Ugrás a tartalomra

Kettős fronthatás a lehűlés miatt

2020.02.04
13:56
2020.02.04
16:21
Forrás
Pannon RTV
Kettős front okoz sokaknál kellemetlen tüneteket, de egyre többfelé erős, hidegfronti hatás érvényesül. Szerdától az elmúlt napokhoz képest akár 15 fokkal csökkenhet a nappali hőmérséklet.

Nehéz napok várnak a frontérzékenyekre. Jellemző lehet a migrén, a fáradékonyság, a görcsös fejfájás, valamint izom- és hasi görcsök fordulhatnak elő, megnőhet a koraszülések száma. Közben egyre jobban terjed az influenza is.

Az elmúlt napokban tapasztalt, az évszakhoz képest kimondottan meleg idő kedvezett a vírusok terjedésének, emiatt ugrásszerűen megnőtt az influenzás megbetegedések száma. Most viszont egy markáns hidegfront tör be térségünkbe, emiatt várhatóan a sürgősségi ellátásban lesz sok munkájuk az orvosoknak. Ilyenkor általában jelentősen megnő az infarktusos, illetve agyvérzéses esetek száma.

Emellett ingadozhat a vérnyomás, illetve a gyulladásos eredetű panaszok is felerősödhetnek. A melegfront leginkább az idegrendszerünkre hat, a hidegfront pedig felgyorsítja a szívverést. A panaszokat a viharos szél is fokozhatja, ingerlékenyek, nyugtalanok lehetünk. A legegészségesebb emberi szervezetet is megviselik a hirtelen jött, nagy hőmérsékleti ingadozások, a krónikus betegeket pedig különösen.

A pacséri Hőgyi Margitot is megviseli az időváltozás: A vérnyomásom fölmegy, a cukrom fölmegy, leesik, vannak ilyen tüneteim. Nem tudok mást tenni, vagy lefekszek egy kicsit, mert a gyógyszereket beszedem rendesen, és nem bírok közben más gyógyszert szedni rá. Tehát lefekszem, vagy ha olyan magas a cukrom, akkor sétálok egyet.

A nappali hőmérséklet továbbra is pluszban marad, 5 és 7 fok között, a hajnali órákban viszont 4-5 fokkal fagypont alá süllyed a hőmérő higanyszála. Emiatt ismét nő a megfázásveszély, ezért öltözzünk melegen, rétegesen. Az influenza egyébként februárban tombol leginkább, de az állandó hőmérséklet-ingadozás erre még rátesz egy lapáttal.

Dr. Herbut Elvira gyermekorvos elmondta: Szervezetünk nehezen alkalmazkodik ezekhez a hőmérséklet-változásokhoz, mert a szervezetünk főleg vízből áll, és a vízre hatással van a hőmérséklet változása. Arra számíthatunk, hogy biztos még több influenzás beteg lesz.

A krónikus betegeken kívül a legérzékenyebbek és legveszélyeztetettebbek a csecsemők. A hidegben a nyálkahártyánk előbb kiszárad, ez az egész légzőszervünkre kihat. Nagyobb ilyenkor a légszennyezettség is, mindez gyengíti az immunrendszerünket. 3-4 nap elmúltával akár tüdőgyulladás is felléphet - tette hozzá a doktornő. A betegség terjedésének megelőzése szempontjából fontos a gyakori szellőztetés: Ha többet szellőztetünk, akkor kevesebb a lehetőség, hogy elkapjuk a fertőzést. Ezt az iskolákban és az óvodákban is többször meg kéne ismételni, mivel ezek nagyobb közösségek, és elég, ha egy gyerek behozza a fertőzést, az pedig végigterjed az egész csoportban.

Az immunrendszerünket azzal is erősíthetjük, ha kevesebbet stresszelünk és többet sportolunk - emelte ki a doktornő.

Szerdán délutánra ismét kiderülhet az ég, már csak néhol lehet gyenge zápor. Erős, sokfelé viharos lesz az északi szél. Hajnalban -1, napközben plusz 7 fok várható. Csütörtökön is szeles marad az idő, hajnalban -4, napközben 5 fok valószínű. Hétvégén csendes, változóan felhős-napos idő várható, hajnalonként fagyokkal.

időjárás
fronthatás
lehűlés
influenza

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.