Ugrás a tartalomra

Akár hódokkal is találkozhatunk a Tiszán a kora reggeli órákban

2020.05.03
12:08
2023.11.02
09:03
Forrás
Pannon RTV
Több mint 100 év után az elmúlt egy évtizedben visszatértek az őshonos hódok a Tisza vajdasági szakaszára is. Becslések szerint mintegy 10 pár él a szerb-magyar határ és Zenta közötti részen.

A Tiszán jelenleg megtalálható hódok Magyarország területéről érkeztek hozzánk. Az ottani betelepítésüket követően 2010-ben a Magyarkanizsa és Martonos között lévő, úgynevezett Majom-szigeten találtak otthont maguknak. Sarnyai Csaba megjelenésük óta nyomon követi életüket. A Majom-szigeten történt fairtás miatt az ott lévő 6 példány elhagyta addigi élőhelyét.

Magyarkanizsánál most is lehet találkozni a védett emlősökkel.

Sarnyai Csaba, természetjáró, Magyarkanizsa: „Két hódot, az egyiket 2018-ban ütötték el, ahogy keresték az új lakóhelyüket és menekültek, a másikat pedig 2018 végén, 2019 elején. Elmentek a hódok a szigetről, és amik maradtak, az a négy darab, az egyik itt van a Cserkésztelepnek által, tehát itt találta meg a helyét, a másikak lementek Törökkanizsa, Adorján felé, és ott elkezdtek szaporodni.”

Az elmúlt 2 évben szaporodott fel az állomány. Magyarkanizsa környékén már fiatalabb egyedekkel is találkozhatunk a kora reggeli órákban. Ágoston Attila törökkanizsai állatorvos ezzel kapcsolatban elmondta, az elmúlt 10 évben ők is nyomon követték a hódokat a határtól a zentai szakaszig, ahol a terület eltartó képességének megfelelően a becslések szerint összesen 20 darab élhet.

Ágoston Attila, állatorvos, Törökkanizsa: „Pillanatnyilag 10 párra tehető a hódállomány. Akinek van ideje, kedve a Tiszán csónakázni mindenfele találkozni fog hódrágásokkal. Nagy fákat is meg tudnak rágni, úgy értem ilyen 20-30 éves nyárfákat, fűzfákat kidöntögetnek, viszont nagyon gyakran vízbe lógó fűzbokrokat, gyalogakác bokrokat megrágnak, lehántják a kérgüket, ez a fő táplálékuk, kérgek rügyek, esetleg hajtások és fehérlenek ezek a hajtások a víz felett, onnan lehet tudni, hogy itt járt a környéken.”
 

A hód fokozottan védett állatnak számít Szerbiában. A hód rágcsálónak számít, fakéreggel, hajtásokkal táplálkozik, de jelentősebb károkat nem okoznak környékünkön.

hód
Tisza
Magyarkanizsa
Zenta
határ
Martonos
Majom-sziget
Sarnyai Csaba
Ágoston Attila

Kapcsolódó tartalmak

Most

20:09, Frissítve: 20:32

A kormányprogramról vitázik a parlament

Miloš Vučević kormányalakító több mint három órán keresztül ismertette expozéját. Ezt követően megkezdődött a vita a köztársasági képviselőházban a kormányprogramról.
13:43, Frissítve: 16:32

Ezreket vonz a palicsi majális

Verőfényes napsütés és viharos erejű szél várta a 39. palicsi majális látogatóit. Már a délelőtti órákban benépesült a tópart, a kora délutáni órákban pedig már több ezren voltak a sétányon.
13:17, Frissítve: 15:45

Ma megalakul az új szerb kormány

A geopolitikai stabilitás megőrzése, infrastrukturális fejlesztések, az életszínvonal növelése, az EU-tagság felé vezető út és a katonai semlegesség - egyebek mellett ezeken dolgoznak majd az új szerb kormány tagjai a jövőben.

Népszerű

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Előmajálisozott Horgos

Az egész napos rendezvényen családok, baráti társaságok, fiatalok és idősek egyaránt jól érezték magukat, mivel számos program közül válogathattak az érdeklődők. A rendezvény célja a közösség összekovácsolása, a barátkozás és a szórakozás.