Ugrás a tartalomra

Aki Márton-napján libát nem eszik, az egész évben éhezik

2020.11.11
13:57
2020.11.11
16:35
Forrás
Pannon RTV
Vajdaságban is egyre többen fogyasztanak libahúst november 11-én. De hogy mitől lesz finom ropogós a lúdból készült pecsenye, az most kiderül.

A november végzetes hónap sok liba számára. A legenda szerint Szent Márton libaólba rejtőzött püspökké avatása elől. Ám a ludak gágogásukkal elárulták őt. Ezért büntetésként libát vágnak ilyenkor a háziasszonyok, ami persze az asztalra is kerül.

Szerda délelőtt a szokásosnál nagyobb volt a forgalom a szabadkai tejpiacon. Az árusok már a kora reggeli órákban eladták az eladásra szánt libák javát. A zentagunarasi Tari László asztalán már csak két felpucolt egész liba maradt. Azt mondja, az utóbbi napokban akár napi 10 konyhakész ludat is el tudtak adni.

"Már egy héttel előbb elkezdik vásárolni a libákat. 500-550 dinárért adtuk a kilóját."

Az egyik legkedveltebb csemege Márton-napkor a libacomb. A hajdújárási Hedera Étteremben többek között ez is része az alkalmi menüsornak. Sütés előtt gondosan előkészítik a húst, ettől lesz ízletes, omlós és ropogós.

Remete Károly, tulajdonos: "Pácoljuk a libacombokat naranccsal, almával, hagymával, fűszerezzük és így hagyjuk állni 24 órát. Majd elősütjük alacsonyabb hőfokon, ami azt jelenti, hogy 150 fokon, hogy megkapja a maga puhaságát, hogy ne száradjon ki hirtelen. Amikor már elértük a megfelelő állagát, akkor rásütünk 200 fokon, hogy szép piros legyen."

A hagyomány szerint Márton-napján kerül az asztalra az újbor is. Remete Károly a libasült mellé friss rozé vagy fehérborokat javasol.

Márton-nap
liba
bor
hagyomány

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.