Ugrás a tartalomra

Szolnokon megemlékeztek a ciánszennyezés évfordulójáról

2018.02.03
01:07
2024.03.19
08:38
Forrás
Pannon RTV
A környezeti katasztrófa 18 évvel ezelőtt sújtotta Magyarország második legnagyobb folyóját.

2000. február 1-én érte el a magyarországi Szolnok városát a több kilométer hosszúságú, erősen szennyezett víztömeg, amelyet halak és más vízi élőlények tetemei borítottak hosszú időn át. Lovas Attila, a Közép-Tiszavidéki Vízügyi Igazgatóság területi igazgatója elmondta, az erre a célra létrehozott kiskörei víztározóban tartalékolt tiszta folyóvíz segítségével sikerült valamelyest mérsékelni a károkat. A cianidkoncentráció viszont továbbra is többszázszorosa a megengedett értéknek. A Romániából elszabadult nehézfémes és vegyszeres szennyvíz a folyó élővilágának közel 95%-át kipusztította a magyarországi szakaszon. Szakemberek szerint a teljes ökoszisztéma helyreállása még évtizedekig eltart.

Szolnokon a katasztrófa napjaiban vízkorlátozás volt érvényben, ugyanis a város és a környékbeli települések vízellátását közvetlenül a folyóból biztosította a helyi vízmű.

Az egész világ számára is intő jel volt a 18 évvel korábbi katasztrófa - jelentette ki Szabó István, Szolnok alpolgármestere, majd hozzátette, a kizsákmányolt természet még sokáig nem tudja helyre hozni az emberek által ejtett sebeket. "Ma emlékezünk: de legyünk éberek is. Sajnos a nagyvilág máig nem felejtette el a környezetünkre rendkívül veszélyes ciános technológiát, így nekünk is lehetnek kellemetlenségeink. Nem nyugodhatunk!" - jelentette ki Szolnok alpolgármestere.

A megemlékezés után az egybegyűltek - városi és megyei méltóságok, óvodások, iskolások, és környékbeli polgárok - a hagyományoknak megfelelően felmentek a hídra, ahonnan a megemlékezés virágait és koszorúit a Tiszába dobták.

Szolnok
cián
szennyezés

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.