Ugrás a tartalomra

Eddig csak két szerbiai iskolában vezették be az uniformist

2017.10.10
14:53
2024.03.19
08:51
Forrás
Pannon RTV
Egy-egy iskola maga dönthet arról, hogy milyen egyenruhát viseljenek a diákok.

Rakott szoknya, nadrágtartó, nyakkendő és zakó. Az egyenruha hallatán szinte mindenkinek ezek a ruhadarabok jutnak eszébe. Az uniformis bevezetése során Szerbiában az iskoláknak ez a lehetőség is adott, de nem kötelező. A diákok és tanárok akár meg is tervezhetik saját viseletüket. Több mint egy hónap telt el az iskolaév megkezdése óta, az egyenruhák körül jelenleg mégis nagy a csend.     

A szabadkai Széchenyi István Általános Iskolában kicsik és nagyok saját bevallásuk szerint egyaránt örülnének, ha bevezetnék az egyenruhát. Vörös Adél, tanuló, Széchenyi István Általános Iskola, Szabadka: „Én szeretném, hogy legyenek egyenruhák. Várom már őket és szerintem legyenek kék színűek a fiúknak, a lányoknak meg lila.”

Jurity Rebeka, tanuló, Széchenyi István Általános Iskola, Szabadka: „Szerintem jó ötlet, azért, mert akkor egyforma ruhában lennénk, és nem lenne megkülönböztetés, a kicsik is és a nagyok is egy ruhában lennének, és ez így jó lenne.”

A szabadkai Majsai úti Általános Iskola igazgatója szerint a tanulók 60 százaléka szívesen viselné az egyenruhát. Bognár Beáta, igazgató, Majsai úti Általános Iskola, Szabadka: „Az alsósok lelkesedtek ezért a lehetőségért. A felsősök körében már megoszlott a vélemény, de tulajdonképpen a felsősök is többségében az egyenruha mellett szavaztak. Mivel Szerbiában az iskolák több mint fele úgy döntött, hogy bevezetné az egyenruha viseletét, ezért az elkövetkező két évben minden általános iskolában bevezetik a köpeny, illetve az egyenruha viseletét.”

Az uniformis célja az lenne, hogy elfedje a gyerekek közötti társadalmi különbséget. Szakember szerint, ha a különbségeket nem is takarja el teljesen, de az összetartozás érzését felerősíti a diákokban. Török Róbert, pszichológus, Majsai úti Általános Iskola: „Minisztériumi utasítás, hogy egy hat lépésből álló akciótervet kell kidolgozni, és ennek egyik lépése volt maguknak a diákoknak a kikérdezése, vélemény-nyilvánítása. Ez előtt egy pályázat során a gyerekek lerajzolhatták a terveket, az uniformis, egyenruha terveit. Majd erről egy kiállítást szerveztünk és kiválasztották a három legjobb munkát, magában a kérdőívben erről a három munkáról kellett szavazni, hogy ezen három lehetséges uniformis közül melyiket szeretnék legjobban, illetve, hogy akarják-e vagy nem akarják egyáltalán az uniformist.”

A legújabb rendelet szerint minden iskola kiválaszthatja a számára legmegfelelőbb viseletet. Legyen szó komplett öltözékről vagy akár csak egy felsőről. Ezt a tanulók dönthetik el.

Szerbiába egyelőre két iskolában vezették be az egyenruhát. A vrčini Sveti Sava, illetve a kaluđericai Aleksa Šantić Általános Iskolában. Vicsek Annamária, oktatási államtitkár (VMSZ): „A minisztérium kezdettől fogva úgy hirdeti ezt az ötletet, olyan irányban kívánja ezt az ötletet irányítani, hogy az iskolák igazgatói, illetve a kollektíva próbálják meg ezt donáció vagy olyan jótékonysági akciók keretében megoldani, hogy a szülőknek ne legyen plusz költség. Így történt például egy iskola esetében, hogy egy neves divattervező tervezte meg a ruhákat és adományozta az iskolának.”

Vajdaságban jelenleg még egy iskolában sem vezették be az egyenöltözéket, de az intézmények többsége pozitívan fogadta a kezdeményezést.

egyenruha
általános iskola
Szerbia

Most

17:45, Frissítve: 19:53

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.