Ugrás a tartalomra

Mit hozhat Európába a globális felmelegedés?

2022.03.22
17:53
2022.03.22
18:05
Forrás
elobolygonk.hu
Növekvő hőség, szárazság, csökkenő mezőgazdasági termelés, vízhiány és áradások, ezek a kulcskockázatok, amikkel meg kell küzdenie Európának az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület jelentés szerint, ha tovább melegítjük a kibocsátásokkal a légkört.

A hatások már most, 1,1 fokos felmelegedésnél is érezhetők, azonban 2-3 fokos globális hőmérséklet-emelkedés esetén a veszélyek megsokszorozódnak. A szakemberek szerint pont efelé haladunk.

A leginkább veszélyeztetett területek Dél-Európában, illetve a városokban találhatók. Az élelmiszer- és energiaellátásban, az egészségügyben, a közlekedésben, a hatékony munkavégzésben, a természeti rendszerek és a biológiai sokféleség megőrzésében várható negatív hatások mellett a kulturális örökség egy része és néhány tradicionális életstílus is veszélybe kerül.

Az IPCC II. munkacsoportjának jelentésében négy fő kockázati tényezőt emeltek ki Európára vonatkozóan: ezek a hőség, a csökkenő mezőgazdasági termelés, a vízhiány és az áradások. A hatások esetén nem mindegy, hogy hány foknál korlátozzuk a globális melegedés mértékét: A 1,5 fokos globális melegedés okozta extrém hőség évi 30 000 halálos áldozatot követelhet Európában és ez a szám 3 fokos hőmérséklet-emelkedés esetén megháromszorozódhat, miközben jelentősen lecsökken a hőmérsékleti szempontból komfortos órák száma és a munka produktivitása is.

Emellett az előrejelzések szerint melegedés miatt Európában:
- lecsökken a szárazföldi és tengeri ökoszisztémák számára alkalmas élőhelyek nagysága;
- invazív fajok jelenhetnek meg, illetve egyes fajok észak felé, vagy nagyobb magasságokba tolódhatnak. A kullancsok tovább terjeszkedhetnek;
- tovább terjeszkedhetnek az allergén növények;
- nő a vegetációtüzeknek kitett területek kiterjedése, ami a biodiverzitásra és a természetes szén-nyelőkre nézve is fenyegetést jelent;
- jelentős mezőgazdasági veszteséget okoz, miközben a klímaváltozás az élelmiszerek minőségére és a haszonállatok egészségére is negatívan hat;
- megnő a vízhiánnyal kapcsolatos kockázat;
- a csapadék eloszlása megváltozik, emiatt megnő az árvizek kockázata, illetve a heves esőzések gyakorisága és intenzitása.

globális felmelegedés
Európa

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.