Ugrás a tartalomra

Kiváltságos viszony az uniós tagság helyett

2019.10.29
14:43
2019.10.29
17:12
Forrás
Pannon RTV
Uniós tagság helyett kiváltságos partneri viszonyt kínálhat az Európai Unió a következő EU-Nyugat-Balkán-konferencián májusban.

A Večernje Novosti című belgrádi napilap értesülése szerint több elképzelés is létezik arra, hogyan lehetne az EU valódi bővítése nélkül mégis partneri viszonyt létesíteni a tagjelölt és tagságra vágyó országokkal.
Az új uniós elképzelések részleteit a következő fél évben dolgozzák ki, ám a feltételezések szerint egyfajta gazdasági együttműködésről vagy társulásról lehetne szó, amelyet addig tartanának fenn, amíg az adott ország teljes jogú taggá nem válik.

A partnerségi elképzelés mögött Franciaország és Németország áll. Emmanuel Macron francia elnök körülbelül egy évvel ezelőtt vázolta fel az Európa jövőjére vonatkozó elképzeléseit. Ezekben többsebességű Európáról beszélt, és kiemelte, hogy szerinte az EU országai nem tudnak egyszerre haladni, a tagállamoknak meg kell engedni, hogy ha tudnak, előreszaladjanak, mindazonáltal a külön utas együttműködéseknek is teret kell biztosítani. Majd az elképzelést a tagjelölt országokra is kivetítette.

A témával kapcsolatban Angela Merkel német kancellár arról beszélt, hogy már most is többsebességű Európáról, illetve Európai Unióról lehet beszélni, hiszen vannak olyan tagországok, amelyek tagjai a schengeni övezetnek, és vannak, amelyek nem, illetve vannak tagországok, amelyek bevezették az eurót, és vannak, amelyek nem. Arra is rámutatott, hogy fontos az együttműködés a tagországok között, de nem lehet mindig mind a 27 tagállam egyetértésére várni.

Fotó: Tanjug

Ivica Dačić külügyminiszter szerint a kiváltságos tagságról szóló elképzelés nem új keletű, gyakorlatilag már a Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság is az EU társult tagjának számított, holott egypártrendszer uralkodott. Mint mondta: ebből is látszik, hogy a bővítés kizárólag az EU aktuális érdekeitől függ: „Amit most Macron mondott, azt korábban Belgrádban is közölte, semmi új. Úgy gondolom, hogy Európának szüksége van a Nyugat-Balkánra. Remélem, hogy ez sikerül. Én kezdtem meg Szerbia csatlakozási folyamatait, mint az akkori kormány elnöke. Remélem, hogy még élni fogok, amikor belépünk az Európai Unióba. ”

Szerbia 2012-ben vált az Európai Unió tagjelölt országává, a csatlakozási tárgyalások 2014-ben kezdődtek el. A 35 tárgyalási fejezetből eddig tizenhetet nyitottak meg, és kettőt ideiglenesen le is zártak. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a nyugat-balkáni ország a leghamarabb 2025-ben válhat az EU teljes jogú tagjává. Számos szakértő azonban ennél borúlátóbb, a csatlakozási tárgyalások lassúsága, illetve az uniós bővítési fáradtság, valamint EU belső feszültségei miatt úgy vélik, ennél sokkal később válhat csak taggá az ország.

unió
Nyugat-Balkán
partneri viszony
Ivica Dačić

Most

16:43, Frissítve: 16:57

Amikor a bánáti szívósság sző nagy terveket

A majdányi régészeti lelőhelyet, a Dr. Batthyány-Strattmann László Művelődési Egyesület székházát, a törökkanizsai könyvtár épületét és az 1858-ban épült Szent György-plébániatemplomot tekintették meg a VMSZ politikusai.
16:26

Így várja Budapest a kínai elnököt

Belgrádból Budapestre repül a kínai elnök. Hszi Csin-ping péntekig tartó látogatása során kétoldalú politikai, gazdasági és nemzetközi kérdésekről tárgyal Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel és Sulyok Tamás köztársasági elnökkel.
15:19, Frissítve: 17:27

Ahol a kihívásból játék lesz

Labdarúgás, röplabda, sakk – ezekben a kategóriákban mérhették össze tudásukat középiskolás diákok és egyetemi hallgatók Szabadkán. Sportnapot tartottak a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar hallgatói.
13:35, Frissítve: 15:51

Folyamatosak a fejlesztések Szabadkán

Az elmúlt időszakban több utca is aszfaltburkolatot kapott, töltetcserét hajtottak végre a szabadkai 1-es számú vízgyárban, valamint az ivóvíz és a szennyvízhálózat bővítésén is dolgoznak. A VMSZ ezt a munkát június 2. után is folytatná.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.

Népszerűek a palicsi programok

Május másodikán is több ezren látogattak Palicsra, habár a borongós időjárás miatt nem volt akkora tömeg mint előző nap, amikor mintegy 40 ezer ember fordult meg a tóparton.