Ugrás a tartalomra

Üzemanyag is készülhet a tengerekből kihalászott szemétből

2020.10.21
11:25
2020.10.21
11:33
Forrás
Euronews
A műanyag hulladék nem csak elcsúfítja a tengerpartot, hanem veszélyezteti a tengeri élőlényeket, és belekerül az élelmiszerbe is.

Ételtartó dobozok, cigaretta csikkek, lufik, műanyag poharak, PET-palackok, ezek az európai tengerpartok leggyakrabban megtalálható műanyag tárgyai. Új technológiákkal üzemanyag is készülhet ebből a tengerekből kihalászott szemétből. A marGnet nevű kutatási projekt alapján, a műanyag hulladékot értékes nyersanyagként kell kezelni. A pirolízis ma az egyetlen ismert módszer a vegyes hulladék feldolgozására, előzetes kezelés nélkül, ismertette Gian Claudio Faussone. A hulladékot abban a formában öntik az olvasztóba, ahogyan a tengerből kiszedték - mutatta be a folyamatot a szakember, a Sintol társalapítója. A műanyag a pirolízis folyamán olajjá olvad, amelyet ezután üzemanyaggá lehet finomítani. A végtermék egy könnyű üzemanyag, amely közvetlenül felhasználható a gyors motoroknál, például egy csónakban - tette hozzá Faussone. Velencében, de a világ más partvidéki városaiban is már éves hagyománnyá vált a víztisztogatás. Az önkéntes akciót helyi és nemzetközi szervezetek támogatják. Tavaly az Európai Unió az ENSZ-szel együttműködve közel 80 országban több mint 40 000 önkéntest mozgósított az #EUBeachCleanup kampány során.

üzemanyag
tenger
kihalászott
szemét
műanyag
hulladek

Most

08:07, Frissítve: 08:52

Napos, de hűvös idő

A 0 és 2 fok közötti délelőtti értékek után, a délután folyamán 11 fokig is felmelegedhet a levegő.

Népszerű

Álommunka, álombér?

Egyetlen napot sem kell várniuk, hogy munkát kapjanak, a fizetésük pedig több mint 200 ezer dinár is lehet. A felmérések szerint jelenleg a gépészmérnökök a legkeresettebbek a szerbiai munkaerőpiacon.