Ugrás a tartalomra

Szarmata település nyomaira bukkantak Kishegyes közelében

2023.01.09
16:08
2023.01.09
16:29
Forrás
Pannon RTV
A régészek a Budapest-Belgrád-vasútvonal nyomvonalán találták meg a maradványokat. A szakemberek szerint ókori település lehetett a mai Kishegyes határában, feltételezhető, hogy egy Kr.e. 1. és 5. század közötti szarmata településről van szó.

A nomád életmódot folytató szarmaták az időszámításunk előtti első században érkezhettek keletről a Kárpát-medence területére, ahol végül letelepedtek. Néhány évszázad után pedig összeolvadtak az itt élő többi néppel. Kishegyes és Szabadka közelében is szarmata település nyomait találták meg a régészek.

Szűcs Balázs, igazgató, Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet:
A kerámia maradványok alapján már majdnem száz százalékban leszögezhető, hogy egy szarmata teleülésre bukkantunk. Rétegződés az van, ugye ahol egyszer jó megtelepedni, ott később is jó lesz feltehetően, úgyhogy ilyenkor azért több rétegződést vélünk felfedni, tehát több népcsoport is aztán letelepedett vagy előtte. Ezen területeket, ahol élhető életviszonyok vannak, tehát van elegendő táplálék, van ivóvíz, úgyhogy ezek általában folyó mentén alakulnak ki ezek a települések. Ez is egy ilyen helyszín.

Kishegyesen nem ez az első régészeti feltárás. Nemrégiben pedig elkészült Kishegyes község digitalizált régészeti térképe a műemlékvédelmi intézet támogatásával.

Sándor István, alpolgármester, Kishegyes:
Sárközi István volt az egyik személy, aki az önkormányzat részéről törekedett arra, hogy megvalósuljon ez a régészeti térkép. Az ő munkáját segítette Dr. Pásztor Bálint is, hiszen a szerepvállalásnak köszönhető az, hogy most itt állhatunk és a vasútvonal nyomvonalát feltárják és szeletet kapunk, információkat kapunk a múltunk egy részéről.

Ez pedig már a szabadkai régészeti lelőhely, ahol az esős idő ellenére is zajlottak a munkálatok. A feltárások itt még az első fázisban tartanak.

Neda Mirković Marić, archeológus, Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet:
December 20-án kezdtük a munkát, tehát ez a harmadik munkahét. A munkálatok első fázisában egyelőre csak a humuszt, vagyis a felszíni réteget távolítjuk el a régészeti tárgyak feltárásáig. Elmondhatjuk, hogy néhány tárgy már előkerült. Sírt még nem találtunk, de szarmata és későbbi korokból származó házmaradványok, gödrök vannak.

Mintegy 40 fizikai munkás, 4 munkagép és több archeológus dolgozik a szabadkai feltáráson. A munkálatok előkészületei nagyjából másfél évvel ezelőtt elkezdődtek, azonban csak pár hete tudtak nekikezdeni a feltárásnak.

Szűcs Balázs, igazgató, Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet:
Annak ellenére, hogy mi már másfél éve megkezdtük a tárgyalásokat a felelős minisztériummal és a fő kivitelezővel a kínai China Railway International Corporation-nel, a KRIK-kel, egészen eddig vártunk a szerződésre, mert hát ez egy óriási adminisztrációt követel egy ekkora beruházás. Még akkor is, ha mi csak egy töredéke vagyunk ennek, de hát a törvény kötelezi a kivitelezőt, hogy az ásatásokat elvégezze ezen a területen, hiszen a vasút olyan lelőhelyeken megy keresztül, ami régészeti lelőhelynek minősülnek.

A régészeti ásatások pár hónapon belül befejeződhetnek.

szarmata
régészet
ásatás
Kishegyes

Kapcsolódó tartalmak

Most

17:45, Frissítve: 19:53

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.