Ugrás a tartalomra

Három fázisból áll a vakcinációs terv Szerbiában

2021.01.09
14:28
2021.02.02
07:36
Forrás
Pannon RTV
A koronavírus elleni vakcinációs operatív terv részleteit a Batut Közegészségügyi Intézet tette közzé. Az első fázisban 720 ezer, a másodikban 740 ezer személy, a harmadikban pedig 1,7 millió ember kapná meg a védőoltást a tervek szerint.

Az első fázisban az egészségügyi dolgozókat, az idősotthonok lakóit és a 75 évnél idősebbeket oltják be. Ezeknek a személyeknek a vakcinációja már december végén elkezdődött. Amennyiben az érintett 720 ezer személy felveszi a védőoltást, jöhet az oltási terv második fázisa. 

A második fázisban 740 ezren kapnák meg a vakcinát: azok a 65 évnél idősebbek, akik nem kerültek be az első körbe, valamint az állami szervek és intézmények dolgozói, mint például a rendőrség tagjai, vagy az óvodák, a középiskolák és a felsőoktatási intézmények alkalmazottai. 

A harmadik fázis már jóval több, 1,7 millió személyt érintene: az 50-64 éveseket, függetlenül attól, hogy veszélyeztetettek-e, illetve az 50 évnél fiatalabb, alapbetegséggel rendelkező polgárokat, valamint az általános iskolák dolgozóit. 

A hajléktalanok, a mélyszegénységben élők, az országban befogadóközpontban tartózkodó migránsok, illetve büntetés-végrehajtási intézetben tartózkodó 50 évnél idősebb személyek is ebben a körben jutnának az oltáshoz. 

Dr. Darija Kisić Tepavčević kiemelte, a vakcina fényt jelent az alagút végén, de még mindig nem lélegezhetünk fel. 

A szerb válságstáb tagja kiemelte, büszke az idősotthonok lakóira, mert közülük szinte mindenki fel szeretné venni az oltást. 

„A tegnapi adatainkkal bezárólag, amelyek az idősotthonokban beoltottak számára vonatkoznak, elmondhatom, hogy 1984 ott élő idős, vagy ott dolgozó alkalmazott vette fel a vakcinát. Valamint további 841 ilyen személy jelezte, hogy beoltatná magát, és ezek is megvalósulhatnak a jelenlegi járványügyi helyzetben.”

Szerbiában hamarosan három elérhető vakcina is lesz a lakosság immunizációjához - jelentette ki Mirsad Ðerlek. A szerb egészségügyi államtitkár a Prva TV vendégeként elmondta, az ország kiváló külkapcsolatai révén ma jóval befolyásosabb, mint régen, ezért Szerbia képes volt arra, hogy még az Európai Uniót is megelőzve megszerezze a lakosság oltásához szükséges vakcinákat. 

Még nem jelent meg az új, gyorsabban terjedő koronavírus-variáns Szerbiában. Milanko Šekler virológus és mikrobiológus a Večernji novostinak nyilatkozva beszámolt arról a kutatásról, amellyel a koronavírus különböző változatait kutatják. A kraljevói Állatorvosi Intézet munkatársa a kutatásról elmondta, Szerbia egész területéről gyűjtöttek mintákat. Egyelőre nyoma sincs a koronavírus új, gyorsabban terjedő brit variánsának - hangsúlyozta a szakember. A teljesebb kép érdekében azoktól is mintát vettek, akik külföldről tértek haza. Az új, mutálódott koronavírustörzset eddig közel 40 országban azonosították, amely sokkal fertőzőbb és gyorsabban terjed, arra azonban nincs bizonyíték, hogy súlyosabb panaszokat is okozhat. 

vakcina
védőoltás
koronavírus
Szerbia
oltás
Darija Kisić
vakcináció

Most

17:17, Frissítve: 19:39

Ma kiderül, kik vihetik haza az ajándékokat!

A Közügyek kérdésére csaknem ötszáz válasz érkezett Vajdaság szinte minden részéből. Mai műsorunkban kiderül, hogy ki csobbanhat a családjával Mórahalmon. Nézzék a 18 óra 10 perckor kezdődő műsorunkat.
16:02, Frissítve: 16:33

Fiáker szemlét tartottak Cserépalján

Huszonnyolcadik alkalommal szervezték meg a Cserépaljai Fiáker Szemlét. A Parádés Kocsik és Lovak Nemzetközi Szemléjére a dél-bánáti Cserépaljára egész Szerbia területéről érkeztek a lovas sport kedvelői.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.