Ugrás a tartalomra

Ne érje meglepetés a határon!

2024.03.14
21:45
Forrás
Pannon RTV
Igazolvány, útlevél vagy vízum?

Hova utazhatunk szerb, és hova magyar úti okmányokkal? Sok helyre. A Henley Passport Index évek óta végez globális felméréseket az utazási szabadságot illetően az alapján, hogy a különböző országok állampolgárai az útlevelükkel hány helyre juthatnak el vízummentesen. A legutóbbi felméréseik során a magyar útlevelet a legerősebbek közé sorolták. Szerb útlevéllel ugyanakkor olyan országokba is eljuthatunk vízummentesen, ahová magyar úti okmányokkal csak vízum igénylésével mehetnénk.

A 2024-es év legelején a világ legerősebb útlevele a japán volt, 193 globális célállomásra biztosított vízummentes beutazást. A legerősebb 10 között szerepel mások mellet a szingapúri, a dél-koreai, a németországi és a spanyolországi útlevél, de a magyarországi is, egészen pontosan a hetedik helyen.

Magyar úti okmánnyal 188 országba lehet vízummentesen beutazni. Tavaly nyáron ez a szám még csak 186 volt, de most már a többi között Kenyával is bővült a lista. Ez azt jelenti, hogy magyar úti okmánnyal a világ mintegy 90 százaléka látogatható szabadon. A szerb útlevél a lista 37-ik helyén végzett. Vízummentesen 138 célpont látogatható a szerb útlevéllel. De térjünk vissza még egy kicsit a magyarországi útlevélre. Magyar útlevelet 6 éves kor betöltéséig 3 évre, 6 és 18 év közöttiek esetében 5 évre, 18 és 65 év közöttiek esetében 10 évre, valamint 65 éven felülieknél szintén 10 évre állítanak ki.

Magyarország belgrádi nagykövetségének tájékoztatása szerint ha külföldi tartózkodása során a magyar állampolgár útlevele, illetve személyazonosító igazolványa a személyazonosság megállapítására alkalmatlanná vált, megrongálódott, lejárt, elveszett vagy eltulajdonították, és a hazautazásig magánútlevél nem állítható ki, kérelemre hazatérés céljából legfeljebb egy évig érvényes ideiglenes magánútlevelet állítanak ki. Ami a vízumköteles országokat illeti, a helyzet a következő: a magyar állampolgárok Oroszországba, Kínába, Vietnámba, Indiába, Kubába, Azerbajdzsánba, Iránba, Kambodzsába, Kazahsztánba, Fehéroroszországba, Tádzsikisztánba, Türkmenisztánba és Üzbegisztánba továbbra is csak vízum igénylésével tudnak bejutni.

A szerb útlevél, ahogyan azt már említettük a lista 37-dik helyén végzett. 227 úti célból összesen 138 helyszínre tudunk szerb útlevéllel vízum nélkül utazni. Amit igazán érdemes tudni, hogy szerb útlevéllel több olyan országba is beutazhatunk vízummentesen, ahová magyar úti okmánnyal csak vízum igénylésével juthatunk be. Ilyenek például Oroszország és Fehéroroszország.

Kazahsztán is azon országok közé tartozik, ahová szerb útlevéllel vízummentesen utazhatunk. A három évnél fiatalabb gyerekek számára 3 évre, 4 és 14 év közötti gyerekek számára 5 évre állítanak ki szerb útlevelet. A 14 év felettiek számára, ugyanúgy mint a felnőttek számára 10 évig érvényes útlevél kapható. Az útlevél elkészítésének a költsége a gyerekek és a felnőttek esetében is megegyezik. Ha az útlevél csak a következő 6 hónapig érvényes, akkor 3600 dinárt kell fizetni, ha pedig több mint 6 hónap van hátra a lejáratig, akkor az útlevél kiállításának díja 4200 dinár. Abban az esetben, ha valaki elveszíti a szerb útlevelét és újat állítanak ki neki, további 900 dináros díjat kell kifizetni. Ha pedig valaki sürgősségi eljárással szeretne szerb útlevelet szerezni, további 5000 dinárt, tehát összesen 8600, vagy 9200 dinárt kell kifizetnie. A legtöbb országban az útlevélnek még 3 hónapig érvényesnek kell lennie az utazásról való visszatéréstől számítva, de egyes országok, amelyek egyébként népszerű turisztikai célpontok a szerb állampolgárok számára, megkövetelik, hogy ez az időtartam akár 6 hónap is legyen. Ilyenek például Törökország és Egyiptom, illetve a legtöbb távolabbi, interkontinentális úti cél. Görögország, Horvátország, vagy Bulgária esetében ugyanakkor elég a 3 hónapos érvényesség.

Tavaly óta a szerb állampolgárok is megtehetik, hogy csak személyi igazolvánnyal utazzanak külföldre. Négy régióbeli országba: Montenegróba, Bosznia-Hercegovinába, Észak-Macedóniába és Albániába léphetünk be útlevél nélkül.

Albánia esetében minden 10 éves kor feletti szerb állampolgár, aki személyi igazolványra jogosult, beléphet azzal az országba. A 10 éven aluli gyerekek csak útlevéllel utazhatnak Albániába. Bosznia-Hercegovinába a kiskorúak csak útlevéllel tudnak beutazni. A belépés napjától számítva a szerb állampolgárok 90 napig tartózkodhatnak Bosznia-Hercegovinában. Észak-Macedóniába érvényes biometrikus személyi igazolvánnyal léphetnek be a szerb állampolgárok. Montenegró esetében az érvényes útlevéllel rendelkezők 90 napig, az érvényes személy igazolvánnyal rendelkezők 30 napig tartózkodhatnak.

Ha tehát kettős állampolgárként van érvényes szerb és magyar útlevelünk is, a világ több, mint 190 országába tudunk vízummentesen beutazni.

Amire feltétlenül oda kell figyelnünk az az, hogy az úti okmányainkat ne veszítsük el, és időben cseréljük le őket újra, ha közeleg az érvényességük lejárta. Természetesen abban az esetben, ha külföldre szeretnénk utazni. A lehetőségeinket mindenesetre csak bővíti, ha szerb és magyar útlevéllel is rendelkezünk.

vízum
útlevél
Közügyek
utazás

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.