Ugrás a tartalomra

Mária Terézia leghűségesebb huszárjára, Hadik Andrásra emlékeztek

2023.03.12
15:28
2023.03.13
08:50
Forrás
Pannon RTV
A 18. század kiemelkedő katonájára, diplomatájára, földesurára, Mária Terézia leghűségesebb huszárjára, gróf Hadik Andrásra emlékeztek Futakon és Újvidéken. Halálának évfordulóján misével, koszorúzással és ünnepi műsorral tisztelegtek emléke előtt.

Grófi rangja után Hadik András 1771-ben ajándékba kapta Mária Terézia császárnőtől a futaki kamarai uradalmat, amely többek között Futakot, Petrőcöt és Pirost is magában foglalta. Futakon ő építette fel az első római katolikus templomot, melynek helyén a mostani Jézus Szíve római katolikus templom áll. A templom a gróf maradványait is őrzi, amit egy sírfelirat is jelöl. Emlékére szentmisével tisztelegtek.

Antun Kopilović, plébános, Futak: „Amellett, hogy adományozó, az egyházi közösségek mecénása volt, nagy humanista is volt, aki minden nemzetiséggel a saját anyanyelvén beszélt.”

A szentmisét a síremlék megkoszorúzása követte. A kegyelet virágait többek között Pásztor István, a VMSZ elnöke, Fremond Árpád, az MNT elnöke és a sándoregyházi al-dunai székely közösség tagjai helyezték el.

Pártfogójuk nevét két román település is viseli.

Csernik János, Sándoregyháza: „Hadik András kegyelmet kért az elmenekült székelyeknek Moldáviából, hogy át tudjanak költözni Bukovinába, ahol Hadikfalvába és Andrásfalvába telepítette a menekülő székelyeket.”

A megemlékezés az újvidéki Európa Kollégium dísztermében folytatódott, ahol művelődési műsor mellett előadások is elhangoztak bemutatva a grófot, mint katonát és diplomatát.

Katona Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának a munkatársa: „Hadikról elsősorban katonaként szoktunk megemlékezni, Berlin megsarcolása a legnevezetesebb tette, de Hadik több más formában is szolgálta a birodalmat, ezen belül pedig Magyarországot. Itt például volt Buda kormányzója, Erdélyben is vezető pozícióban. De például 1772-ben Lengyelország első felosztásánál Galícia, illetve Lodoméria vezetője is volt.”

A rendezvény hagyományteremtő szándékkal valósult meg, hiszen gróf Hadik András személyisége nem csak a dél-bácskai és újvidéki magyarság számára fontos, hanem munkásságát a szerb, a ruszin és a szlovák történelemben is számon tartják - emelte ki Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kultúrával megbízott tagja.

„Az a célunk az emlékezés megszervezésével, hogy a vajdasági magyarság identitását erősítsük, hogy hagyományápoló szándékkal az újvidéki magyarságnak egy olyan ünnepet, megemlékezést hozzunk létre, amely tulajdonképpen a múltból táplálkozva a jelent erősítve a jövő felé fogja irányítani a figyelmüket.”

A források szerint gróf Hadik András életének utolsó éveit a futaki kastélyában töltötte, amely Vajdaság egyik legrégebbi fennmaradt nemesi rezidenciája. Ma a Mezőgazdasági Szakközépiskolának ad otthont, ahol magyar nyelven is folyik az oktatás.

Hadik András
gróf
Újvidék
Futak
megemlékezés
Katona Csaba
Hugyik Richárd

Most

17:45, Frissítve: 19:53

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.