Ugrás a tartalomra

Több szakorvosra lenne szükség Temerinben

2019.03.07
16:21
2019.03.07
18:31
Forrás
Pannon RTV
Évente megközelítőleg 300 orvos távozik külföldre Szerbiából. Ezek az adatok a Szerbiai Orvosi Kamarától származnak.

Nemcsak a szakorvosok esetében, hanem a nővéreknél és a technikusoknál is jellemző a külföldre való távozás. A gondot országos szinten az egészségügyi dolgozók fizetésének emelésével és a friss diplomás orvosok azonnali munkába állításával próbálják orvosolni.

A temerini Vegyelek Dávid egészségügyi középiskolát végzett, az egyetemen pedig egészségügyi főtechnikus szakon folytatja tanulmányait. Még négy vizsgája maradt a diplomáig. Egy ideig – mindössze hét hónapig - dolgozott is egészségügyi munkásként.

Vegyelek Dávid, Temerin: „Dolgoztam Újvidéken a sürgősségin. Tizenkét órát tartott egy műszak, nappal, éjjel, ahogy be voltunk osztva. Nagyon szép az, meg minden, de nehéz is. Az éjjeli váltások azok nehezek főleg, mert tizenkét órát az ember talpon van. Kilenc betegre van két technikus. Főleg férfiakat alkalmaztak azon az osztályon, mert nehéz meló.”

A gazdasági motivációjú elvándorlás mellett problémát jelent a szakma elhagyása is. Az előrelépés hiánya, a nem versenyképes fizetés arra sarkallhatja a friss diplomásokat, hogy ne szakmájukban, hanem más területen próbáljanak meg elhelyezkedni - mondja Dávid. Szavai szerint ő itthon marad, de családi vállalkozásukban képzeli el jövőjét.

A temerini egészségház alap egészségügyi szolgáltatást nyújt a község mintegy 30 ezer lakosának. Az intézményben megtudtuk, hogy van elegendő egészségügyi dolgozó, ugyanakkor a szolgáltatás minőségén javítani tudnának, ha további szakorvosokat tudnának alkalmazni.

Az egészségház igazgatója szerint, emelni kell az egészségügyi dolgozók bérét, és kedvezőbb feltételeket kell biztosítani a szakosításhoz és a szakmai fejlődéshez a fiatal orvosok számára.

Dr. Tomislav Ugarković, igazgató, Temerini Egészségház: „Jelenleg rendelkezünk a törvény által előírt szakkáder-állománnyal, de azért jól jönne még néhány szakorvos, két gyermekgyógyász, egy belgyógyász és esetleg még egy tüdőorvos is kellene.”

A közszférán belüli béremelés az egészségügyi dolgozókat is érinti, 8-tól 12 százalékos emelést kaptak idén januártól, ami az európai uniós fizetésekhez képest még mindig kevésnek számít. Korábban a szerb elnök átfogó egészségfejlesztést jelentett be, amelytől az orvosok itthon maradását várja az állam.

Aleksandar Vučić, államfő, Szerbia: „Javasoltam Brnabić kormányfőnek és Mihajlović miniszter asszonynak és a többi miniszternek, hogy gondolkozzanak el egyéb lehetőségeken, különösen ami az egészségügyet és legfőképpen az egészségügyi nővérek helyzetét illeti. Személyesen fogok kiállni amellett, hogy az egészségügyi nővérek kapják a legnagyobb fizetésemelést, mert hiszik vagy sem, jelenleg ők vannak a legnagyobb gondban.”

A szakemberhiány leginkább a kisebb községek egészségházait érintik, de az elvándorlást már a nagyobb városok kórházaiban és klinikai központjaiban is tapasztalják. A szerb elnök korábbi bejelentései szerint a cél az, hogy évről-évre növekedjen az egészségügyi dolgozók bére.

Temerin
egészségház

Most

19:06, Frissítve: 19:27

Húsvéti kirakodóvásár Pancsován

Hetedik alkalommal rendeztek húsvéti kirakodóvásárt Pancsován. A városhoz tartozó települések nőszervezetei és magánszemélyek kínálják fel kézműves portékáikat és ünnepi süteményeiket.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.