Ugrás a tartalomra

Tükörkép nyomdaműhely a Széchenyi István Általános Iskolában

2021.01.08
13:17
2021.01.08
13:26
Forrás
Pannon RTV
A Tükörkép nyomdaműhely egy, a tehetséges gyerekek számára készült projekt. A programban résztvevő 6.-8. osztályos diákok egy nem hétköznapi, különleges művészi technikával ismerkedtek meg.

A Tükörkép nyomdaműhely egy, a tehetséges gyerekek számára készült projekt (NTP-MŰV-19-es számú projekt), amelyet a Széchenyi István Általános Iskola a Tehetséges gyermekek támogatása művészeti programokkal elnevezésű pályázaton nyert el, mint akkreditált Tehetségpont, az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával. A program résztvevői egy nem hétköznapi, különleges művészi technikával ismerkedtek meg. A műhelymunkák megvalósításában 6.-8. osztályos diákok vettek részt Sándor Laura és Đorđević Simonida képzőművész-tanárnők irányításával.

A művészi grafika a képzőművészet egyik tradicionális ága. Ma a grafikáról inkább a számítógépes grafika (digitális grafika) jut eszünkbe, sőt néha grafikának mondjuk a rajzokat is. A művészi grafika legfőbb tulajdonsága, hogy sokszorosítható. Tehát egy műalkotásból, vagyis egy rajzból bizonyos nyomóforma (dúc) segítségével több nyomtatott példány készíthető. Ebben az esetben a rajz az eredeti grafika, a másolatok pedig a művészi grafikák. Többféle grafikai eljárás létezik pl. fametszet, linóleummetszet, rézkarc, litográfia.

A Tükörkép nyomdaműhely keretén belül a tanulók a linóleummetszettel ismerkedtek meg a Széchenyi István Általános Iskolában.

Egy linódúc elkészítéséhez fontos leegyszerűsíteni a nyomtatásra szánt motívumokat. Ezért a munka rajzok készítésével kezdődött. Növények témában csendéletek készültek, melyeket a diákok élő beállítás alapján festőállványnál rajzoltak. A valósághű rajzokat a következő munkafázisban stilizálták, vagyis egyszerűbb motívumokká redukálták, melyekben vagy csak a körvonalak, vagy a fekete és fehér foltok dominálnak. Speciális linókésekkel így könnyedén kivéshették az egyszerű motívumokat a linóleumból. Egy linódúcot egyszerre csak egy színnel lehet nyomtatni, ezért nagyon fontos a tervezés mozzanata. Festékezéshez speciális festéket és hengert használtak, nyomtatáshoz pedig speciális grafikaprést. A diákok papírra és textíliára is egyaránt készítettek alkotásokat. A válogatott művekből kiállítás készült, melyen növényi dekorációk és szecesszió témában készült grafikák láthatók, illetve az iskola logójával díszített pólók. Tervben van egy kiállítás megszervezése is a szabadkai Kortárs Galériában az elkészült képzőművészeti alkotásokból, amint a járványhelyzet miatt kialakult korlátozások engedélyezik azt.

A minél szélesebb ismeretszerzés segítése céljából kiegészítő programokat is szervezett a Széchenyi István Általános Iskola. A diákok, hogy jobban megismerjék a művészi grafikát, ellátogattak egy műterembe, ahol Miroslav Jovančić képzőművész demonstrálta saját alkotásainak elkészítését. Annak érdekében, hogy a képzőművészet és az iparművészet területein a diákok könnyen megkülönböztessék a művészi és a számítógépes grafikát, egy nyomdába is ellátogattunk. Az online oktatás időszakában pedig vendégelőadónk volt Kocsis Katalin, grafikushallgató, aki tanulmányai alatt egyaránt foglalkozott a klasszikus és a digitális grafikával is. Ő is bemutatta a munkáit, és hasznos pályaválasztási instrukciókat adott a diákoknak.

Az iskola tanulói egy olyan művészi technikát sajátítottak el, ahol nem a rajztudás, hanem a technikai tudás a fontosabb. A grafikázást bárki megtanulhatja, és mivel kevésbé ismert és igazán különleges, jó szórakozás is, tele kísérletezéssel és játékkal. Csoportos munka esetén kiválóan működik a munkamegosztás is. Minden diák kiteljesedhet a számára legkönnyebb vagy legérdekesebb munkafázisban. A végén pedig láthatóvá válik az egész komplex és egyben gyönyörű munkafolyamat.

Széchenyi István Általános Iskola

Kapcsolódó tartalmak

Most

17:45, Frissítve: 19:53

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.