Ugrás a tartalomra

Szabadkára is megérkezett a vakcina

2021.01.05
16:32
2021.01.05
18:43
Forrás
Szerbiai RTV, Vajdasági RTV, Közlemény
150 adagból álló vakcinaszállítmány érkezett Szabadkára. Elkezdődött az egészségügyi dolgozók oltása Szerbiában. Több mint száz oltóponton kezdték meg az oltást országszerte. Az idei cél, hogy a lakosság legalább 20 százalékát beoltsák.

150 adagból álló koronavírus elleni vakcinaszállítmány érkezett a Szabadkai Gerontológiai Központba

Az intézmény 168 gondozottja és 24 dolgozója jelezte eddig, hogy beoltatná magát. Ez azonban nem egy végleges szám, ugyanis előbb egy egészségügyi vizsgálaton kell, hogy átessenek.

Pontosan kedd délben érkezett meg az első szállítmány Szabadkára. Az elkövetkező napokban további adagokra számítanak az intézményben, ugyanis csak akkor válhatnak ellenállóvá a vírusra a beoltottak, ha néhány héten belül egy második oltást is felvesznek.

Brankica Tešanović, igazgató, Szabadkai Gerontológiai Központ: „Ahogy már ezt bejelentettük, Pfizer-vakcinák érkeztek, és az észak-bácskai körzetben a mi Gerontológiai Központunkba érkezett az első szállítmány.”

Elkezdődött az egészségügyi dolgozók vakcinnációja a Vajdasági Klinikai Központban

Először azokat az alkalmazottakat oltják be a koronavírus elleni védőoltással, akik a covid-rendszerben dolgoznak. A következő napokban 500 orvost, nővért és egészségügyi technikust oltanak be, akik az intenzív osztályon, a betegfelvételen és a covid-részlegeken dolgoznak - írja az intézmény közleményében.

Az idei cél, hogy a lakosság legalább 20 százalékát beoltsák - jelentette ki a Batut Közegészségügyi Intézet igazgatója. Verica Jovanović kiemelte, így összesen azokkal, akik átestek a covid-betegségen, egy 60 százalékos védettséget érne el a teljes lakosság. A műveleti terv alapján ma nagyobb léptékkel indul meg az oltás az egészségügyi dolgozókkal a legkockázatosabb, vörös zónákban, a klinikai központokban, közkórházakban - tette hozzá. Hangsúlyozta, előbb azokat oltják be, akik még nem estek át a fertőzésen, később pedig azok is sorra kerülnek, akik már felgyógyultak.

Verica Jovanović, igazgató, Batut Közegészségügyi Intézet: „Az első, elsőbbségi csoportot már meghatároztuk, és ez alapján kezdtük ma az oltást. A második csoportba tartoznak azok, akiknél fennáll valamilyen kockázati tényező, azaz bizonyos krónikus betegséggel küzdenek. Ugyanakkor a 65 évnél idősebbekkel is foglalkozni kell. Továbbá azokkal is, akik a társadalom zökkenőmentes működéséhez nélkülözhetetlen szakmákban dolgoznak.”

Mindenképpen felveszi a koronavírus elleni védőoltást Aleksandar Vučić

Ezt maga a szerb államfő nyilatkozta az újságíróknak Laćarakon, ahol egy 9 gyermeket egyedül nevelő édesanyát és családját látogatta meg. Vučić egyebek mellett azt mondta, hogy a gyerekeké a jövő, ők menthetnek meg minket. Nélkülük minden amit építünk, hiábavaló. A család omladozó házát egyébként nemrég állami támogatásból hozták helyre.

A szerb elnököt a kötelező sorkatonaság bevezetéséről is kérdezték a média képviselői. Vučić erre azt válaszolta, hogy továbbra sincs végleges döntés a témával kapcsolatban, a bevezetés mellett valamivel több érv van, mint ellenne - tette hozzá. A koronavírus elleni védőoltásra visszatérve azt mondta, hogy a polgárok közül sokan szeretnék felvenni, főként az idősotthonokban lakók.

"Mindenképpen felveszem a védőoltást. Számolok, mint mindenki más Szerbiában. Sokkal kevesebben vannak azok, akik nem szeretnék felvenni a vakcinát, mint ahogy az a közösségi hálókon szerepel. Vannak kimutatásaink, az időotthonokban megkérdeztük az embereket. Nem vagyok orvos, így nem tudom az okát, hogy egyes személyek miért nem kaphatják meg az oltás, de 98 százalékuk fel szeretné venni a vakcinát."

Több mint száz oltóponton kezdték meg az oltást Szerbia-szerte 

A tervek szerint vasárnapig a hétfőn érkezett szállítmányból 2500 embert oltanak be az idősotthonokban, valamint 8500 egészségügyi dolgozót - jelentette ki Mirsad Đerlek. Elsőbbséget élveznek az intenzív osztályok, a betegfelvétel és a covid-kórházak - tette hozzá a szerb egészségügyi államtitkár. Kiemelte, január folyamán 80 ezer, februárban pedig még 200 ezer adag Phizer-vakcina érkezik Szerbiába, és nagyobb mennyiségű orosz és kínai koronavírus elleni oltóanyag is várható. A szakértők egy újabb hullámra számítanak az ortodox karácsony után, és a minél tömegesebb vakcinnációt sürgetik. Szerbiában egyébként december 24-én kezdődött hivatalosan a vakcinnáció.

Mirsad Đerlek, egészségügyi államtitkár, Szerbia: „Eddig mintegy 1300 személy vette fel a vakcinát, mindannyian valamelyik gerontológiai központ lakói. Csak egy személynél észleltek eddig nem kívánatos mellékhatásokat. Senki másnál sem. Az oltás helyén bizonyos mértékű pirosodást és enyhe fájdalmat érzékeltek a beoltottak. Nagyon lényeges, hogy a Gyógyszerügynökség ígérete és állítása szerint - és ez kiemelten fontos - mindkét védőoltás biztonságos. Folyton hangsúlyoznom kell, hogy a vakcinák ingyenesek. Az állam mindent megtett, hogy nagyszámú vakcinaadagot szerezzen be.”

Javul a járványhelyzet Zomborban

Tíz nap alatt a felére csökkent a koronavírussal kezelt betegek száma a nyugat-bácskai város kórházában - írja a Szerbiai RTV. A zombori kórházban jelenleg 40 koronavírussal fertőzött személyt ápolnak. Zomborban az aktív fertőzöttek száma 784, míg Apatinban 295, Kúlán 854, Hódságban pedig 392.

Tovább emelkedett a fertőzöttek száma Vajdaságban

Az elmúlt 24 órában 566 új koronavírussal fertőzött személyt azonosítottak - áll a Vajdasági Közegészségügyi Intézet legújabb jelentésében. A legtöbb fertőzöttet Újvidéken azonosították, a székvárosban egy nap alatt 146-tal nőtt a számuk. Továbbra is Újvidéken van a legtöbb pozitív eset, több mint 7100 személyt regisztráltak. Nagybecskereken a 2400-at, Pancsován a 1500-at, Szabadkán és Nagykikindán az 1100-at is meghaladja a fertőzöttek száma.

oltás
vakcináció
Szerbia
Pfizer
BioNTech
vakcina

Most

16:14

„Szabadkán megvagyunk!”

A szükséges ezer helyett 1478 aláírást gyűjtött a Vajdasági Magyar Szövetség Szabadkán, a lista indulásához az önkormányzati választásokon - tette közzé közösségi oldalán dr. Pásztor Bálint.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.