Ugrás a tartalomra

A NATO-bombázások kezdetének évfordulóján Nišben volt a központi megemlékezés

2019.03.24
22:00
2024.03.19
08:45
Forrás
Pannon RTV
Húsz évvel ezelőtt, március 24-én kezdődtek meg a NATO légicsapásai az akkori Jugoszláv Szövetségi Köztársaság ellen. A bombázások 78 napig tartottak.

A becslések szerint az áldozatok száma 1200 és 2500 között van, a Szerbiát ért anyagi kár pedig több tíz milliárd dollár. A légicsapások megszüntetésére 1999. június 10-én adták ki a parancsot. Szerbia-szerte megemlékezéseket tartottak a NATO-bombázások kezdetének emlékére. A központi rendezvény Nišben volt.

Fotó: FoNet/Szerb Kormány/Slobodan Miljević

19 óra 45 perckor kezdődött a megemlékezés, percre pontosan akkor, amikor 20 esztendeje március 24-én megkezdődtek a NATO légicsapásai, az akkori Jugoszláv Szövetségi Köztársaság ellen. Két évtizede és a vasárnapi megemlékezésen is a légiriadó szirénájának hangja törte meg a csendet. Nišben archív felvételekkel idézték fel a 78 nap szörnyűségeit.

A megemlékezésen Irinej szerb pátriárka is felszólalt, aki azt a kérdést tette fel az egybegyűlteknek, miért vesztette életét értelmetlenül annyi ártatlan ember? Irinej szerb pátriárka: „Honnan az a nagymértékű gyűlölet, hogy megsemmisítsék azt, ami a legértékesebb ezen a földön, hogy megsemmisítsék azon emberek életet, akik sem bűnösök, sem felelősek nem voltak?”

Fotó: Tanjug/Dimitrije Nikolic

Milorad Dodik Bosznia-Hercegovina elnökségének soros elnöke beszédében hangsúlyozta, ő sosem fog megbocsátani a történtek miatt. Rámutatott arra, hogy a rakéták nem hoztak stabilitást a térségbe, hiszen Koszovó kérdése még mindig nincs megoldva: „Az okokra sohasem fog fény derülni. Ami történt, azt nem lehet igazolni. Tudjuk, hogy élvezték élőben nézni a történteket. A rakétáikon kamerák voltak, amelyek mindezt közvetítették a hivatalaikba. Tisztában voltak azzal, hogy mikor ér találat gyerekeket és családi házakat.”

Fotó: Tanjug/Dimitrije Goll

Szerbia elnöke beszédében felidézte: vétlen gyerekek is életüket vesztették, akik senkinek sem ártottak. Aleksandar Vučić kiemelte: a megsemmisült iskolák, kórházak és egyéb épületek helyére már újak épültek. A romok már csak emlékeinkben élnek. Az áldozatok nevét pedig sosem szabad feledni - tette hozzá Szerbia elnöke.

Fotó: Tanjug/Dimitrije Goll

Aleksandar Vučić, államfő, Szerbia: „Régen ezt NATO-hadműveletnek neveztük. Szégyelltük azt, hogy nevén nevezzük a bűntettet. Szégyelltük nevén nevezni az agressziót. Egyetlen dolgot szeretnék mondani önöknek. Azért indultak, hogy lerombolják Szerbiát. Testvéreim, kedves Mile és Őszentsége, nem mondhatok mást. Bármi is történjen, bárhogy is lesz, bármi is történjen velem vagy bárkivel közülünk, soha ne engedjétek senkinek, hogy lerombolja Szerbia szabadságát és függetlenségét! Soha, senkinek, jegyezzétek meg szavaimat! Bárki bármit is mondjon.”

Fotó: Tanjug/Dimitrije Goll

A megemlékezésen jelen volt mások mellett Ana Brnabić szerb miniszterelnök a szerb államvezetés tagjaival, valamint Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke is.

NATO-bombázás
megemlékezés
Nis

Most

19:06, Frissítve: 19:27

Húsvéti kirakodóvásár Pancsován

Hetedik alkalommal rendeztek húsvéti kirakodóvásárt Pancsován. A városhoz tartozó települések nőszervezetei és magánszemélyek kínálják fel kézműves portékáikat és ünnepi süteményeiket.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.