Ugrás a tartalomra

Minden ház fiókjában lapul egy régi, kézzel írott receptkönyv

2022.02.04
20:01
2022.02.05
14:52
Forrás
Pannon RTV
Minden házban lapul egy régi receptkönyv vagy kopott betűs papírok, melyeken finomabbnál finomabb édes és sós ételek vannak felírva. Ezeken nagymamáink vagy akár dédmamáink kézírását fedezhetjük fel.

A mai rohanós élettempó és más egyéb tényezők miatt lassan feledésbe merülnek a finom falatok, melyek gyerekkorunkat idézik fel. A legszebb emlékeink többségéhez valamilyen finomság fűződik. Bármit ünnepelünk, a terített asztal sose marad le. És ilyenkor a finom falatok sem. Már az ősi civilizációk is nagy lakomákat szerveztek, a mai világban sincs másképp. Hiszen a vasárnapi ebéd még ma is sokaknál szent dolog. A házi húsleves, a rántott hús és még hosszú a lista. De a záró elem is kihagyhatatlan. Ezek pedig a finomabbnál finomabb édes sütemények és kalácsok.

Királyi asztal fogadott minket a Ružica Velisavljev otthonában. Mindenkinek tátva maradt a szája a különböző sütemények láttán. Elővettük a régi receptkönyveket és füzeteket, melyekről testvére, Bojana mesélt. Féltve őrzik ezeket, hiszen az egyik 1900-ból, a másik 1914–ből, illetve 1928-ból származik.

„Amikor kicsik voltunk, nem készültek olyan gyakran sütemények. Csütörtökön és vasárnap. Nagyapánk édesszájú volt, nem dohányzott, és jól emlékszem, zománcos vajlingjaink voltak, nem műanyagok. Ez egy új vajling volt, amiben három adag mézeskalács készült, mert egy hónapig is kitart, és három adag gurábli. Ez csütörtöki csemege volt, mert nem készült torta. Vasárnaponként rétes, gibenyica (tökös pite), különféle lepények, édességek készültek, amelyek akkoriban népszerűk voltak. Persze az embereknek nem volt sok pénzük, de többnyire mindenkinek volt valami gyümölcse, így volt szilva vagy baracklekvár is.”

Arról is meséltek, milyen volt a élet hűtő nélkül, sütőpor helyett mit használtak szüleik. Véleményük szerint ma sokkal könnyebb a helyzet, hiszen a boltban már minden megtalálható, de a házi ízek mindig  különlegesek maradnak.

„Kovász volt készítve és szódabikarbóna volt. Régebben árpából készítettek valamit, ezt élesztő helyett használták. Ez volt régen. C-vitamin is volt, régen ezt használták a kelt tésztákhoz. A jeges kifliket, amikor az asszonyok gyúrták, a kútba tették bele. Egész éjszaka egy vödörben marad a kútban, majd reggel felkeltek, kivették, és jeges kiflit formáztak belőle.”

A sok recept után elérkezett az idő, hogy el is készítsünk egyet. Mivel a disznóvágási szezon véget ért, a hájas kifli mellett döntöttünk. Ružica elővette a régi receptet, melyhez csak liszt, disznóháj, 2 tojás sárgája és egy pohár fehérbor kell. A kevés alapanyag mellett az elkészítési idő a nehezebb rész, hiszen többször kell hajtogatni és pihentetni a tésztát. Megérte a sok fáradságot, hiszen finom, omlós kifli a végeredmény, mely házi szilvalekvárral van töltve és porcukorba forgatva.

Az asztalon még egy fajta hájas kifli található, emellett aprósütemények, kalácsok és sós lepény is. A házigazda meg is mutatta nekünk az asztalon lévő többi különlegességet is.

„Ez egy sós lepény, anyánk általában szombaton készítette, mert akkor dagasztott kenyeret, és akkor arra a kenyértésztára sós túrót és tojást tett. Ez a lepény valami levessel volt általában a szombati ebéd.”
 

Mivel tél van, a hájas kiflinek van itt az ideje. Ez egy hétköznapi, klasszikus recept, kelt leveles tésztát gyúrnak, zsírt kennek rá. Kétszer hajtogatjuk, és harmadszor már formázom a kifliket.

„A guráblikat ismerjük, csak ritkán készítjük. De nagyszerűek, mert sokáig elállnak. Apámnak is ez volt a kedvence, férfikalácsnak is hívják, mi konstantinápolyi tortának mondtuk. Nem tudom, hogy Konstantinápolyból származik-e. Különösen a férfiak szerették. Ebbe tojásfehérje megy cukorral, a tésztát forró mézzel locsolják. Hozzáadjuk a darált diót és a mazsolát.  És a férfiak alkohollal fogyasztották.”

Az asztalon még sok finomság található. Van itt aprósütemény, omlós keksz, diós kosár, jeges kifli. Ámulatba ejtő a hatalmas kínálat. Egyben reménykeltő is, hogy a régi sütemények még nem merültek teljesen feledésbe, őrzi a papír a tintával írt recepteket, és van esély rá, hogy a fiatalabb korosztály tovább tudja vinni az otthoni ízeket.  

receptkönyv
recept
étel
Mohol

Kapcsolódó tartalmak

Most

19:49, Frissítve: 20:12

A muzslyai nyugdíjasok majálisozása

Muzslyán két nyugdíjas egyesület működik. Együtt több mint háromszáz tagjuk van és közös otthonuk az egyik legmozgalmasabb hely Muzslyán. Így lesz ez május elsején is. Az előkészületek már ma délután elkezdődtek.
18:04, Frissítve: 19:36

Május elsején lép pályára a Spartacus

A pancsovai Železničart fogadja a szabadkai Spartacus labdarúgó klub a szerbiai labdarúgó szuperliga 33. fordulójában. A mérkőzés este fél hétkor kezdődik a Városi Stadionon.
17:40, Frissítve: 17:53

Aki bús szívvel énekelt

Ötven éve, harminc éves korában hunyt el az egyik legnagyobb és legtehetségesebb magyar énekes: Szécsi Pál.
16:19, Frissítve: 17:36

Mindenki készül az ünnepekre

Szerbia és Szabadka is már az ünnepi készülődés lázában égett ma. A Tejpiacon is sokan vásároltak, az eladók szerint valamelyest nagyobb volt a forgalom.

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.