Ugrás a tartalomra

Japán hét évvel a cunami és Fukusima után

2018.03.11
22:21
2024.03.19
08:39
Forrás
hvg.hu
Abe Sinzo japán miniszterelnök is részt vett a Japán keleti részén pusztító 2011-es földrengés, majd az azt követő szökőár hetedik évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen.

A természeti katasztrófa következtében több mint 18 ezren haltak meg, s megrongálódott a fukusimai atomerőmű is.

A tokiói kormány tavaly tavasszal ugyan visszavonta azon határozatait, amelyek alapján ki kellett üríteni az atomerőmű környékén lévő településeket, s már csak néhány, kisebb tiltott zóna létezik Fukusima környékén, az otthonuk elhagyására kényszerült emberek jelentős része nem kíván visszatérni otthonába. Hivatalos adatok szerint továbbra is mintegy 73 ezren laknak otthonuktól távol épített konténerlakásokban. A radioaktív hulladékkal szennyezett területek teljes megtisztításához még legalább 30-40 évre lesz szükség.

A reaktorleolvadás hatására megváltozott a japánok atomenergiával kapcsolatos álláspontja, s a többség ma már ellenzi a nukleáris erőművek használatát. A 42 japán erőműből jelenleg három működik. Németországban is Fukusima után döntöttek az atomerőművek fokozatos leállításáról, s a kiesett energia megújuló forrásokból való pótlásáról.

Japán
fukusima
cunami
földrengés

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.