Ugrás a tartalomra

Kell ez nekünk?

2021.10.31
14:11
2021.10.31
16:48
Forrás
Pannon RTV
Október utolsó vasárnapján, azaz idén 31-én hajnalban tértünk át a téli időszámításra. Hajnali három óráról kettőre állítottuk vissza óráinkat.

Az évi két alkalommal történő időtologatás ötlete a 18. századig nyúlik vissza, de hivatalosan csak az első világháború idején vezették be. Az egyik fő célja az energiamegtakarítás volt, azonban egyes vélemények szerint egészségkárosító hatású is, ugyanis megterheli az emberi szervezetet, alvászavarokat, ingerültséget és nyugtalanságot is okozhat.

Vasárnap hajnalban három órakor kettőre kellett állítani az órát így egy órával többet alhattunk, mivel a mutatót visszafelé tekertük. Az óraátállítás következményeként a nappalok rövidebbek és korábban lesz sötét, ami a szervezetünk számára is megterhelő lehet.

Az őszi átállás főleg az időseket, a csecsemőket, a gyerekeket, valamint a betegeket viseli meg. A téli időszámításra való átállás miatt sokan korábban kelnek reggel, este pedig hamarabb érzik fáradtnak magukat.

Pálfi Ferenc:
„- Megzavar engem, sosem szerettem ezt a döntést.
- Milyen érzés, vagy hogyan érzi magát ilyenkor?
- A napot nem lehet visszaállítani, idő kell hogy az ember megszokja.”

 

Szervezetünknek általában 4-től 14 napra van szüksége ahhoz, hogy megszokja a változást, addig pedig az arra érzékenyeknél alvászavar, fáradtság, depresszív hangulat, szívritmuszavar, koncentrációcsökkenés, illetve ingerültség is jelentkezhet. A nehézségek ellenére akadnak olyanok is, akik könnyedén veszik a változást.

Milan Runjajić: „Jól érzem magam, kicsit többet aludtam. Alig vártam ezt az időszámítást, mert jobb az alváshoz és a pihenéshez. Senki sem szerette a nyárit, mert hamar jött a reggel, a délután, majd az este és előröl az egész.”

 

Vesna Peić szerint jobb lenne, ha döntenének és véglegesítenék az egyik időszámítást, hiszen akkor az emberek megnyugodhatnának: „Az ember alkalmazkodik ehhez az életritmushoz, alváshoz és felkeléshez, és egyszerűen jobb, ha nem stresszel. Én személy szerint nem bánom, de ismerek olyanokat, akik bánják.”

Srđan Dimović számára nem okoz gondot, hogy hamarabb sötétedik, annak viszont minden évben örül, hogy egy órával többet alhat: „Jobban érzem magam, mert egy kicsit többet alhatok, utána pedig jöhetek segíteni a mamámnak virágot árulni.”

 

Az elkövetkező napokban a szervezet alkalmazkodása érdekében lefekvés előtt három órával kerüljük a kávét, és ne együnk sokat. Az első tíz napban óvatosan közlekedjünk az utakon, és kerüljük a balesetveszélyes elfoglaltságokat, valamint ha tehetjük, iktassanak be több szünetet - javasolják a szakemberek.

óráátállítás
időszámítás
téli időszak
téli időszámítás

Most

17:13, Frissítve: 17:34

„Európa reménye, a túlélés reménye Közép-Európa”

A CPAC Hungary második napján több hazai, külhoni és külföldi konzervatív politikus mellett beszédet mondott Gulyás Gergely magyar Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági- és külügyminisztere is.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.