges legnagyobb részét hagyta meg, ami pedig az üzlethelyiségeket illeti, ezeket ugyancsak mind elkobozták, az akkori megengedett maximum felett is. Ily módon orvosoljuk ezt az igazságtalanságot, másrészt pedig több tulajdonjogi kérdés is megoldódik, amelyek tisztázatlanok voltak a nyilvános telekkönyvekben és a terepen, így az Ügynökség hozzájárul a jogi biztonság megteremtéséhez is.”

A törökkanizsai Schulpe-kastélyt a községi bíróság és a Köztársasági Geodéziai Intézet használta, az utóbbi években azonban csak raktárként működött. Schulpe Vilmos és Emil tulajdonában volt az elkobzáskor. Utóbbi unokájának jogi képviselőire szállt át most a birtok.

Külföldi állampolgárok is jogosultak a vagyon-visszaszármaztatásra, ha az állammal fennáll a viszonosság elve. Magyarországgal 2019. tavaszán született erről megállapodás. Eddig 480 kérvényt nyújtottak be magyar állampolgárok. „Ezek az ügyek elég sokáig álltak, nem foglalkoztak velük, mivel csak másfél-két éve sikerült beszerezni a szükséges dokumentációt, amely megerősítette, hogy fennáll a viszonosság elve Magyarországgal a visszaszármaztatás tekintetében. Csak azután kezdtük el feldolgozni ezeket az ügyeket, és ebben a rövid időszakban igyekeztünk pótolni a lemaradást, mivel az emberek hat évet vártak arra, hogy bárkinek is vissza legyen adva a vagyona” -  mondta Jasna Selaković.

Strahinja Sekulićnak, az Ügynökség igazgatójának és Jasna Selakovićnak, az újvidéki területi egység igazgatójának a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét adományozta tavaly decemberben Belgrádban dr. Pintér Attila, Magyarország szerbiai nagykövete.

Vagyon-visszaszármaztatás
kastély
Jasna Selaković

Most

16:19, Frissítve: 17:36

Mindenki készül az ünnepekre

Szerbia és Szabadka is már az ünnepi készülődés lázában égett ma. A Tejpiacon is sokan vásároltak, az eladók szerint valamelyest nagyobb volt a forgalom.
15:09, Frissítve: 16:41

Húsvét Palicson

Hatodik alkalommal szervezik meg a Húsvét Palicson nevet viselő hagyományápoló foglalkozást az ortodox ünnepek alkalmából.

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.