Ugrás a tartalomra

Egérinvázió a bánáti búzaföldeken

2024.01.05
14:46
2024.01.05
16:54
Forrás
Pannon RTV
Két évtizedre visszamenőleg nem tapasztalt egérjárásos év volt 2023, ami az idei évre is átnyúlik. Az enyhe idő is kedvez a rágcsálók elszaporodásának.

A helyzet a napokban némileg mérséklődött, a búza kezd regenerálódni, de a bánáti gazdák továbbra is éberen figyelik a búzaföldjeiket, hogy szükség esetén időben reagáljanak az rágcsálók további elszaporodására. Az viszont tovább növeli majd a termelési költségeiket.

A Tordai Földműves Szövetkezet parcelláin 244 hektár búzát és 74 hektár őszi árpát vetettek el november elejéig. Csakhamar példátlan mennyiségű rágcsáló jelent meg a gabonaföldeken.

Dvorák Ede, a Tordai Földműves Szövetkezet igazgatója kiemelte: „December elején úgy döntöttünk, hogy az egérmérgezés lesz az egyetlen módja, amivel ezt az inváziót meg tudjuk állítani. Mert akkora károkat csinálnak a gabonában, hogy egyszerűen eltűnik és a fekete föld marad pár nap után a nagy egérinvázió után. Erre a munkára mintegy huszonegynéhány embert kellett alkalmaznunk, beleértve a saját munkásainkat is. Úgyhogy volt nap, amikor harminc emberrel mentünk egereket mérgezni.”

Tekintettel az egérinvázióra a gazdák egy része későbbre halasztotta a vetést. Aki viszont november elejéig elvetette a gabonát az kénytelen volt védekezni a kártevők ellen. Ezt tette Lőrinc Zsolt is, aki ötven hektáron termel búzát, kisebb területen pedig őszi árpát.

Lőrinc Zsolt, termelő, Torda: „Nehezítette még ezt a műveletet az is, hogy a leghatékonyabb szert, ami cinkfoszfid alapú, kivonták a forgalomból és helyette az alacsonyabb hatékonyságú szereket tudtunk csak beszerezni. Ezeket is nehézkesen, a megnövekedett kereslet miatt. Amennyiben az időjárás nem kedvez nekünk, akkor várhatóan ezt a műveletet kora tavasszal újra meg kell ismételjük, ami további költségeket jelent. Hogy mekkora lesz a kiesés, azt aratáskor fogjuk megtudni.”

A rágcsálók elleni küzdelemben a ragadozó madarak is segíthetnek, viszont a szakszerűtlen rágcsálóirtás veszélyezteti az egész élővilágot – figyelmeztetnek a környezetvédők.

Gergely József, ornitológus, a Szerbiai Madárvédelmi Egyesület Igazgatóbizottságának elnöke: „Cinkfoszfidos búzát szoktak alkalmazni, és ezt kiszórják a földekre. A helyes módszer az lenne, hogy közvetlenül a rágcsáló, a mezei pocok járatába szórják bele és utána vagy betemetik, vagy ha nem is, de, hogy ne maradjon a föld felszínén a mérgezett magokból, mert utána jönnek a gerlék, a galambok, a fácán, a többi madár, sőt a korábbi években tapasztaltunk nyúl és őz elhullást is.”

A bánáti gazdák abban reménykednek, hogy hidegebbre fordul majd az időjárás és a jövő hétre bejelentett havazás is megtizedeli a rágcsálók állományát, így tavaszra nem lesz szükség újabb rágcsálóirtásra.

egerek
Dvorák Ede
Lőrinc Zsol
Gergely József
mezőgazdaság

Most

19:32, Frissítve: 19:44

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.
16:14, Frissítve: 18:59

„Szabadkán megvagyunk!”

A szükséges ezer helyett 1479 aláírást gyűjtött a Vajdasági Magyar Szövetség Szabadkán, a lista indulásához az önkormányzati választásokon - tette közzé közösségi oldalán dr. Pásztor Bálint.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.