Ugrás a tartalomra

Folyamatosan drágul az üzemanyag

2018.10.15
14:48
2018.10.15
18:51
Forrás
Pannon RTV
A benzinkutak dolgozói kamerán kívül elmondták, hogy általában 3-4 naponként, átlagban egy dinárral drágul az üzemanyag.

Több mint 5 dinárral drágult az üzemanyag literje Szerbiában az elmúlt napokban. Az elkövetkezőkben további 5-6 dináros drágulás várható - írja a szerbiai sajtó. Az áremelkedés oka egyrészt a kőolaj világpiaci árának ingadozása, másrészt pedig a nemzetközi helyzet alakulása, sőt hatással van rá a szállítás módja is.

Ha beigazolódik a szakértők állítása, miszerint további 5-6 dinárral emelkedhet az üzemanyag literje, ez számos más drágítást vonhat magával. A taxisok azt mondták, mindenképpen emelni fogják szolgáltatásaik árát, sőt az információk szerint már a szabadkai utasforgalmi közvállalat is kérvényezte a buszjegyek árának emelését.

Čedomir Lišić igyekszik keveset autózni. Megdöbbent, amikor látta, mennyibe kerül most az üzemanyag literje, mert sosem nézi az árakat. „Kétezer dinárért szoktam általában tankolni, én nagyon régóta ennyiért tankolok és amennyit kapok. Mindig kevesebbet.”

 

A standard benzin literenkénti ára most 158, a gázolajé 169 dinár körül mozog, az adalékokkal dúsított pedig 168 illetve 175 dinárba kerül. Buják István palicsi nyugdíjas azt mondja, Németországban is nagyjából ennyibe kerül a benzin és a gázolaj. Sokat utazik és ha teheti külföldön tankol. „Ausztriában, ha arra megyek. De különben itthon. Ausztriában valamennyivel olcsóbb, 20-30 centtel.” Ausztriában egy érvényben lévő törvény szerint az üzemanyagok árát csak déli 12 órakor szabad emelni és napközben bármikor bármennyivel lehet csökkenteni.

Szerbiában az üzemanyag ára az év elejétől folyamatosan emelkedett annak ellenére a dinár árfolyama stabil és az adó sem változott. Mindez érzékenyen érinti az őszi munkálatokat végző földműveseket is. Harmat Antal: „110-120 litert szoktam egyszerre hozni, de most, ahogy volt a kukoricaszedés, akkor minden harmadik-negyedik nap hoztam. Észrevettem, hogy drágul az üzemanyag 2-3 dinárt.”

Az üzemanyag ára a behozatali árból, az árrésből, a kötelező tartalékokra kiválasztandó összegből, a jövedéki adóból és az ÁFÁ-ból áll össze. A tényleges ár pedig a világpolitikai és a hazai viszonyoktól is függ, mondta Zombori Imre közgazdász. „Ami a világpolitikai viszonyokat illeti, pillanatnyilag a meghatározó dolog az Egyesült Államok szankciói Irán felé, ami azzal fenyeget, hogy valami módon lecsökkenti majd a kőolaj kínálatát. Az Egyesült Államok meg szeretné szigorítani azokat az intézkedéseket, hogy Irántól nem vásárolnak kőolajat.”

A belpolitikai viszonyokat illetően a közgazdász szerint a kereskedők nem akarnak lemondani a haszonkulcsukról, az állam pedig az ÁFÁ-t nem csökkentheti, mert azt törvény szabályozza, de beavatkozhatna úgy, hogy csökkentené a jövedéki adót - szögezte le. Szavai szerint további áremelkedés esetén a szállítási költségek növekedése miatt minden egyéb termék és szolgáltatás is megdrágulhat.

benzin
üzemanyag
drágulás

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.