Ugrás a tartalomra

Hszi Csin-ping: új lendületet adhat a világgazdaságnak az Egy övezet, egy út kezdeményezés

2023.10.18
07:54
2023.10.18
16:22
Forrás
Pannon RTV
A tíz éve indított Egy övezet, egy út kínai összesítés szerint több mint 3000 együttműködési projekthez, egymilliárd dollárnyi közvetlen befektetéshez vezetett, és segítségével több mint 400 ezer munkahely jött létre.

Az Egy övezet, egy út kezdeményezés új lendületet adhat a világgazdaságnak – jelentette ki szerdán Pekingben Hszi Csin-ping kínai elnök, majd hozzátette: ez az együttműködés nemcsak közlekedési szempontból, hanem politikai, kereskedelmi és kulturális értelemben is jelentősen fokozza az összeköttetést a népek és az országok között.

Főként gazdasági, de politikai kérdésekről is szó esett a pekingi csúcstalálkozón. A több ezer résztvevővel zajló konferencia mentén négyszemközti találkozókra is sor került, így például Orbán Viktor magyar miniszterelnök találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, de többek között Aleksandar Vučić szerb államfővel is. Aleksandar Vučić a találkozóit követően a sajtónak elmondta, óriási változások zajlanak a világban, a háborúknak a gazdaságra is hatása van, így emelkednek a kamatok, drágulnak a nyersanyagok. Hozzátette: ha folytatódik a harc Izrael és a Hamász között, akkor csak romolhat a helyzet, és minden országnak magáról kell gondoskodnia. Emlékeztetett arra, hogy Bulgária bejelentette, adót vet ki az Oroszországból származó földgáz tranzitjára. Ezt pedig Magyarország és Szerbia közösen ítélte el, mert ellenséges lépésnek tartja. Mint mondta: Szerbiának több mint két hónapra elegendő gázolaja és 700 millió köbméter gáza van.

„Ha azonban valaki elzárja a gázellátásunkat, akkor megint bajban leszünk. De jobban felkészültünk, mint a legtöbben. Vannak adataink arról, hogy az európai tárolókapacitásaik mennyire vannak feltöltve. A miénk az országon belül 100 százalékban fel van töltve, és közel 100 százalékig megtöltöttük azt is, amit Magyarországon béreltünk. Ez még soha nem volt így, és ez nem rossz hír.”

Az Egy övezet, egy út kezdeményezés konferenciáján felszólalt Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is, aki arra figyelmeztette a résztvevőket, hogy a legrosszabb, ami a világgal történhet, az, hogy részekre, blokkokra szakítják, ezért súlyos kockázatot jelentenek az egymástól kölcsönösen függő keleti és nyugati gazdaság szétválasztását célzó törekvések.

„Amennyiben a világ újra blokkokra oszlik, az globális kudarc lesz. Azonban ha a következő időszakot a konnektivitás fogja jellemezni, s visszatér a kölcsönös tisztelet is, akkor biztosan békésebb és virágzóbb időszak következik, és úgy gondolom, hogy ebben Kína szerepe kritikus fontosságú.”

Az Egy övezet, egy út kezdeményezés 2013-ban indult, azóta számos beruházáshoz vezetett, valamint az áru, a tőke, a technológia és az emberi erőforrások területén is új folyamatokat indított el, kínai összesítés szerint több mint 3000 együttműködési projekthez, egymilliárd dollárnyi közvetlen befektetéshez vezetett, és segítségével több mint 400 ezer munkahely jött létre. Az új selyemútnak is nevezett kezdeményezés konferenciájára több mint 130 ország és számos nemzetközi szervezet képviselője érkezett Kínába.

Hszi Csin-ping
Egy övezet egy út
Kína

Most

21:59, Frissítve: 22:34

Megérkezett Belgrádba a kínai elnök

A kínai elnök gépét szerbiai felségjelzésű MiG-29-es vadászgépek kísérték a Nikola Tesla repülőtérig, ahol a szerb hadsereg gárdája sorakozott fel a tiszteletére.
17:17, Frissítve: 19:39

Ma kiderül, kik vihetik haza az ajándékokat!

A Közügyek kérdésére csaknem ötszáz válasz érkezett Vajdaság szinte minden részéből. Mai műsorunkban kiderül, hogy ki csobbanhat a családjával Mórahalmon. Nézzék a 18 óra 10 perckor kezdődő műsorunkat.
16:02, Frissítve: 16:33

Fiáker szemlét tartottak Cserépalján

Huszonnyolcadik alkalommal szervezték meg a Cserépaljai Fiáker Szemlét. A Parádés Kocsik és Lovak Nemzetközi Szemléjére a dél-bánáti Cserépaljára egész Szerbia területéről érkeztek a lovas sport kedvelői.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.