Ugrás a tartalomra

Mennyi a minimálbér, és mire elég?

2021.01.18
09:55
2021.01.18
10:02
Forrás
index.hu
6,6 százalékkal nőtt januártól a minimálbér Szerbiában, ez kifejezetten jó ahhoz képest, hogy sok országnak egyáltalán nem sikerült növelni az összeget, viszont lényegesen elmarad például Ukrajnától, ahol 27 százalékkal emelték a minimális keresetet.

A statisztikákkal foglalkozó Picodi kutató cég 56 ország adatait vizsgálta meg, azt tekintette át, hogy idén mennyivel nőtt a minimálbér a tavalyi, 2020-as összeghez képest. Negyven állam produkált növekedést, tizenötben nem változott a juttatás, egy helyen pedig csökkent. A Picodi adatait az Index.hu elemezte, ez a cikk tekinthető összefoglalónk forrásának.

A listán Ukrajna az első, bár a mintegy 30 százalékos emelés ellenére is 143 euró az ottani minimálbér. A második Törökország lett a 21,6 százalékos emelkedéssel, ami 301 eurós fizetést eredményezett, a harmadik pedig Albánia, ahol 15,4 százalékos növekedést követően 215 euró lett a minimál.

A listán Szerbia a 20. helyen végzett a 6,6 százalékos emelkedéssel (a Picodi listája 6,2 százalékkal számolt, de a besorolást tekintve ez semmin nem változtat). A minimálbér nálunk jelenleg 272 euró, ami továbbra is elmarad a nyugati bérektől, és nagyjából tartja a versenyt a régió minimális fizetéseivel. Összehasonlításképp: az uniós Bulgáriában 258, Romániában 285, Észak-Macedóniában 242, Montenegróban 222 euró a minimálbér. Uniós szomszédaink közül Horvátország lényegesen elhúzott: ott az idei 4,6 százalékos emelésnek köszönhetően már legkevesebb 450 eurót fizetnek egyhavi munkáért. Magyarországon viszont csak 297 euró a minimálbér, és idén év elején nem is volt emelés.

Kelet-Európa országai egyébként messze elmaradnak régiónktól is: az orosz minimálbér átszámolva 123 euró, az örmény pedig mindössze 85. Minimálbér-csökkentés egyedül Kazahsztánban volt a vizsgált országok közül, ott, miután elvettek 1 százalékot, 74 eurós maradt a legkisebb fizetés.

A Picodi tanulmánya arra is kitért, hogy mire elég a minimálbér, pontosabban, hogy hány százalékát kell elkölteni arra, hogy fedezze egy felnőtt személy havi élelmiszerigényét. Az alapvető élelmiszerek közé a kenyeret, a tejet, a tojást, a rizst, a sajtot, a húst, a gyümölcsöt és a zöldséget sorolták be. Ezen a listán Szerbia és Magyarország is a középmezőnyben végzett, nálunk a minimálbér 23,2 százalékát, északi szomszédunknál pedig 23,9 százalékot kell elkölteni élelmiszerre egy személynek. Ebben az összehasonlításban az Egyesült Királyság az első, ahol a minimálbér 7 százaléka elég arra, hogy valaki biztosítsa a havi élelmezését. Megdöbbentő viszont, hogy Nigériában a legkisebb fizetés 131 százaléka kell ahhoz, hogy valakinek legyen mit enni a hónapban. 

minimálbér
Szerbia

Most

14:39, Frissítve: 16:36

Kollégium vagy lakás?

Az egyetemi hallgatóknak továbbtanulásuk során számos költséggel kell számolniuk, az egyik ilyen a lakhatási kiadás. Legtöbben a kollégiumot választják annak kedvező ára miatt, de túljelentkezés esetén marad a lakás bérlésének a lehetősége.

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.