Ugrás a tartalomra

Nőtt a sertés felvásárlási ára, a gazdák mégsem elégedettek (videó)

2016.08.01
14:07
A fejlett agrárállamokban az állattartás a gazdaság fejlődésének motorja, Szerbiában azonban még mindig gyenge láncszem ez az ágazat
A fejlett agrárállamokban az állattartás a gazdaság fejlődésének motorja, Szerbiában azonban még mindig gyenge láncszem ez az ágazat. A kistermelők arra panaszkodnak, hogy kiszámíthatatlan az állatok felvásárlási ára, nem tudnak előre tervezni. Sokan emiatt fel is hagytak már az állattartással. Mintegy fél éves nyomott ár után az elmúlt hetekben ugrásszerűen megnőtt az élő sertés ára. A gazdák tapasztalatai szerint ez nem lesz tartós, és valójában a feldolgozóipar, valamint a kereskedelmi ágazat jár ezzel jól. Tavaly télen 105 dináros kilogrammonkénti áron lehetett csak eladni a sertést. A hízósertés élő súlyának ára jelenleg 160 és 230 dinár között mozog, térségenként változó. A gazdák egész éves stabil árat szeretnének. Forró Zoltán, sertéstenyésztő, Topolya: „Ami jó volna, azt mondjuk, ha egy kiszámítható ár volna egy egész évben, egy termelésnek, termelőnek az volna az igazi. Sajnos ebben az országban ez egy imagináció, tehát ilyen nem fog megtörténni, de egy olyan 160 dinár körüli, 150-160 dinár körüli ár, azt mindenki aláírná, hogy akkor tudna biztosan termelni, és az egy kiszámítható profit volna egy évre, lehetne tervezni előre.”



Az üzletekben a vásárlók máris érezhetik a sertésárak emelkedését, 50 százalékkal emelkedett a tőkehús ára. Mikuska Csaba, elnök, Topolyai Sertéstenyésztők Egyesülete: „Azok a feldolgozó vállalatok, akik hizlalással is foglalkoznak itt egy nagy jövedelemre tudnak szert tenni, sőt meg tudják indokolni azt is, hogy mivel ilyen magas a hízó ára Szerbiában, érdemesebb az olcsóbb húst behozni külföldről, úgyhogy nagyon nagy manipulációt látunk ennek a hátterében.” Az ágazat rendbetételéhez az előírásokon is változtatni kellene - vélik egyes szakemberek. Szerbiában ugyanis kötelező a pestis elleni védőoltás, az EU piacán viszont nem lehet ilyen beoltott sertést, illetve annak húsát forgalmazni. Dragan Glamočić miniszterelnöki tanácsadó kifejtette, az új államvezetés dolgozik az állattenyésztés stabilizálásán. Egy külön alap létrehozását is tervezik a gazdák megsegítésére. Dragan Glamočić, miniszterelnöki tanácsadó: „Ha nem tudjuk megoldani a sertésexportálás problémáját, a sertéspestis elleni védőoltás beszüntetését, akkor ebben az ágazatban soha nem lesz stabil piac és mindig gondjaink lesznek.” A hazai kistermelők már megszokták, hogy a felvásárlási árak a piaci kereslet-kínálat függvényében alakulnak, de ekkora áringadozás, mint ami jelenleg történt, valóban kiszámíthatatlanná teszi a sertéságazatot.
Vajdaság
Szerbia
sertéstenyésztés

Most

Népszerű

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.