Ugrás a tartalomra

Nagyboldogasszony napját ünnepeljük

2023.08.15
14:55
2023.08.15
16:13
Forrás
Pannon RTV
Nagyboldogasszony napját, vagyis Szűz Mária halálát és mennybevételét ünnepli ma a katolikus egyház.

Az ősegyházig visszanyúló hagyomány szerint a Megváltó édesanyjának, Máriának testét nem engedte át a földi enyészetnek, hanem röviddel halála után föltámasztotta és magához emelte a mennyei dicsőségbe. Augusztus 15-e egyben Magyarország patrónájának ünnepe is. Szent István király olyan fontosnak tartotta Mária égi születésnapját, hogy ezen a napon ajánlotta Magyarországot Szűz Mária oltalmába.

Nagyboldogasszony napját a hajdújárási templomban is megünnepelték. Munkanap lévén főként az idősebbek vettek részt a szentmisén.

Tomašković Rózsa elmondta, volt olyan időszak az életében, amikor nagy szüksége volt a hitre, amit a vallási ünnepek és a szentmisék mindig erősítettek benne. Nagyboldogasszony ünnepén az unokáit is elhozta a templomba.

„Elhozom, amikor csak tudom őket, amikor épp itt vannak nálunk. Fontosnak tartom, hogy ők is részt vegyenek, a másik meg, fontosnak tartom a példamutatást. Tehát, hogy én mindig jövök, ők is látják, és hátha a csírát elvetjük.”

A magyar nyelvterületen számos hagyomány és népszokás fűződik Nagyboldogasszony napjához. A múlt század elején még az egész magyar nyelvterületen élt a nagyboldogasszonyi virág-, illetve gyógynövényszentelés. A Nagyboldogasszony és a Kisboldogasszony ünnepe között szedett gyógynövényeknek különleges gyógyító hatást tulajdonítottak. A termékenységvarázsláshoz kapcsolódott, hogy ilyenkor "ültették a tyúkokat", hogy az összes tojásukat kiköltsék. Nagyboldogasszony ünnepe számos vidéken dologtiltó nap volt.

Haskó Rozália, Hajdújárás: „Mindig mentünk a templomba, nagyszüleim, szüleim is mindig jártak. Ott laktunk Ludason, a templom mellett, és hát nagyon tartottuk az ünnepeket. Ilyen, mint Nagyboldogasszony, Kisboldogasszony ünnepeken sose nem volt az, hogy dolgoztak volna, mert mezőgazdasággal foglalkoztak.”

Nagyboldogasszony napja Mária elszenderülésének a napja. Ez a kifejezés azt jelzi, hogy nem ért véget az élete, hanem megdicsőült. A Megváltó testestül, lelkestül emelte a mennybe - mondta Horváth Endre atya. Hozzátette, az ünnep mondanivalója, hogy Mária előre megmutatja, hogy mi a terve Istennek velünk.

„Az egyes felekezetek különböző módon tisztelik a Szűzanyát, de a nagyságát soha senki nem vonta kétségbe, és az a szelíd, tiszteletteljes, ugyanakkor mégis magasztos személy, ami a Szűzanyáé, azt akarja az egyház bemutatni, mint egy nagy jelet. Ez persze mindig azt is jelenti, hogy megcsodálni, de azt is jelenti, hogy követni, amennyire lehet.”

A Nagyboldogasszony elnevezés magyar sajátosság: Szűz Mária Boldogasszony elnevezéséből ered. Magyarországon 1945-ig munkaszüneti nap volt, számos országban ma is az. Napjainkban az ünnep Jézus édesanyja mellett tágabb értelemben minden édesanyának, minden nőnek szól, akik a nőiség méltóságát viselik.

Nagyboldogasszony
Nagyboldogasszony napja
Szűz Mária
katolikus egyház
Hajdújárás

Kapcsolódó tartalmak

Most

16:29, Frissítve: 17:15

Megkezdte a támogatói aláírások gyűjtését a VMSZ

Magyarkanizsa, Topolya, Zenta község területén ma, Szabadkán és több önkormányzatban vasárnap, a szórványban pedig szükség esetén hétfőn és kedden gyűjtik az önkormányzati listaállításhoz szükséges támogatói aláírásokat.
15:14, Frissítve: 18:25

Újraszentelték a Ladányi-keresztet

Újraszentelték a Törökbecse és Basahíd közötti országút mentén álló Ladányi keresztet. Törökbecse polgárai a közelben zajló 1849-es csatában elesett névtelen hősök emlékére állíttatták fel annak idején.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.