Ugrás a tartalomra

A globális szén-dioxid-kibocsátás 2022-ben továbbra is rekordszintű marad

2022.11.15
12:05
2022.11.15
13:11
Forrás
greendex.hu
Európában 0,8%-kal, Kínában pedig 0,9%-kal csökkent a CO2-kibocsátás 2022-ben, miközben a világ kibocsátása 1,7%-kal emelkedett.

A globális szén-dioxid-kibocsátás 2022-ben továbbra is rekordszintű marad, és a Global Carbon Project tudományos csoportja szerint semmi jele annak, hogy csökkenne, amire sürgősen szükség lenne ahhoz, hogy a felmelegedést 1,5°C-ra korlátozzuk. Ha a jelenlegi kibocsátási szintek fennmaradnak, akkor 50% az esélye annak, hogy a globális felmelegedés kilenc éven belül meghaladja az 1,5°C-ot. Az új jelentés 2022-re 40,6 milliárd tonna teljes globális CO2-kibocsátást prognosztizál. Ezt a fosszilis CO2-kibocsátás táplálja, amely az előrejelzések szerint 2021-hez képest 1,0%-kal emelkedik. A szénből és az olajból származó tervezett kibocsátás a 2021-es szintek felett van, az olaj pedig a legnagyobb mértékben járul hozzá a teljes kibocsátás növekedéséhez. Az olajkibocsátás növekedése nagyrészt a nemzetközi légi közlekedésnek a világjárvány miatti korlátozások utáni késleltetett fellendülésével magyarázható.

Az idei szén-dioxid kibocsátási adat azt mutatja, hogy a fosszilis kibocsátások növekedésének hosszú távú üteme lelassult. Az átlagos növekedés a 2000-es években érte el az évi +3%-os csúcsot, míg az elmúlt évtizedben a növekedés évente körülbelül +0,5%-os volt. A hatás csökkenthető lenne, azonban az erdőirtásból származó kibocsátás felét ellensúlyozza az újraerdősítés vagy az új erdők révén történő szén-dioxid-elvonás, és a kutatók szerint az erdőirtás megállítása és az erdők helyreállítására és bővítésére irányuló erőfeszítések fokozása nagy lehetőséget jelent a kibocsátás csökkentésére.

Az egyik gigász szennyező, az Amerikai Egyesült Államok 1,5%-kal magasabb adatokat produkált. AZ USA-ban a háború és az energiaválság lehet a nagyobb levegőszennyezés oka, és különösképpen az, hogy ennek nyomán Amerika folyamatosan fokozza a fosszilis energiahordozók kitermelését.

Kínával más a helyzet, ott az újonnan felerősödött koronavírus-járvány, és az azt követő részleges lezárások miatt csökkent a CO2-kibocsátás. Kimagasló csökkenés volt megfigyelhető a földi és légi közlekedésben.

Egyébként a kibocsátott szén-dioxid 40%-a szénégetésből, 33%-a olajéból és csak 22%-a származik a földgázból. A globális szénszennyezés továbbra is nő, de már nem akkora mértékben, mint 10 vagy 15 évvel ezelőtt. 

CO2
Kína
Európa
környezetvédelem
szén-dioxid-kibocsátás

Most

21:59, Frissítve: 22:34

Megérkezett Belgrádba a kínai elnök

A kínai elnök gépét szerbiai felségjelzésű MiG-29-es vadászgépek kísérték a Nikola Tesla repülőtérig, ahol a szerb hadsereg gárdája sorakozott fel a tiszteletére.
17:17, Frissítve: 19:39

Ma kiderül, kik vihetik haza az ajándékokat!

A Közügyek kérdésére csaknem ötszáz válasz érkezett Vajdaság szinte minden részéből. Mai műsorunkban kiderül, hogy ki csobbanhat a családjával Mórahalmon. Nézzék a 18 óra 10 perckor kezdődő műsorunkat.
16:02, Frissítve: 16:33

Fiáker szemlét tartottak Cserépalján

Huszonnyolcadik alkalommal szervezték meg a Cserépaljai Fiáker Szemlét. A Parádés Kocsik és Lovak Nemzetközi Szemléjére a dél-bánáti Cserépaljára egész Szerbia területéről érkeztek a lovas sport kedvelői.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.